Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip atkurti daugiametes pievas ir ganyklas

Vadovaujantis Europos Sąjungos reglamento nuostatomis, sumažėjus Lietuvoje daugiamečių pievų ir ganyklų plotui daugiau negu leistina, šį plotą privalu atkurti. Sausio pabaigoje žemės ūkio ministro įsakymu buvo patvirtinta daugiamečių ganyklų ir pievų atkūrimo tvarka.

Reikalavimai atkurti išartas daugiametes pievas taikomi, jei daugiamečių pievų rodiklis Lietuvoje yra sumažėjęs daugiau kaip 5 proc., palyginti su referenciniu santykiu (2012 m. deklaruotų daugiamečių ganyklų arba pievų bei 2015 m. deklaruotų naujų daugiamečių ganyklų arba pievų plotų sumos ir bendro 2015 m. deklaruoto žemės ūkio paskirties žemės ploto santykis, su kuriuo lyginamas einamųjų metų daugiamečių ganyklų arba pievų santykis).

Delsti negalima

Apie tai, kad daugiamečių pievų Lietuvoje sumažėjo daugiau nei leidžiama, Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) informuoja pareiškėjus iki einamųjų metų gruodžio 31 d. Šiems pareiškėjams nustatoma asmeninė pareiga atkurti išartą daugiametės pievos plotą iki kitų metų paraiškos paramai gauti pateikimo dienos ir išlaikyti jį ne mažiau kaip 5 metus.

Atkurti daugiametes pievas turi pareiškėjai, kurie, remdamiesi ankstesnių dvejų metų paraiškų (neatsižvelgiant į jas pateikusį pareiškėją) duomenimis, deklaravo plotus, kuriuose vietoje daugiamečių pievų auga kitos kultūros. Pareiškėjas, išaręs daugiametes pievas, jas privalės atkurti tame pačiame arba kitame dirbamos žemės plote. Kitas plotas tinkamas atkurti daugiamečių pievų plotą tada, kai jame nuo 2012 m. imtinai nė karto nebuvo deklaruota daugiametė pieva.

Pareiškėjai, kurie įpareigoti atkurti išartus daugiamečių pievų plotus, informuojami, kiek tiksliai žemės plotų jie turi užsėti pievomis. Atkūrimo reikalavimas taikomas plotams, kurie yra 0,1 ha arba didesni. Pareiškėjai privalės atkurti tik tą pakeistos paskirties anksčiau buvusios pievos ploto dalį, kuri pakeista į žemės ūkio paskirties. Jei ateinančiais metais daugiamečių pievų Lietuvoje sumažėja daugiau nei leidžiama, už neatkurtus suartus daugiamečių pievų plotus išmokėtas paramos lėšas dėl to, kad nesilaikoma žalinimo reikalavimų, reikia grąžinti.

Nei išarti, nei atnaujinti

Aplinkosaugos požiūriu pažeidžiamos daugiametės ganyklos arba pievos patenka į pievų ir joms artimų buveinių, pelkių ir medžiais apaugusių natūralių buveinių teritoriją „Natura 2000“. Jas draudžiama arti, jų negalima ir atnaujinti – suarti ir atsėti, taip pat jose vykdyti ne žemės ūkio veiklą. Nustačiusi, kad pareiškėjas nesilaiko įsipareigojimų, t. y. pievas išarė ar jose vykdo ne žemės ūkio veiklą, NMA informuoja, kad pareiškėjas privalo toje pačioje vietoje atkurti daugiametę pievą iki kitų metų paraiškos pateikimo dienos.

Daugiamečių pievų atkurti nereikia, jei pagal reikalavimus jos apsodinamos mišku (išskyrus trumpos rotacijos želdinius, kalėdines eglutes ar energinius medžius) arba jų plotas panaudojamas viešiesiems tikslams. Pareiškėjams, po NMA informavimo iki kitų metų deklaravimo pradžios neatkūrusiems daugiamečių pievų plotų, o aplinkos požiūriu pažeidžiamos daugiametės pievos atveju – iš karto, kai nustatomas faktas, kad pieva buvo išarta arba pakeista jos paskirtis, mažinama žalinimo išmoka: 2015 m. ir 2016 m. didžiausias galimas sumažinimas – žalinimo išmokos nemokėjimas už išartą ir neatkurtą daugiametės pievos plotą, o nuo 2017 m. – galbūt ir papildomas minėtos išmokos mažinimas.

Įpareigojimo atkurti daugiametes pievas eiliškumas

Įpareigojimai dėl daugiamečių pievų atkūrimo pareiškėjams taikomi tokiu eiliškumu:

 pareiškėjams, kurie nuo 2012 m. imtinai nelaikė gyvulių;

 pareiškėjams, kurių 2012–2014 m. administravimo laikotarpiu laikytų ūkinių gyvulių vidurkis pagal kiekvienais iš šių metų deklaruotiems ganyklų arba pievų plotams (įskaitant daugiametes pievas) sudarė bent 0,3 sąlyginio gyvulio hektarui pievos ir ganyklos, tačiau einamaisiais metais (deklaravimo metu) jie gyvulių nebelaiko.

Kada reikalavimas gali būti netaikomas

Daugiamečių pievų atkūrimo reikalavimas netaikomas, jei:

 daugiametės pievos buvo pakeistos į kitos paskirties žemės plotus, nepatenkančius į bl1 bloką (namų valda, komercinės, visuomeninės paskirties žemė);

 valstybės nuosavybėn paimta žemė, kuri panaudota viešajam interesui ar visuomeniniais tikslais;

 daugiametės pievos apsodinamos mišku (išskyrus trumpos rotacijos želdinius, kalėdines eglutes ar energinius medžius);

 daugiametės pievos, kurios yra sertifikuotos pagal ekologinio žemės ūkio taisyklių, patvirtintų žemės ūkio ministro įsakymu, nuostatas, einamaisiais metais yra deklaruotos ekologinio ūkio.

Aplinkosaugos požiūriu pažeidžiamų daugiamečių pievų neatkurti galima tik dviem atvejais: jei žemė buvo paimta valstybės nuosavybėn arba jei daugiametė pieva buvo apsodinama mišku.

Rekomenduojami video