Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip atpažinti šalčio alergiją ir su ja gyventi

Alergija šalčiui, arba šalčio dilgėline, kasmet serga vis daugiau žmonių. Intensyvus odos paraudimas, niežėjimas, patinimas, atsirandantis odai kontaktuojant su šaltu oru, vandeniu ar šaltais daiktais, – simptomai, leidžiantys įtarti esant alergiją šalčiui.

Pasireiškia net vasarą

„Žiemą kreipiasi nemažai klientų su nušalusiais skruostais, kurie dega, yra paraudę ir patinę. Pirmiausia patariu jiems naudoti apsauginį lipidinį kremą nuo šalčio, stengtis nuo šalto oro ir vėjo pridengti veidą. Taip pat rekomenduoju gerti nereceptinį antihistamininį vaistą, kuris greičiau malšina uždegimą, palengvina simptomus, ypač tiems žmonėms, kuriems paraudimą ir patinimą sukėlė būtent alergija šalčiui“, – sako vaistininkė Milda Darulienė.

Milda Darulienė

Paraudimas, niežėjimas ir patinimas atsiranda netrukus po odos kontakto su šalčiu. Ir tai nebūtinai turi būti žiemiškas šaltukas, sniego gniūžtė rankoje ar ledas. Šalčio alergija gali pasireikšti ir vasarą, maudantis šaltesniame ežere ar jūroje, valgant ledus. Dažnu atveju užtenka oro ar vandens temperatūrai nukristi žemiau +4 laipsnių Celsijaus, ypač jei oras drėgnas ir vėjuotas.

Gali būti pavojinga

Dažniausiai šalčiui alergiškus žmones kamuoja netrukus po kontakto su šalta aplinka atsirandantys raudoni, niežtintys bėrimai. Jų gali atsirasti tik tam tikroje vietoje, dažniausiai – paveiktoje šalčio, gali būti ir išsibarstę po visą kūną. Paraudimas ir niežėjimas dar maždaug pusvalandį nepraeina net ir perėjus į šiltą aplinką.

„Šalčio dilgėlinės sukeliama organizmo reakcija gali būti itin pavojinga. Dėl sąlyčio su šalčiu, pvz., laikant šaltą daiktą ar valgant šaltą maistą, patinsta rankos, lūpos. Retesniais atvejais dėl alergijos gali išbrinkti liežuvis, burnos gleivinė – užblokuojami kvėpavimo takai. Alerginė reakcija gali paveikti ir visą organizmą – sukelti dusulį, alpulį, sąmonės netekimą, staigų kūno temperatūros nukritimą, širdies permušimus, skausmus pilvo srityje, galūnių tinimus. Sunkiausia šalčio dilgėlinės forma gali sukelti anafilaksinį šoką. Esant šioms reakcijoms, kuo skubiau reikėtų kreiptis į gydytoją“, – įspėja M.Darulienė.

Įtarus šalčio alergiją, vaistininkė siūlo paprastą būdą pasitikrinti: „Ant vidinės dilbio dalies uždėkite ledo kubelį ir kurį laiką palaikykite, kad oda spėtų atšalti. Jeigu toje vietoje ji parausta, pradeda niežėti, tokios pat odos reakcijos galima tikėtis ir išėjus į lauką.“

Tinkama apranga ir kremas

Alergija šalčiui gali būti paveldima, ją gali išprovokuoti persirgta virusinė infekcija, kitos imuninės ligos. Taip pat šalčio dilgėline dažniau serga žmonės, kurie turi kitų alergijų – maistinę alergiją, alerginę astmą ir pan.

Gera žinia ta, kad šalčio alergija dažnu atveju kaip netikėtai prasidėjo, taip netikėtai gali ir baigtis. Vieniems ji trunka kelis mėnesius, kitiems išnyksta per kelerius metus.

Šalčio dilgėlinės taip paprastai medikamentais neišgydysite. Bet galite palengvinti jos simptomus ir tinkamai rūpintis pažeista oda.

„Reikėtų pasirūpinti tinkama apranga, neiti į lauką be pirštinių, kiek įmanoma labiau uždengti veidą. Taip pat simptomus padėtų palengvinti specialus kremas nuo šalčio. Jį reikėtų tepti maždaug pusvalandį iki išėjimo į lauką, net jeigu yra ir švelnus šaltukas. Odos reakciją į šaltį sušvelnintų ir antialerginių vaistų vartojimas. Jeigu gydytojas nepaskiria kitokių, galima rinktis nereceptinius medikamentus nuo alergijos“, – pataria M.Darulienė.

Pažeistą odos vietą reikėtų kuo mažiau liesti ir dirginti. Nerekomenduoja jos plauti muilu su šarmais.

 

 

Rekomenduojami video