Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kainų sūpynės: šiandien pakilusios, o rytoj?

Šalies žemdirbiai daugiausiai pajamų gauna iš augalininkystės produkcijos pardavimo. Šiuo metu grūdų supirkimo kainos, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, yra didesnės. Tai džiugina žemdirbius. Tačiau, ar jos išliks patrauklios, spėlioti kol kas anksti.

Visada tikisi geriausio

Grūdų supirkimo kainos, šiuo metu vyraujančios rinkoje, tenkina Joniškio rajono žemdirbius. Jie tikisi, kad panašios kainos turėtų išsilaikyti ir nukūlus derlių. Tačiau ne paslaptis, kad po nukūlimo jos sumenksta.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė sakė, kad praėjusią savaitę buvo palankios pupų, rapsų supirkimo kainos.

Joniškio rajone trūksta lietaus, silpnai krūmijosi kviečiai. Todėl itin gausaus derliaus nesitikima“, – rajono situaciją apibūdino L.Šermukšnienė.

Ji teigė, kad išankstinius kontraktus yra sudarę tik tie ūkininkai, kurie turi sandėlius, džiovyklas. Ir tai tik trečdaliui derliaus. Kiti derlių parduos po nukūlimo arba sandėliuos.

Be abejo, visi akylai stebi grūdų kainų pokyčius, apie juos diskutuoja. Tačiau kainų svyravimo nenuspėsime. Visada laukiama aukštesnių kainų“, – sakė pašnekovė.

Vilkaviškio rajono ūkiuose vyrauja žieminių kviečių, rapsų, miežių pasėliai. Dėl iškritusio sniego žemdirbiai tikisi mažesnio žieminių rapsų derliaus.

Rajono žemdirbiai yra sudarę šiek tiek išankstinių grūdų pardavimo sutarčių. Visiems yra aktualios grūdų supirkimo kainos. Kokios jos bus – neprognozuojame. Juk reikia derliaus sulaukti. Neaišku, ką iškrės gamta, su ja nepajuokausi. Beje, daug sumaišties įnešė ir karantinas, kuris gali pasikartoti rudenį ir paveikti kainas“, – sakė LŪS Vilkaviškio rajono vadovė Onutė Kartavičienė.

Sudaro išankstines sutartis

Išankstinius sandorius rudenį sudaręs Ukmergės ekologinio ūkio šeimininkas Valentinas Genys augina rugius, spelta kviečius ir avižas.

Esu kainos gavėjas. Todėl sudarydamas išankstinę sutartį galiu išlošti, galiu ir pralošti. Kainos yra tokios, kokios yra, paskui jas neprilakstysi. Juk nežinai, kokios jos bus nuėmus derlių“, – atviravo vyras.

V.Genys tvirtino, kad išankstiniai sandoriai yra rimti ir griežti. Todėl supirkėjams jis pasižada parduoti 80 proc. būsimo derliaus. Kokiomis kainomis ūkininkas sudarė išankstinius sandorius – neįvardijo.

Ekologiškos produkcijos kaina yra kitokia nei chemizuoto ūkio. Ji priklauso nuo kokybės ir pasitikėjimo“, – pridūrė pašnekovas.

Dalį derliaus išankstiniams sandoriams patikėjo ir to paties rajono ūkininkas Saulius Daniulis.

Ekologinių grūdų kainos artinasi prie išaugintų chemizuotuose ūkiuose. Šiuo metu stabiliausia kaina yra pupų ir rapsų. Rugių, kviečių, kvietrugių, avižų ir žirnių – banguojančios. Šiuo metu išvaliau ir pardaviau žirnius. Juos pardaviau pigiau už tuos, kurie buvo parduoti pagal kontraktą. Niekada negalime žinoti, kada kainos bus palankesnės“, – tvirtino vyras.

Aukštesnės kainos

UAB „Agrochema“ Šakių regiono vadybininkas Evaldas Tiškevičius pastebi, kad šiųmetinės grūdų supirkimo kainos, palyginti su praėjusiais metais, yra aukštesnės.

Smulkūs ūkininkai, kurie neturi kur sandėliuoti grūdų arba yra įsiskolinę, juos parduoda iš karto po nukūlimo. O stambūs – dažniausiai dalį grūdų parduoda pagal sutartis, dalį laiko iki pavasario. Neretai tuo metu kainos būna aukščiausios“, – sakė pašnekovas.

Šiuo metu bendrovė superka 2020 metų sezono derlių ir sudaro grūdų pirkimo-pardavimo sutartis (pristatant į uostą, be PVM) ir moka už Ekstra klasės kviečius 179 Eur/t, I klasės kviečius – 176 Eur/t, II klasės kviečius – 173 Eur/t, III klasės kviečius – 165 Eur/t, pašarinius miežius – 151 Eur/t, pašarinius kvietrugius – 146 Eur/t, maistinius žirnius – 203 Eur/t, I klasės pupas – 290 Eur/t, pašarines pupas – 240 Eur/t, žieminius rapsus – 366 Eur/t. Pasak E.Tiškevičiaus, rapsų kainos, palyginti su praėjusiais metais, taip pat yra aukštesnės.

Lems pasaulinės rinkos

Pasak AB „Linas Agro“ grūdų prekybos vadybininko Svajūno Banelio, grūdų supirkimo kainos Lietuvoje priklausys nuo pasaulinių rinkų.

Jei pasauliniu mastu derliaus prognozės mažės, tai tikėtina, kad kainos išliks panašiame lygyje arba gali šiek tiek didėti. Jei derliaus prognozės didės – galime pamatyti kainų kritimą. Manoma, kad prie šiai dienai esamų derliaus prognozių visame pasaulyje kainos išliks panašiame lygyje ir dramatiškai keistis neturėtų“, – sakė S.Banelis.

Pašnekovas akcentavo, kad grūdų derliaus prognozė kiekvieną savaitę mažinama Juodosios jūros regione dėl vyraujančių sausų orų ir lietaus trūkumo. Tačiau derliaus prognozė išlieka pakankamai aukštame lygyje ir iškritus pakankamam kiekiui kritulių ji gali didėti. Šiųmetinė Rusijos kviečių derliaus prognozė – 75–76 mln. tonų. Dėl lietaus trūkumo mažėjančią grūdų derliaus tendenciją prognozuoja Ukraina. Prancūzijoje, Vokietijoje, dalyje Lenkijos, Junginėje Karalystėje taip pat prognozuojamas mažesnis derlius. Prastos derliaus prognozės išlieka Balkanų regione.

Matomas pakilimas

AB „Linas Agro grūdų prekybos vadybininkas teigė, kad pastaruoju metu matomas rapsų kainų kilimas. Tai lemia atsigaunanti pramonė po COVID-19 viruso protrūkio.

Tačiau, kaip skelbia Pasaulinė sveikatos organizacija, gali būti antra viruso banga ir ekonomika vėl gali sulėtėti, o tai gali turėti įtakos rapsų kainų kritimui, ką ir matėme, kai Pasaulis susidūrė su COVID-19. Degalų vartojimas yra drastiškai sumažėjęs, o rapsai yra viena pagrindinių biodegalų sudedamųjų dalių“, – sakė S.Banelis.

Anot jo, esamas rapsų kainų lygis yra tikrai aukštas, įvertinant būsimas žemas derliaus prognozes ir visas kitas galimas rizikas.

Žiūrint į ūkio ekonomiką ir vertinant keletą sudedamųjų, tokių kaip atpigęs kuras bei trąšos, grūdų kainos yra tikrai patraukliame lygyje“, – teigė S.Banelis.

Derliaus prognozės – mažinamos

Tadas Povilauskas, AB SEB banko ekonomistas

Koronaviruso proveržis bent jau Europoje yra suvaldytas, todėl matomas atoslūgis grūdinių produktų mažmeninėje rinkoje. Apskritai, praėję du mėnesiai parodė, kad pasaulinė grūdų rinka su koronaviruso sukeltais tiekimo trikdžiais susidorojo sėkmingai. Dabar gegužę ir birželį visų akys yra nukreiptos į orų prognozes, taip pat – ar oro sąlygos bus palankios užaugti geram derliui Šiaurės pusrutulyje. Kaip visada tų problemų yra: daugelyje Europos šalių pavasaris buvo sausas, todėl derliaus prognozės jau yra mažinamos, tikėtina, kad kitąmet Rusija iš Europos Sąjungos vėl paverš eksporto lyderės vaidmenį. Tačiau mūsų Baltijos šalių regione, Lenkijoje gegužę buvo nemažai lietaus, todėl negalima labai skųstis. Grūdų kainų lygis „Euronext Matif“ biržoje taip pat yra istoriškai neblogas – naujo derliaus grūdų kaina biržoje svyruoja ties 185–190 eurų už toną, o tai yra netgi daugiau negu prieš metus ir pakankamai geras lygis fiksuoti dalies derliaus kainą. Ko laukti toliau? Manau, kad jeigu orai Europoje, Rusijoje ir Ukrainoje birželį / liepą bus palankūs derliaus augimui ir nuėmimui, tai kainos vasaros pabaigoje ir rudenį bus mažesnės negu dabar. Bet neužmiškime ir kitų rizikų, kad rudenį į Europą ir kitas pasaulio šalis gali sugrįžti antra koronaviruso banga, kartu vėl sujaukdama žemės ūkio produkcijos rinką ir kainoms darydama teigiamą įtaką.

Statistika

Valstybės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro balandžio mėnesio duomenimis, kviečių derlius pasaulyje 2020–2021 m. gali siekti 764,4 mln. t ir tai būtų 4,1 mln. t mažiau nei buvo prognozuota prieš mėnesį, bei 2,3 mln. t daugiau negu 2019–2020 m. Kviečių sunaudojimas pasaulyje analizuojamu laikotarpiu turėtų sudaryti 755,0 mln. t ir tai būtų 7,3 mln. t daugiau, palyginti su 2019–2020 m. Kviečių sunaudojimas 2020–2021 m., palyginti su 2019–2020 m., gali padidėti: maistui – 1,57 proc. (iki 529,6 mln. t), pramonei – 0,44 proc. (iki 22,6 mln. t), o pašarams turėtų sumažėti 1,19 proc. (iki 141,4 mln. t).

Rekomenduojami video