Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Jo didenybė moliūgėlis

Antroji spalio pusė Amerikoje, kurią dabar kamuoja koronaviruso pandemija ir jau prasidėję šalies prezidento rinkimai (išankstinis balsavimas vyksta jau kelias savaites), be kita ko, yra tradicinis moliūgų festivalių metas.

Sunku būtų rasti valstiją, kurioje nevyktų didesnės ar mažesnės moliūgų derliaus šventės, per kurias renkamos gražiausios ir didžiausios Amerikos fermerių bei daržininkų mėgėjų išaugintos oranžinės spalvos daržovės. Nugalėtojams atitenka ne tik šventės dalyvių dėmesys ir aplodismentai, bet ir visai neprasti piniginiai prizai. Tai suprantama: moliūgus galima auginti ne tik iš sveiko daržininkiško užsidegimo, bet ir iš sveiko azarto rudeniui įpusėjus susižerti visai neblogą sumelę grynųjų už išskirtinį moliūgėlį.

Nacionaliniame moliūgų čempionate Half Mun Bei mieste susirinko ne vienas pretendentas į čempionus.

Pasirodo, auginančių moliūgus vien dėl jų dydžio ir svorio rekordo Amerikoje tikrai netrūksta. Tai, kad azartiškiems moliūgininkams visai neblogai sekasi, patvirtino prieš kelias dienas Kalifornijoje, Half Mun Bei mieste į pietus nuo San Fransisko surengta tradicinė moliūgėlių šventė, skambiai pavadinta pasauliniu moliūgų čempionatu. Dėl COVID-19 pandemijos festivalis oficialiai buvo atšauktas, tačiau organizatoriams visgi pavyko išsaugoti pagrindinę jo dalį, pačią šventės esmę – didžiausio šiemet Amerikoje išauginto moliūgo sutiktuves ir rekordą pasiekusio daržininko pagerbtuves.

Šiais metais jo didenybe moliūgėliu buvo karūnuotas daržininkystės mokytojo iš Anokos miesto Minesotos valstijoje Traviso Giengero išaugintas 1 065 kilogramus sveriantis oranžinis milžinas vardu Tigras karalius (aliuzija į tigro kailį primenančius dryžius ant apvalių milžino šonų). Anokos technologijos koledže dirbančio T.Giengero daržovė buvo oficialiai pripažinta sunkiausiu 2020 m. moliūgu visoje Šiaurės Amerikoje. Šiam moliūgui ir jo augintojui atiteko pagrindinis festivalio piniginis prizas – 16 450 dolerių, arba po 15 dolerių ir 44 centus už kiekvieną kilogramą. Apie naująjį čempioną pranešusi Amerikos spauda atkreipė dėmesį į simbolinį sutapimą: oranžinis Tigras karalius šiemet atkeliavo iš Anokos miesto, kuris tituluojamas Amerikos Šiurpnakčio sostine.

Tigras karalius į moliūgų čempionatą Kalifornijoje iš Minesotos priekaboje keliavo net 3 380 kilometrų.

Amerikoje kasmet išauginama apie 800 mln. moliūgų. Didžioji dalis jų pavirsta ne skaniomis košėmis, sriubomis, troškiniais, suflė, blyneliais, virtinukais, tyrėmis, pyragais ar vafliais, o Šiurpnakčio, arba Helovyno, dekoracijoms. Išskaptuoti moliūgai su viduje įstatytomis žvakėmis ar lempelėmis Visų Šventųjų dienos išvakarėse papuošia amerikiečių kiemus, palanges, namų laiptus, gatves ir parkų alėjas. Maždaug prieš 2 tūkst. metų keltų gentys dabartinėje Vakarų ir Vidurio Europos teritorijoje po rudens darbų ėmė švęsti naujųjų metų pradžios šventę. Buvo manoma, kad būtent trumpų dienų ir ilgų naktų laikotarpiu gyvųjų ir mirusiųjų pasaulis labiausiai priartėja vienas prie kito. Šiurpnakčio tradicijos anglosaksų kraštuose šio ryšio pajautą perkėlė į mūsų dienas.

Taigi, būtent Anokos mieste Minesotoje Šiurpnaktis iš liaudies tradicijos 1920 m. buvo pakylėtas į oficialios šventės lygį. Ta proga buvo surengtas paradas, miesto gatvėmis nusidriekė Šiurpnakčio veikėjų kostiumais pasipuošusių persirengėlių eisena. Anokos pavyzdžiu pasekė ir kiti Amerikos (ir ne tik jos!) miestai. Anoka ilgainiui buvo praminta Helovyno pasaulio sostine. Kone per visą šalį į Kaliforniją, prie Ramiojo vandenyno pakrantės, atkeliavęs dryžuotas milžinas visiems priminė apie oranžinio Šiurpnakčio šaknis.

 

Rekomenduojami video