Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Į priešakinę pandemijos fronto liniją nori siųsti šeimos gydytojus

Siaučiant epidemijai Sveikatos apsaugos ministerija išplatino rekomendacijas Lietuvos savivaldybėms. Jos turės suformuoti po mobilią komandą, o esant poreikiui ir kelias komandas, kurios teiks asmens sveikatos priežiūros paslaugas koronavirusu (COVID-19) sergantiems ir rizikos grupei priklausantiems asmenims jų arba socialinės globos namuose. Į „Valstiečių laikraščio“ klausimus atsakė SAM spaudos tarnyba.

Kokios tai būtų mobiliosios komandos?

Savivaldybės administracija iš teritorijoje esančių sveikatos priežiūros įstaigų, nepriklausomai nuo pavaldumo – ar tai būtų valstybinė sveikatos priežiūros įstaiga, ar privati įstaiga, teikianti pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, turės suformuoti bent vieną komandą savo teritorijoje.

Tokią mobilią komandą turėtų sudaryti šeimos gydytojas, bendrosios praktikos slaugytojas (arba bendruomenės slaugytojas) ir slaugytojo padėjėjas. Komandos nariai gali būti iš skirtingų sveikatos priežiūros įstaigų.

Pagal naująją tvarką, koronavirusu sergantis ir rizikos grupei priklausantis pacientas, atsiradus naujiems simptomams arba pablogėjus sveikatos būklei, nedelsiant turi kreiptis į savo šeimos gydytoją arba pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį vidaus ligų gydytoją, vaikų ligų gydytoją. Šis nustatęs, kad pacientui reikalinga kontaktinė konsultacija, turės nukreipti į mobilią komandą. Komanda pas pacientus turėtų vykti paciento kreipimosi dieną.

Kaip ir kokiu laiku dirbs tokios komandos?

Mobili komanda paslaugas teiks kasdien nuo 8 iki 20 val., kitu metu pablogėjus paciento sveikatos būklei jis turėtų kviestis greitąją medicinos pagalbą.Už mobilios komandos narių darbą bus apmokama iš tos sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje jie dirba, lėšų.

Kokius pacientus turi teisę lankyti?

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad rizikos grupei priskiriamos nėščios moterys, asmenys, kurie yra sulaukę 65 ir daugiau metų, arba tie žmonės, kurie serga lėtinėmis ligomis.

Pertekliniai dalykai

kundrote

Toma Kundrotė, Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė

Deja, šeimos gydytojas yra tas, ant kurio kariami visi šunys – kiek krauna, tiek turi atlaikyti. Manau, tokius sprendimus darant blaivaus proto pasigesta, tuo labiau, kad šis projektas visiškai nederintas su gydytojais. Galime pažvelgti į Švedijos pavyzdį. Tokios mobilios komandos buvo suformuotos ir Švedijoje, tačiau jos visiškai nepasiteisino ir dabar nebevažinėja. Pirmiausia nuvažiavus su kombinezonu ir apsaugomis negali sekti plaučių būklės fonendoskopu, nes per celofaninį maišą tu nieko negirdėsi. Jei reikia jį nusiimti, nes tenka į ausis įkišti fonendoskopą, tai prarandi apsaugą, po to reikia plauti galvą ir pan. Mes tokių sąlygų įstaigose neturime, kur būtų galima grįžti ir nusiprausti. Kitas dalykas – apie koronavirusu sergančiojo būklę sprendžiama pagal deguonies kiekio matavimą, o tam visai nereikia gydytojo, pakanka elementaraus pulsoksimetro, kurį pacientas gali turėti namuose, nes juo naudotis itin paprasta. Užsidedi ant pirštuko ir telefonu gydytojui pasakai, kokie jo duomenys. Tiek ir tereikia, o čia yra pertekliniai dalykai. Suprantu, kad tai buvo kurta savivaldybėms, kuriose yra globos, senelių namų, kur gydytojų nėra, tarkim, Blinstrubiškėse. Gal išskirtiniais atvejais ir reikalinga tokia komanda. Tačiau ar užkrauti savivaldybėms tai organizuoti, kai mes ir taip sulaukiame po 50–60 pacientų skambučių, taip pat turime kontaktų ir su atėjusiais į polikliniką.

Nereikia dramatizuoti

Ministras2020

Aurelijus Veryga, ministras

Šeimos gydytojai ir dabar dirba su pacientais tikrai labai didelį bei svarbų darbą ir nereikėtų čia niekuo piktintis. Visa sistema turės iš naujo prisitaikyti prie vėl greito ligos plitimo, mes to norėsim ar nenorėsim, piktinsimės ar ne, darbą padaryti reikės, savivaldybėse reikės formuoti komandas, kurios lengviau sergantiems pacientams galės teikti pagalbą namuose. Turėsime pritaikyti sistemą prie blogėjančios situacijos. Be reikalo yra skleidžiamos tam tikros baimės, tai yra dėl medikų komandų vykimo į namus prižiūrint pacientus, kurie serga lengvesnėmis COVID-19 formomis, tikrai nereikėtų šito kažkaip dramatizuoti. Turim galvoti, kokiu būdu sugebėsim užtikrinti, kad sunkūs pacientai galės būti gydomi stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose arba ligoninėse. Tokios komandos savivaldybėse turėtų būti suformuotos ir tikrai nereikėtų to kažkaip dramatizuoti ar rašyti tokių raštų, kad „esam šokiruoti“ ar panašiai.

Rekomenduojami video