Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaimo krautuvės kovoja dėl būvio

Didieji prekybos centrai yra pasklidę ne tik po didžiuosius šalies miestus, bet ir jau seniai įsikūrę rajonų centruose. O kaip pavyksta prieš juos atsilaikyti rajonų verslininkams? Vis dar turintiems provincijoje nedidelių parduotuvėlių? Ar nenyks kaip mokyklos?

Vartotojų kooperatyvo „Kelmės prekyba“ vadovas Rimantas Giržadas neslėpė, jog visai šalia įsikūrusio prekybos centro kaimynystė sumažino pirkėjų skaičių kooperatyvo parduotuvėje:

„Bet ką padarysi? Turime prisitaikyti. Turime savo gamybą ir laikomės. Mes šitoje Kelmės vietoje įsikūrėme pirmieji, paskui šalia buvo parduotuvė „Saulutė“, o po jos atėjo prekybos tinklas. Mūsų arkliukas - konditerijos cechas. Pardavinėjame parduotuvėje ir savo keturis produktus, pripažintus maisto paveldu - šakotį, dviejų rūšių duoną ir Kelmės pyragą. Ant to žirgo ir jojame. Ir dar su vadinamomis akcijinėmis prekėmis jojame. Žmonės ir regionuose ieško pigesnių maisto prekių per akcijas. Ar „bambalius“ bei kitokius alkoholinius gėrimus perka? Taip, perka. Jei nepirktų, ne tik kad apyvartos neturėtume. Galėtume kalbėti ir apie užsidarymą.“

R.Giržadas papasakojo, jog pradžioje, kai kooperatyvui teko įsigyti banko kortelių nuskaitymo aparatus, bankas ėmė, anot R.Giržado, be galo didelį mokestį: „Nusiskaičiuodavo keturis procentus nuo prekės kainos. Jei pirkėjas pirko prekių už 100 eurų, 4 eurus pasiimdavo bankas. Bet kai visi prekybininkai ėmė skųstis, kelti triukšmą, mokestis bankui sumažėjo labai ryškiai. Bijau pameluoti, bet jau net ne procentas, bet po kablelio, kažkokia procento tik dalis liko už vieną pirkimą.“

Ar „Kelmės prekyba“ dar turi parduotuvių kaimuose? „Ne, - atsakė R.Giržadas, - parduotuves išnuomojome, nes kaimuose jos neapsimoka. Į kaimus važinėja autoparduotuvės. Yra sudaryti grafikai. Atvažiuoja vieną kartą per savaitę. Į rajono gilumą dažniau važinėti yra neekonomiška. Ką žmonės perka? Visko po truputį. Net daržoves perka. Nes kaimuose vis mažiau daržovių ir gyvulių augina.“

Dar neišnyko

Raseinių rajono vartotojų kooperatyvas „Dubysa“, kaip pasakojo direktorė Laima Vaičiūnienė, turi 3 parduotuves Raseinių mieste ir dar 7 rajone. Kooperatyvas vėlgi nesidžiaugia savo konkurentų kaimynyste:

„Didieji užima strategines vietas, aikšteles. Jie dirba ilgiau, mes anksčiau užsidarome. Dirbame su mažaisiais tiekėjais, kurių apyvartos per mažos didiesiems prekybos tinklams. Galime pasiūlyti kitokios produkcijos. Žmonėms norisi ko nors naujo. Paragauti naujos duonos ar mėsos gaminio. Kaimo parduotuvės pirkėjai net palieka savo užsakymus, kokių prekių norės po 2-3 dienų. Autoparduotuvių mūsų kooperatyvas neturi, tačiau iš pardavėjų girdėjau, kad kažkas važinėja kaimuose net į kiemus ir siūlo prekių visokių. Nežinau, ar ten atsiskaitoma banko kortelėmis, bet pastebiu, kad kooperatyvo parduotuvėse vis daugiau su jomis atsiskaito. Pastebėjau, kad kaime net uogienes, konservuotus agurkus ir marinuotus burokėlius perka. Nepasigenda naminio skonio. Stebėjausi iš pradžių, bet mūsų darbas - patenkinti pirkėjų poreikius. Kas kooperatyvui sunku? Kad labai daug mokesčių tenka sumokėti.

Bet yra tokia tvarka - ir nieko neanalizuoji. Skaudžiausia, kai metų gale, kai metų pelnas suskaičiuojamas už kruvinas ašaras, tenka 15 proc. atiduoti kaip pelno mokestį. Man tai nesuprantama, bet toks įstatymas, o įstatymus reikia vykdyti. Norėtųsi, kad visi taip mokesčius mokėtų, kad nebūtų šešėlio. Ar daug perkama alkoholio? Visais laikais jį pirko, bet nenoriu sutikti, kad Lietuva pagal alkoholio suvartojimą vos ne pirmauja. Geriančių yra bet kurioje šalyje. Tik nereikėjo duoti didesnes išmokas bedarbiams. Anksčiau, prisimenu, kokia buvo žemesnės kategorijos darbo jėgos pasiūla, o dabar tokiam žmogui neapsimoka dirbti. Gauna išmoką, beveik sulygintą su alga. Žmones reikia skatinti dirbti, o ne gauti pinigus dovanų.

Dirbti ir nepasiduoti

Kaišiadorių rajone, Žaslių miestelyje įsikūrusios, uždarajai akcinei bendrovei priklausančios maisto prekių parduotuvės pardavėja pasidžiaugė, kad prekyba pagyvėja savaitgaliais ir ypač vasarą. Nes prie Žaslių yra trys ežerai. Miestiečiai čia prisipirkę sodybų. Žiemą, ypač darbo dienomis, sodybos tuščios. Žiemą pirkėjų mažiau, o rudenį, kaip pasakojo viena iš keturių parduotuvėje dirbančių pardavėjų, žmonės taupo pinigėlius kurui. O ką perka? Vėlgi kaip miestiečiai. Duoną, pieną, lašinius, bulves, morkas. O „bambalių“ prisiperka daugiau, kai bedarbiai gauna pašalpas.

Pakruojyje registruota įmonė „Kanrugė“, turinti maisto parduotuvių, gyvuoja daugiau nei 20 metų. Nors, kaip pajuokavo „Kanrugės“ vadovas Audrius Ruginis, Pakruojyje tik LIDL tetrūksta. Kiti didieji jau koją įkėlę. O kaip pavyksta atlaikyti konkurenciją? Ogi tradiciškai. „Kanrugė“ turi dvi papildomas įmones. Duonos, pyragų kepyklą ir mėsos perdirbimo įmonę. Pardavinėja rankų darbo bandeles, pyragus, mėsos gaminius ir taip išsilaiko. O dėl mokesčių, tai, anot A.Ruginio, visada norėtųsi, kad jų būtų mažiau. O kaip pavyksta taip ilgai išsilaikyti?

„Dirbti reikia, - atsakė A.Ruginis, - nepasiduoti. Nesu baigęs ekonomikos mokslų, atėjau iš maisto pramonės, bet prisitaikiau prie rinkos.“

A.Ruginis taip pat pastebėjo, kad kaimo žmonės tampa kaimų „miestiečiais“. Anksčiau pats stebėdavosi, kad kaimo parduotuvėse perkamas net pienas, o dabar, kai vis mažiau laikoma karvių, jau nesistebi. Viename kaime, kur „Kanrugė“ anksčiau turėjo dvi parduotuves, vieną jau teko uždaryti. Nes žmonės išmiršta.

Kaip bebūtų, nė vienas iš kalbintų pašnekovų nepaneigė, jog regionai priartėja prie didžiųjų miestų keliais aspektais. Vis labiau tampa regionų „miestiečiais“. Savo poreikiams neužsiauginančiais nei daržovių, nei vištų, nei mėsos. O gal tiesiog nebeturi sveikatos? Nes regionai sensta. Kitas priartėjimas prie miesto - vis dažniau atsiskaitoma ne grynaisiais, bet kortelėmis. O trečias pastebėjimas - jei nori provincijoje išsilaikyti - privalai turėti papildomų verslų. Gal viešbutuką. Gal konditerijos cechą. Gal mėsinę ar kepyklą.

Situaciją komentuoja ekonomistas Audrius Rudys:

„Valstybė, pasirinkusi vadinamąją laisvąją rinką, įsipareigojo liberaliai politikai, kuriai atstovauja Pasaulio bankas ir Tarptautinis valiutos fondas. Viena didžiausių klaidų - leido didiesiems prekybos tinklams kurtis miestų centruose. Atėjo LIDL - jau negali pasakyti - kurkis pakraštyje, nes tai jau būtų diskriminacija. Bet Vokietijoje, Štralzundo mieste, pravažiavau pro keturias tinklines parduotuves miesto pakraštyje, o centre buvo tik smulkios parduotuvėlės. Pirkėjas gal net perka brangiau, bet padeda smulkaus prekybininko šeimai gyventi.

Aklo liberalizmo taikymas labai pakenkė vidurinio socialinio sluoksnio formavimuisi bei išlikimui. O dėl smulkaus verslo gaivinimo esu pesimistas. Įsivaizduokime, kad tokiame mieste, kaip Prienai, veikia 5 kirpyklos, o valstybė finansuoja dar dviejų kirpyklų steigimą. Bus 7 kirpyklos, bet klientų nepadaugės, nes mieste pinigų nepadaugėjo. Rezultatas - 3 iš šių kirpyklų bankrutuos. Liks keturios. Mažiau nei buvo prieš valstybės finansavimą.

Smulkiojo verslo rėmimas turi eiti per kitokį verslo pajamų perskirstymą. Lietuvoje darbo našumas yra 75 proc. ES vidutinio našumo. Atlyginimai - 45 proc. nuo ES atlyginimų vidurkio. Lietuvoje yra 30 proc. perteklinio išnaudojimo. Čia yra rezervas! Jei darbdaviai būtų priversti dalintis su darbuotojais pertekliumi, tada darbuotojas galėtų daugiau nusipirkti bandelių iš vietinio smulkaus kepėjo, pas vietinę kirpėją apsikirpti ne kartą per 3 mėnesius, bet kas mėnesį. Išaugtų vartojimas.“

 

Olava STRIKULIENĖ

respublika

Rekomenduojami video