Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip perkant naudotą traktorių neužsinerti kilpos

Kupini entuziazmo jaunieji ūkininkai šį mėnesį teikia paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ ir tikisi gauti ES ir valstybės paramą ilgiau nei septynerius metus naudotiems traktoriams įsigyti. Tačiau kai kurie technikos žinovai sako, kad šis džiaugsmas gali baigtis sūriomis ašaromis.

Sprendimo istorija

Iki šiol jaunieji ūkininkai kaip ir vyresnieji jų kolegos pagal ES paramos reikalavimus galėjo įsigyti tik naują žemės ūkio techniką. Pasiūlymai išbandyti kai kuriose ES šalyse taikomą galimybę leisti įsigyti ir naudotus traktorius pasipylė tik šių metų ankstyvą pavasarį. Pikti liežuviai plaka, kad šią idėją labai aktyviai stūmė ir keli naujieji Seimo nariai, iki netikėtos rinkimų pergalės vertęsi naudotos technikos prekyba. Kovo mėnesį su grūdų augintojais susitikęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas kritiškai vertino tokią idėją, tačiau po kelių mėnesių pasiūlymų antplūdžio geraširdis ministras nuomonę pakeitė. Nuomonės išsiskyrė ir Seimo Kaimo reikalų komitete. Komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas sakė daug kartų girdėjęs jaunųjų ūkininkų prašymus. „Mane paveikė žmogiškasis argumentas – jauniems ūkininkams reikia sustiprėti, jie neturi lėšų naujiems traktoriams įsigyti. Todėl, manau, reikia sudaryti sąlygas jiems sustiprėti. Juk iki šiol retas jaunasis ūkininkas pirkdavo naują techniką“, – dėstė jis.

Jo pavaduotojas Kazys Starkevičius laikėsi kitokios pozicijos: „Nepritariu tokiam sumanymui. Tik teoriškai atrodo, kad tai svari parama jauniesiems ūkininkams. Nujaučiu, turėsime keblių problemų ir labai abejoju, ar septynerius ar daugiau metų tarnavusi technika bus paspirtis jauniesiems ūkininkams. Bijau, kad kai kuriais atvejais bus net priešingai.“

Jaunieji pritaria

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos (LJŪJS) pirmininko pavaduotojas Vytautas Buivydas džiaugiasi sėkme, nors tikėjosi geresnio sprendimo: „Mes siekėme, kad būtų galima įsigyti iki 7 metų naudotus traktorius, todėl net pamanėme, jog padaryta techninė klaida. Ne, pasirodo, ne klaida – paramą gausime už septynerius ar daugiau metų naudotą techniką.“

Kokie tokio ribojimo argumentai? Žemės ūkio ministerija apsidraudė, nes tektų papildomai tikrinti, ar už tuos pačius traktorius anksčiau nebuvo skirta ES parama.

Manau, savo trigrašį įkišo naujos technikos pardavėjai. Jie bijo didesnės konkurencijos“, – padarė jaunatvišką išvadą V.Buivydas.

LJŪJS dalyvauja jaunųjų ūkininkų interesus ginančios ES jaunųjų ūkininkų tarybos (CEJA) veikloje. Pasak V.Buivydo, CEJA šįmet paskelbė tikslą nuo kito laikotarpio sieksianti EK reikalavimo, kad visos ES narės savo programose numatytų jauniesiems ūkininkams galimybę skirti ES ir valstybės paramą įsigyjant naudotą žemės ūkio techniką.

Programoje turės būti numatyta ir konkreti paramos suma būtent šiam tikslui“, – sakė V.Buivydas.

Demaskavo sukčius

Pastaraisiais metais Lietuvoje plačiai nuskambėjo keli atvejai, kai ūkininkai apstulbo sužinoję, kad prieš 2 ar 3 metus jų įsigyti naudoti traktoriai prieš tiek pat laiko buvo pavogti Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje ar Ispanijoje. Praėjusių metų vasarą Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) pareigūnams pavyko demaskuoti gaują, kuri nusikalstamą veiklą vykdė ne vienus metus. Pareigūnai nustatė, kad nusikaltėliams klastoti vogtos technikos dokumentus padėjo Vilkaviškio rajono ir Kauno miesto savivaldybės tarnautojai. Vogti traktoriai būdavo neteisėtai įregistruojami į Lietuvos traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registrą, o po to naujasis savininkas ją parduodavo.

Šių metų gegužę Alytaus AVPK tyrėjai nustatė kelis atvejus, kai ūkininkai patys kitose šalyse pirkdavo vogtą techniką. Įtariama, kad į panašaus pobūdžio nemalonumus įsipainiojo ir Lazdijų rajone ūkininkaujantys Alma ir Redas Rutkauskai. Kol vyksta tyrimas išsamių ir konkrečių duomenų negalime pateikti, tačiau galima numanyti, jog be svarios priežasties Kauno apygardos prokuratūra tokių įtarimų nebūtų pareiškusi. Kaip sakoma, nėra ugnies be dūmų. Taigi perkant naudotą žemės ūkio techniką ūkininkams reikia ne tik skvarbių akių dokumentams skaityti, bet ir sėkmės. Kitaip gali prarasti tiek savo, tiek ES bei valstybės skiriamą paramą.

Ar įmanoma apsidrausti?

Baimintis neverta, jeigu naudota technika perkama iš šalyje žinomų bendrovių.

Tokiais atvejais patikra užtrunka keliolika minučių. Blogiau, kai perkamas traktorius perėjo per kelias fizinių asmenų rankas.

V.Buivydas tikina, kad ši problema yra teorinė. „Juk tokią techniką reikės registruoti, kitaip negausi paramos. O registruojant patikrinama, ar technika nevogta. Jeigu kyla abejonių, galima susisiekti su valstybių, iš kurių technika atgabenta, atitinkamomis struktūromis ir pasitikrinti“, – aiškino jis.

Tačiau sukčiai suranda landų.

Pavyzdžiui, vogtame traktoriuje sukala legaliai įsigyto, bet jau nenaudojamo traktoriaus važiuoklės numerį. Tokios klastos iš karto nepastebėsi. Paaiškės vėliau, tačiau ES, valstybės ir ūkininko pinigai jau bus panaudoti, o nusikaltėlių pėdos ataušusios“, – įspėjo UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis.

Kokios pasekmės?

Nuostolių patirs naudotą traktorių įsigijęs jaunasis ūkininkas – praras ne tik savo pinigus, bet ir turės grąžinti gautą ES paramą“, – teigė R.Trainaitis.

Manau, tokiais atvejais visą riziką turėtų prisiimti technikos pardavėjas. Būtų neteisinga tokią atsakomybę užkrauti jauniesiems ūkininkams“, – vylėsi V.Buivydas.

Turėtų, tačiau kol kas taip nėra. Ar įmanoma pastebėti, kad važiuoklės numeris suklastotas?

Žemės ūkio technika brangiai kainuoja, todėl vagys negaili investicijų klastojimo technikai pasigaminti“, – priminė R.Trainaitis.

R.Trainaitis

Pasenusios technikos rinka

Atidesni ūkininkai turėjo pastebėti, kad pastaraisiais metais Lietuvoje pradėjo veiklą Vakarų Europos šalyse įsteigtų naudotą žemės ūkio techniką parduodančių bendrovių filialai. Sakysite, jog tai – tik verslas. Pastebėjo nišą?

Tokie filialai Lietuvoje veiklą pradėjo prieš pat prasidedant diskusijoms dėl ES paramos teikimo naudotai technikai įsigyti. Atsitiktinumas ar dėsningumas? Man akis atvėrė kolegos danai. Sako, žiūrėk, kokie kurmiai Lietuvoje įjunko. Taigi nenustebsiu, jeigu po kelių ar keliolikos metų Lietuvos ūkininkai įpras naudoti pasenusią žemės ūkio techniką. Tapsime antrarūše ES valstybe. Ir skaudžiausia, kad tai daroma mūsų valdžios rankomis“, – piktinosi R.Trainaitis.

Ko verta septynerius metus šiuolaikiniame ūkyje naudota technika?

Šiais laikais technologijos labai greitai keičiasi. Pavyzdžiui, mes vos spėjame ūkininkams pristatyti „Valtros“ naujoves. Mokslininkai kuria vis efektyvesnę techniką, tad nesinaudodami naujausiais pasiekimais ūkininkai negalės konkuruoti“, – sakė R.Trainaitis.

Skaičiuokime, taupieji

Mažiausiai trejus metus naujos technikos remontu rūpinasi jos pardavėjas. O kas pasirūpins naudota technika? Juk remontas brangiai kainuoja. Atskleisime vieną niuansą. Štai UAB „Rovaltra“ turi patikimai veikiančią serviso sistemą, kvalifikuotų specialistų. Jie turi daug darbo, nes remonto paslaugas ši bendrovė teikia ne tik savo parduotų traktorių savininkams.

Mūsų meistrai remontuoja ir atvežtus naudotus traktorius. Jų tiekėjai paprastai prašo atlikti tik paviršinį remontą, kad gedimai nekristų į akis. Labai dažnai jau po pirmo sezono tokio naudoto traktoriaus naujasis savininkas atveža savo pirkinį ir kai mes apskaičiuojam, kiek jam kainuos remontas, žmogus supranta, kaip giliai įklimpo ją įsigijęs“, – patirtimi dalijosi R.Trainaitis.

Viščiukus skaičiuosime rudenį

Kaip jauniesiems ūkininkams bėgant nuo vilko nepakliūti į meškos nasrus, t.y. tikintis sutaupyti, neįsigyti vogto ar menkaverčio traktoriaus?

Prieš pasirašant komercinį pasiūlymą reikia apžiūrėti perkamą traktorių, jį išbandyti, gal pasinaudoti servisų paslaugas. Visokių niuansų gali būti, tačiau neskubėkime kritikuoti – antrą pusmetį pamatysime, kaip šis sumanymas veikia ir tada visi padarysime išvadas“, – sakė Lietuvos naudotos žemės ūkio technikos pardavėjų asociacijos vadovas Eimutis Ramoška.

Patariama kartu su komerciniu pasiūlymu pateikti ir perkamo traktoriaus techninį pasą. Taip būtų sukuriama šiek tiek daugiau apsaugos nuo sukčių.

Ar jaunieji ūkininkai jau domisi būsimais pirkiniais pagal ES paramą?

Domisi aktyviau, esam sudarę ir komercinius pasiūlymus, tačiau daugelis vis dar stebi situaciją ir svarsto, kaip pasielgti. Pavyzdžiui, kai tokia galimybė buvo sudaryta Latvijoje, iš karto pajutome kaimynų susidomėjimą. Jie pirko naudotus traktorius ir Lietuvoje“, – prisiminė E.Ramoška.

Nesuprantama logika

Erinijus Aksomaitis201707

Erinijus Aksomaitis, UAB „Lytagra“ generalinis direktorius

Galimybę jauniesiems ūkininkams skirti ES paramą už naudotą žemės ūkio techniką vertinu neigiamai. Niekas negali duoti garantijos daugiau nei 7 metus naudotam traktoriui. Ar jis patikimas, ar kokybiškas? Didelė rizika, ar galės efektyviai naudoti už ES, valstybės ir savo pinigus įsigytą traktorių nors numatytus trejus metus. Gal ir galės, o kaip numatyti, kiek kainuos remontas? Kils problemų ir dėl tokios technikos registravimo duomenų patikimumo. Apskritai, nesuprantu, kodėl toks sprendimas buvo priimtas: kokia logika, koks tikslingumas? Mesiu akmenėlį ir į Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos daržą – ji reagavo, tačiau akivaizdu, kad jos balsas buvo per silpnas, nes rezultatas yra toks, koks yra.

Trūksta aiškumo

Andrėjus Jakas

Andrėjus Jakas, Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos prezidentas

Manau, valdžios sprendimas buvo skubotas, trūksta aiškumo. Naudotą techniką perkant iš įmonės, manau, galima gauti garantiją ir tikimybę, kad ji nevogta, o ir gedimo atveju ji bus remontuojama. Tačiau kaip bus, jeigu traktorius perkamas iš mažiau patikimų tiekėjų? Artimiausią savaitę asociacijos nariai susirinks į posėdį ir spręsime, ką toliau daryti. Mano žinomis, į šį klausimą negali atsakyti ir paraiškas iš jaunųjų ūkininkų jau renkanti Nacionalinė mokėjimo agentūra. Gal pasinaudosime kaimynų latvių patirtimi. Mes turime įvairių idėjų. Pavyzdžiui, gal į žemės ūkio technikos registravimo sistemą reikėtų įtraukti VĮ Mašinų bandymo stotį. Blogai, kad tokiomis problemomis nepasirūpino naudotos žemės ūkio technikos pardavėjų asociacija.

 

Iš NMA atsakymų į „Valstiečio klausimus“

Kiek lėšų bus skirta?

*Atskirai nėra numatyta, kiek lėšų bus skirta būtent naudotai technikai įsigyti. Iš viso veiklai „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ skirta daugiau kaip 64 mln. Eur.

Kaip tikrinama technika?

*NMA tikrina, ar įsigytas traktorius yra įregistruotas VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registro informacinėje sistemoje. ŽŪIKVC, prieš įtraukdama traktorių į sistemą, tikrina apie jį informaciją ir hipotekoje, ir policijoje, tokiu būdu yra sutikrinama, kad technika nebūtų vogta.

Koks kontrolės laikotarpis?

*Pagal priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ įgyvendinamo verslo plano kontrolės laikotarpis – treji metai nuo paskutinio paramos išmokėjimo dienos. Per šį laikotarpį tikrinama, kaip paramos gavėjas laikosi paramos paraiškoje ir verslo plane numatytų įsipareigojimų. Šis reikalavimas galioja visoms investicijoms, numatytoms verslo plane, tarp jų ir naudotiems traktoriams.

Rekomenduojami video