Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kad rugpjūčio gėlynai džiugintų akį

Rugpjūtį intensyvūs darbai laukia gėlyne, nepamirškite skirti dėmesio ir vejai bei gyvatvorėms.

Prižiūrime augalus

Rugpjūtį laikas pasirūpinti daugiametėmis gėlėmis. Kad daugiau išaugtų naujų žiedų, pašalinkite nuvytusius. Daugiamečius augalus persodinkite rugpjūčio–spalio mėnesiais, persodinę juos nugenėkite – palikite tik 10 cm virš dirvos. Patręškite vasarines gėles, kurios dar ilgai žydės: jurginus, fuksijas, kardelius. Sodinkite pavasarį žydinčių gėlių (tulpių, gelsvųjų narcizų ir kt.) svogūnėlius, žaliuojančius krūmus ir medžius – jie geriau ištvers žiemą.

Gėlyne, kur sunyko pavasariniai augalai, sodinkite rudenį žydėsiančius viržius, chrizantemas, žiles, erikas.

Rugpjūčio viduryje apkarpykite gyvatvores.

Patręšę veją (1–2 kg vejos trąšų 100 kv. m), pakedenkite grėbliu – šaknys gaus daugiau oro, be to, neaugs samanos.

Jei norite daugiau rododendrų, sulenkite jauną šakelę ir susukite taip, kad ji beveik perlūžtų. Įstumkite ją į dirvą ir uždėkite ant jos akmenį. Kitąmet galėsite nugenėti motininį augalą ir pasodinti naują.

Vilkdalgius geriausia dauginti rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Juos sodinkite sausoje, saulėtoje vietoje, lengvoje dirvoje. Vienoje vietoje vilkdalgiai gali augti kelerius metus. Pasidauginkite jų šakniastiebių dalimis: nupjaukite su šaknelėmis ir keliais lapeliais. Sodinkite 8–10 cm gyliu, 60 cm tarpueiliais, kas 30 cm tarp augalų. Per sezoną dirva papurenkite 3–4 kartus. Augalus apkaupkite, o paskutinį kartą apkaupdami patręškite kalio ir fosforo trąšomis.

Prieskoniams šakniastiebius kaskite antrųjų trečiųjų metų rudenį. Gerai nuplaukite, nukarpykite šaknis, nuskabykite lapus, nulupkite žievę, supjaustykite gabalėliais ir išdžiovinkite. Džiūdami jie įgaus malonų kvapą, tiks vynui, likeriui, antpilui aromatizuoti ir saldiesiems patiekalams paskaninti. Cukruotos vilkdalgių šaknys gali pakeisti imbierus.

Mėnesio pradžioje, kai antžeminė dalis ir kai kurios šaknys nudžiūs, iškaskite narcizus. Šį darbą atlikite kas 2 metai, o jei skinami žiedai – kas 3–4 metus. Nepersodinti narcizai gali augti 5–7 metus.

Nupjaukite lobelijų ir laibenių kerelius – ims formuotis nauji žiediniai pumpurai, kurie žydės iki vėlyvo rudens.

Beveik nelaistykite voruvų, meilenių, gloksijų, ciklamenų, kad lapai nudžiūtų, o svogūnėliai ir gumbeliai pradėtų ilsėtis.

Pasirūpinkite balkoninių augalų sodinukų. Į drėgną substratą įkiškite pelargonijų, fuksijų, nežydinčių augalų šakelių. Joms įsišaknijus, nugnybkite viršūnėles, per žiemą laikykite namuose, o kitais metais galėsite skinti šakeles auginiams.

Išlaužykite visus jurginų silpnus ir šoninius pagrindinių stiebų ūglius.

Laipiojančių rožių ūglių viršūnėles nugnybkite, iki pažemės išpjaukite peržydėjusius stiebus – geriau žiemos.

Rugpjūtį akiuokite rožes. Išpjaukite dekoratyvios veislės miegantį pumpurą, jį įkiškite po įskiepio (erškėtrožės) žieve prie pat dirvos, netoli šaknų, apsukite plėvele. Akutė suaugs su įskiepiu ir pavasarį išleis ūglį, kuris virs nauju rožių krūmu.

Ką sodinti?

Rugpjūčio pradžioje pasodinkite sudygusius vėlyvių svogūnus. Žydės rugsėjį ir spalį.

Birželį pasėtas našlaites, saulutes, neužmirštuoles rugpjūčio pabaigoje susodinkite į nuolatinę vietą gėlyne 20 cm atstumais.

Dauginkite ir persodinkite daugiametes gėles: bijūnus, astilbes, auskarėlius, pentinius, alpinius astrus, šiušeles, melsves, kurpeles, pakalnutes, bruneras, plautes, begonijas ir kt.

Šį mėnesį dauginkite lelijas. Jos mėgsta šiltą, saulėtą vietą ir dirvą su laidžiu podirviu. Persodinkite kas 4–5 metai.

Sodinkite žydres, krokus, margutes, snieguoles, scyles, pavasarines leukonijas (6-10 cm gylyje).

Nuo rugpjūčio vidurio sodinkite įvairius spygliuočius. Laistykite, kol augalai prigis, tačiau nepersistenkite, nes dėl deguonies trūkumo gali pajuoduoti šaknys ir pražudyti augalą.

Tręšiame ir laistome

Nuolat laistykite ir kas savaitę tręškite chrizantemas.

Laistykite žydinčias gėles, iki rugpjūčio vidurio tręškite azoto trąšomis. Vėliau tinka tik fosforas, kalis, mikroelementai ar skystos organinės trąšos.

Kambario gyventojai

Nuolat prižiūrėkite į lauką išneštus sukulentus, stebėkite, kad jų nepultų amarai ir skydmariai. Su jais kovokite chemikalais, o pirmoji greitoji pagalba – drungno vandens dušas (netinka kaktusams).

Mažiau tręškite kambarinius augalus, kad lėčiau augtų ir pratintųsi prie trumpėjančių dienų.

Rekomenduojami video