Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ilgas kelias iki žydėjimo

Tiesiai į lysvę pasėtos ilgos vegetacijos vienmetės gėlės nespėja užaugti ir trumpai žydi arba visai nespėja pražysti. Jas geriau sėti į dėžutes namuose arba šiltnamyje, o po šalnų į gėlyną persodinti jau paaugusius daigelius.

Skirtingi poreikiai

Kvapieji pelėžirniai, nasturtos, grakščiosios gubojos, portulakos nemėgsta persodinimo, todėl pavasarį šių gėlių sėklos sėjamos tiesiai į lysvę, o paskui retinamos, arba sėjamos į puodelius ir persodinamos su visu žemių gumulu. Begonijų, kalceoliarijų, lobelijų ir kai kurių kitų gėlių sėklos geriausiai dygsta šviesoje, jų nereikia užberti. Lenktažiedžiai trinyčiai – atvirkščiai, greičiausiai sudygsta tamsoje. Jų sėklų nereikia užberti, geriau užkloti dėžutes juoda plėvele arba laikyti tamsioje patalpoje. Taigi, augalų poreikiai labai skirtingi nuo pirmų vegetacijos dienų.

Tinka paruoštas substratas

Vasarines vienmetes gėles sėkite į kompostinės žemės ir smėlio (1:0,5) mišinį. Tinka lengvi pirktiniai kompostai ir specialiai gėlių sėjai paruošti durpiniai substratai.

Ne pirmus metus naudojamas dėžutes nuplikykite karštu vandeniu, ant dugno užberkite drenažo (tinka smulkios molio duženos, žvyras, net akvariumams skirtas gruntas) sluoksnį. Žemę dėžutėje lengvai suslėkite, suspauskite lentele nuo krašto į vidurį. Pasilikite keletą saujų komposto arba substrato sėkloms užberti. Pasėję paliekite, dėžutes uždenkite daržo plėvele arba polietileno maišeliu ir pastatykite šiltai. Jeigu sėklos labai smulkios, jų nereikia užberti. Substratą paliekite prieš sėdami, o sėklytes tik nupurkškite vandeniu. Dauguma vienmečių gėlių geriausiai dygsta 18–24 laipsnių šilumoje. Daigams reikia daug šviesos. Jeigu kambaryje negalite jų papildomai apšviesti, geriau iki kovo jų nesėkite.

Grūdinimas naudingas

Pasirodžius daigeliams, dėžutes perneškite į vėsesnę, bet šviesią patalpą, kad gėlių daigeliai per daug neištįstų. Šiltai dygusios, bet vėsiai augusios gėlės būna tvirtesnės ir sveikesnės. Taigi daugiau šansų užsiauginti gražių gėlių yra tiems, kurie turi šaltą žiemos sodą arba įstiklintą balkoną (verandą). Staigus temperatūros svyravimas taip pat kenkia daigams.

Geriau rečiau

Paaugusius daigelius (su 1–3 tikraisiais lapeliais) išpikuokite. Jeigu jie labai gležni, paauginkite dar keletą dienų. Tačiau per tankiai augantys daigai, ypač lobelijų, tabako, petunijų, gvazdikų ir leukonijų, dažnai suserga vadinamąja juodąja kojele ir žūva. Gražiai augęs daigas staiga nuvirsta ant šono, o jo stiebelis prie pat žemės pajuosta ir suplonėja.

Nuo šalnų reikia pridengti

Šalčiui atsparias gėlės – lobuliarijas, leukonijas, žioveinius, medetkas, gvazdikus ir gacanijas – į lysvę persodinkite jau balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje, jeigu artimiausiu laiku nenumatoma šalnų. Iki šalnų šios gėlės turi spėti įsišaknyti ir sutvirtėti. Blogiausiu atveju daigus pridenkite daržo plėvele. Šilumamėgių gėlių daigus į gėlyną sodinkite tik birželio pradžioje, po visų šalnų. Karštis joms kenkia taip pat, kaip ir šaltis. Per sausras daigus gausiai paliekite, o nuo labai kaitrios saulės spindulių pritemdykite.

Rekomenduojami video