Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Atėjus pavasariui, saulė vilioja žmones į gamtą. Ką daryti, kad poilsis būtų ne tik smagus, bet ir saugus? Pataria Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Aplinkos sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Olita Rusickaitė.

Pikas gegužę

Lietuvoje erkės būna aktyvios nuo kovo iki lapkričio ar net gruodžio mėnesio. „Pavasarinis erkių aktyvumo pikas – gegužės vidurys“, – sakė ji.

Dažniausiai žmonės serga dviem erkių pernešamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga. I. ricinus rūšies erkių, platinančių šias ligas, yra visoje Lietuvos teritorijoje. Erkės dažniausiai įsisiurbia į kaklą, paausius, kirkšnis, pažastis, kojų ar rankų lenkimo sritį. „Ne visos erkės yra užsikrėtusios, o užsikrėtusios ne visuomet suspėja perduoti ligų sukėlėjus, – teigė O.Rusickaitė. – Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikia ją kuo skubiau ištraukti.“

Erkinis encefalitas

Kas dešimta erkė Lietuvoje užsikrėtusi erkinio encefalito ar Laimo ligos virusu. Encefalito virusas tūno užkrėstos erkės seilėse, todėl jai įsisiurbus yra didelė tikimybė, kad virusas pateks į žmogaus kraują. Galima šia liga užsikrėsti ir kitu būdu – geriant nepasterizuotą erkinio encefalito virusu infekuotą ožkų ar karvių pieną.

Erkinis encefalitas – tai Flaviviridae šeimos viruso sukeltas smegenų audinio uždegimas. Ši liga pasireiškia praėjus kelioms dienoms ar 2–4 savaitėms po erkės įsisiurbimo: pakyla temperatūra, smarkiai skauda galvą, krečia šaltis, pykina arba vemiama, sutrinka miegas ir kt. Kiek vėliau gali atsirasti įvairių galvos arba nugaros smegenų pažeidimo simptomų. Du trečdaliai susirgusiųjų visą gyvenimą jaučia įvairius (kartais labai sunkius) ligos padarinius, dėl kurių jie praranda darbingumą, nepajėgia gyventi be kasdienės kitų pagalbos.

Kasmet erkiniu encefalitu pasaulyje serga 10–13 tūkst. žmonių. Didelis sergamumas registruojamas Baltijos šalyse, Slovėnijoje, vidutinis – Rusijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, mažas – Austrijoje, Kroatijoje, Slovakijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vokietijoje.

Laimo liga

Laimo ligos sukėlėjai – bakterijos Borrelia burgdorferi – būna užkrėstos erkės ar nimfos pilvelyje, žarnyne. Prisisiurbusi erkė ar nimfa, virškindama kraują, pasilieka tik maistingąsias medžiagas, kurios yra pagrindinės sudedamosios kraujo dalys, o skystą dalį grąžina atgal savo maitintojui. Tokiu būdu Laimo ligos sukėlėja borelija gali patekti iš erkės organizmo į aukos kraują.

Laimo liga – lėtinė infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus ir sistemas. Šios ligos inkubacinis periodas (laiko tarpas nuo bakterijos patekimo į organizmą iki pirmųjų požymių pasireiškimo) – nuo 2 dienų iki 6–9 mėnesių (dažniausiai 14–21 diena).

Laimo ligai būdingos trys stadijos. Esant I stadijai pasireiškia bendri infekcijos požymiai ir migruojanti eritema (raudonė), kuri atsiranda erkės įkandžio vietoje praėjus 1–4 savaitėms po įsisiurbimo. Kartais raudona dėmė gali atsirasti ir anksčiau, o kartais – tik po 2 mėnesių. Ji būna didesnio nei 5 cm skersmens ir plečiasi. Eritema susiformuoja 80–90 proc. Laimo ligos atvejų. Daliai ligonių kartu su eritema pasireiškia ir neryškių bendro pobūdžio negalavimų, panašių į gripo simptomus: silpnumas, galvos, sąnarių ir raumenų skausmai, gali pakilti temperatūra. Gali prasidėti limfmazgių uždegimas.

II ligos stadija prasideda antrą mėnesį. Jos metu infekcija išplinta po visą organizmą ir pažeidžia nervų sistemą (neuritai, radikulitai, paralyžiai), sąnarius, raumenis, akis, širdį. Esant šiai stadijai būna ryškesni ir odos pažeidimai – dauginė eritema ir odos limfocitoma. Padidėja viso kūno limfmazgiai, išslenka plaukai.

III ligos stadija prasideda devintą mėnesį po užsikrėtimo. Šios stadijos metu liga tampa lėtine. Vis labiau pažeidžiamos smegenys, nervai. Uždegimas apima visą širdį, prasideda smarkus lėtinis sąnarių pažeidimas.

Kaip ištraukti erkę?

  • Suimkite ją švariu pincetu kiek įmanoma arčiau odos – taip sumažinsite riziką, kad nutrūkus pilveliui galva ir (ar) straubliukas liks odoje.
  • Švelniai, bet tvirtai tempkite erkę į viršų, nesukiokite. Erkę tampant į šonus ar traukiant sukamaisiais judesiais dažniausiai išorėje esanti jos dalis nutrūksta, o straubliukas ir (ar) galva lieka odoje.
  • Ištraukę erkę, įkandžio vietą patepkite spiritu ar dezinfekantu arba nuplaukite šiltu muiluotu vandeniu.

Kaip apsisaugoti nuo erkių:

  • venkite pamiškių, aukštos žolės;
  • naudokite erkes atbaidančius repelentus;
  • eidami į mišką apsirenkite šviesius drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus sukiškite į kojines arba batus;
  • galvą apsiriškite skarele arba užsidėkite gerai priglundančią kepurę;
  • grįžę iš miško, nusivilkite drabužius ir gerai apžiūrėkite kūną, dėvėtus drabužius pakabinkite negyvenamoje patalpoje ar saulėtoje vietoje (sausame ore erkės išgyvena labai trumpai).

 

Parengė Lijana Cibulskienė

Rekomenduojami video