Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaimo žmonėms skirtai laidai buvo kuriamos visiškai naujos dainos

Praėjusio šimtmečio 7-ajame dešimtmetyje muzikos redakcijoje gimė mintis, kad lietuviškos muzikos koncertus vestų ir linksmai komentuotų žodžio kišenėje neieškantis žmogus – taip gimė „Linksmieji subatvakariai“, LRT RADIJO laidoje „Devyni radijo dešimtmečiai“ pasakoja Boleslovas Dačiulis. „Reta, kad laidai, skirtai kaimo žmonėms, būtų kuriamos naujos dainos. Jas Balys užsakydavo pagal laidos turinį, nuotaiką, temą“, – prisimena kompozitorius Algimantas Bražinskas.

Linksmojo subatvakario“ autorius – B. Dačiulis, jis Lietuvos radijui padovanojo 44 savo kūrybinio gyvenimo metų, per tą laiką sukūrė daugybę humoristinių literatūrinių laidų, išvedė daugiau nei 20 detektyvų, parašė apie 300 dainų tekstų, o ne per seniausiai išleido savo poezijos ir satyros knygą „Esu daug matęs, daug regėjęs“.

„Praėjusio šimtmečio 7-ajame dešimtmetyje muzikos redakcijoje gimė mintis, kad lietuviškos muzikos koncertus vestų ir linksmai pakomentuotų žodžio kišenėje neieškantis žmogus. Tas asmuo buvo greitai surastas – juo tapo aktorius Alfas Radzevičius, kitaip – Dėdė Steponas“, – prisimena B. Dačiulis ir priduria, kad, nors pagal metus A. Radzevičius dar nebuvo dėdė, bet tikrai gerai vaidino.

Pasak „Linksmojo subatvakario“ autoriaus, vieno balso buvo mažoka – visada linksmiau išeina, jei bent dviese kalbasi, todėl „Linksmasis subatvakaris“ buvo pradėtas plėsti, atsirado Teta Marijona, atsirado Vladas Jurkūnas – labai geras humoristas, vaidinęs užkietėjusį senbernį Dzidorių, Marija Rasteikaitė, Irena Gerasimavičiūtė ir kiti.

„Žmonės juokiasi arba bara, jei kas nors geria, jei kas nors vagia – viskas iš dešimties Dievo įsakymų. Kita laidos dalis būdavo muzikinė, nes koks vakarėlis be muzikos“, – pasakoja B. Dačiulis.

A. Bražinskas sako, kad, jei nebūtų buvę B. Dačiulio, nebūtų buvę ir „Linksmojo subatvakario“ bei dainų. „Tos laidos Lietuvoje buvo labai reikalingos. Pasijuokdavo jose ir iš geriančių, ir iš vagiančių – visais laikais tokių žmonių netrūko. Bet apie kaimo žmogų čia buvo kalbama šviesia gaida. Tik dabar rašoma, kad kaimas prasigėręs“, – pastebi A. Bražinskas.

Nors, pasak kompozitoriaus Vytauto Juozapaičio, „Linksmieji subatvakariai“ buvo skirti kaimui, jų klausydavo ir mieste. „Nereikia pravardžiuoti kaimo negražiais vardais“, – pabrėžia jis.

Kaip pastebi A. Bražinskas, nors laidos atspindėdavo kaimo gyvenimą, į jį buvo žvelgiama su pagarba ir meile. „Reta, kad laidai, skirtai kaimo žmonėms, būtų kuriamos naujos dainos. Jas Balys užsakydavo pagal laidos turinį, nuotaiką, temą“, – pasakoja jis.

Įdomu tai, kad dainos, skambėjusios laidose, paplisdavo, tapdavo populiarios, prisimena A. Bražinskas. „Kartą su žmona nuvažiavę prie ežeriuko sutikome „Žvejo dainelę“ dainuojantį žmogų, – sako jis. – O šios dainos autorius niekada žvejys nė nebuvo.“

Visos laidos įrašą rasite LRT mediatekoje.

Rekomenduojami video