Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Į ganyklas – be streso ir rūpesčių

Su žengiančiu pavasariu artėja palankiausias metas gyvulių ganymui - ganyklinis laikotarpis. Gana dažnai ganyklos aptveriamos elektriniais aptvarais, kurių Lietuvoje pasirinkimas yra platus. Tačiau ūkininkai pastebi, kad ne visi siūlomi pasiteisina mūsų klimato sąlygomis.

Patirtis - per išbandymus

Specialistai teigia, kad gerai įrengtas elektrinis aptvaras yra šiuolaikiškas, ekonomiškas, efektyvus ir patogus gyvulių kontroliavimo prietaisas. Tuo savo ūkyje įsitikino Pagrūdų kaimo (Lazdijų r.) ūkininkas Albinas Padgurskas. Karvėms ganyti jis išbandęs rusiškus, lenkiškus ir švediškus aptvarus. Tad patirties turi - gali juos palyginti.

Tik pradėjęs ūkininkauti jis naudojosi sovietiniu rusišku aptvaru, likusiu jam dar nuo kolūkio laikų. Sekėsi su juo prastai, nes įrenginys jau buvo morališkai pasenęs, todėl ūkio šeimininkas norėjo modernesnio įrenginio. Pakeitė lenkišku, bet šis, nors kainavo pigiai, bet trumpai ir tarnavo.

Tuomet apie 2000 metus ūkininkas vėl atnaujino ūkio įrenginius – pirko švedišką karvių melžimo bei ganymo įrangą. Tikėjosi, kad šį kartą ilgam, bet naujovė netrukus pritraukė vagis. A. Padgursko teigimu, nakčiai nepasamdysi sargo 30 karvių, o be sargo vieną naktį vagys pavogė tiek ganymo, tiek melžimo įrangą.

Be aptvarų karvių ūkininkas laikyti nesiryžo, todėl visą įrangą vėl teko atnaujinti. Dvejus metus iš eilės pirko lenkiškus aptvarus. A. Padgurskas pripažino, kad jie kainavo mažiau, nei turėtieji anksčiau, bet ir nauda buvo jau kitokia. Tad teko vėl taupyti brangesniems, kuriuos, jei vagys nenugvelbia, keisti beveik nereikia, nes niekas negenda.

Svarbiausia - kokybė

Pagrūdų kaimo ūkininko nuomone, net ir pasirenkant kuoliukus aptvarams nereikėtų pirkti pigiausių ar pirmų pasitaikiusių po ranka, o pasikonsultuoti su specialistais. Jo pastebėjimu, Dzūkijos krašte beveik visi žemdirbiai perka lenkiškus kuoliukus, nes arti į kaimyninę šalį nuvažiuoti.

„Jei lauke užsibūna minusinė temperatūra, lenkiškas kuoliukas nuo šalčio kai kada nulūžta. Be to, jie yra storesni, nelabai patogūs. Švediški kuoliukai yra brangesni, jų kokybė kur kas geresnė. Juos galima visai žiemai palikti laukuose, jų nesugadina temperatūrų svyravimai – nekenkia nei šaltis, nei karštis. Nebent koks nors didesnis žvėris netyčia nulaužia – tai būna nulaužtas. Bet jų ir kaina – visai kita“, - pastebėjo A. Padgurskas.

Ūkininkas akcentavo, kad yra patenkintas ir švediško elektrinio piemens akumuliatoriumi, kuris kartais atrodo būna vos ne vos gyvas, bet kai prisiliečia gyvulys, jis vis tiek sukaupia jėgą ir atlieka darbą. A. Padgurskas tikino, kad pastarąjį kartą įsigijus švedišką ganymo piemenį dar nebuvo ką remontuoti, o šią naujovę jo ūkyje sumontavo ją tiekiančios bendrovės specialistai.

„Su karvėmis nesiskiriu nuo jaunystės, man jos savos. Karves dabar melžiu beveik už dyką, ką darysi, kad atėjo tokie nedėkingi laikai – pienas pigus. Bet neplanuoju nieko keisti. Nei sraigių, nei sliekų, kaip siūloma, auginti nenoriu“, - atviravo Būdviečio seniūnijos ūkininkas, nesigailintis investavęs į švediškus karvių ganymo aptvarus.

Atnaujinti - iki ganiavos

Vienos Lietuvoje gyvulių ganymo įrangą siūlančios bendrovės (UAB „DeLaval“) pardavimų vadovas Edvinas Pauželis VL sakė, kad pavasaris pats palankiausias metas žemdirbiams įsirengti elektrinius aptvarus. Tą padaryti reikėtų dar iki išgenant gyvulius į laukus. Paprastai instaliavimo darbų trukmė ūkio šeimininkų nenuvargina.

E. Pauželio tikinimu, norint pasiekti efektyvumą svarbu suprasti, kad elektrinis aptvaras yra sistema ir įrengiant aptvarą turi būti kreipiamas dėmesys į tam tikras svarbias sistemos dalis. „Siūlome sprendimus žemdirbiams, kaip galima įrengti aptvarus. Nuvažiavę jų ūkio laukuose matome, koks aptvaras geriausiai tinka. Jį galime įrengti, galime patarti, kaip pačiam ūkininkui įsirengti“, - teigė E. Pauželis,

Pasak jo, pagrindinė elektrinio aptvaro dalis yra elektrinis piemuo. Jį reikia rinktis tokį, kuris atitiktų konkrečius poreikius – koks aptvaro ilgis, kokiems gyvuliams aptvaras skirtas. Lyginant elektrinius piemenis vienus su kitais, svarbu atsižvelgti į akumuliuojamą energiją elektriniame piemenyje – ji nurodo elektrinio piemens galimybę užtikrinti elektrinio aptvaro apkrovimą ir palaikyti efektyvų elektrinį pliūpsnį gyvūnui prisilietus. Kuo aukštesnė išeinamoji energija, tuo stipresnis elektrinis pliūpsnis gyvuliui.

Elektros laidininku gali būti įvairaus tipo ir storio viela. Aukštos kokybės metalo ir tinkamo storio vielos pakanka gerokai ilgesnėms tvoroms. Kai kurių gamintojų elektrinės virvės yra sudarytos iš vielos – laidininko ir lengvų, tvirtų, ultravioletiniams spinduliams atsparių polimerinių siūlų. Šie reikalingi, nes užtikrina produkto ilgaamžiškumą, o tvirtumas leidžia apsaugoti vielą-laidininką, kad nenutrūktų.

Kilnojamiems elektriniams aptvarams gamintojai siūlo naudoti plastikinius ir stiklo pluošto kuoliukus. Jie pritaikyti skirtingoms gyvulių rūšims - galvijams, ožkoms, žirgams. E. Pauželis minėjo, kad jie rekomenduoja naudoti plastikinius kuoliukus. Jų pakojis yra tvirtesnis, todėl patogiau įbesti į žemę ir sumažėja rizika, kad jie sulūš. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į plastiko kokybę, nes prastos kokybės plastiko kuoliukai tiesiog sutrupa jau po pirmo sezono.

Tačiau patikimiausias sprendimas būtų stiklo pluošto kuoliukai. Jie net ir po kelių metų nepraras savo tvirtumo, estetinės išvaizdos, nelinks. Jei nulūžus plastikiniam kuoliukui metalinė jo dalis lieka dirvoje, sukeldama pavojų susižeisti gyvuliams ir pakenkti technikai, tai stiklo pluošto kuoliukai lūžta labai retai, maža rizika, kad bus palikti ganykloje.

„Teisingai įrengtas aptvaras šeimininkui neturi sukelti bėdų, jos atsiranda tada, kai kažkuriame procese yra padaromos klaidos. Kiekvienas ūkininkas yra inžinierius, bet mūsų atestuoti inžinieriai nuolat atnaujina savo žinias“, - pastebėjo pašnekovas.

aptvaras

Su elektra nepajuokausi

Elektrinius aptvarus, kaip ir visus kitus elektros prietaisus eksploatuojant, būtina laikytis taisyklių bei reikalavimų. Kaip sako E. Pauželis, su elektra žaisti pavojinga. Todėl linkęs manyti, kad tokius darbus geriau patikėti su elektra dirbti reikalingus sertifikatus turinčiam specialistui.

Šie ūkininkus perspėja, kad saugiu gyvulių aptvarų įrengimu reikia pasirūpinti dabar, kai gyvulių ganymo sezonas dar tik artėja. Jei gyvulių ganymo aikštelės įrengiamos šalia elektros linijų, jos privalo atitikti specialius saugumo reikalavimus. Už jų nepaisymą pernai elektros tiekimo bendrovės įspėjo daugiau kaip 5 tūkstančius ūkininkų. Paprastai įspėjimai dėl nesaugiai įrengtų elektrinių piemenų sudaro 10-15 proc. visų įspėjimų dėl metalinių tvorų.

Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės numato, jog elektros oro linijų apsaugos zonoje statant metalinę tvorą, būtina 15-20 metrų atstumu nuo kraštinių laidų numatyti 25 centimetrų oro tarpą ir įžeminti teritoriją juosiančią tvorą.

Vielinius aptvarus ir metalines tvoras, gyvulių laikymo aikšteles elektros oro linijų apsaugos zonose galima įrengti tik gavus elektros linijas eksploatuojančios bendrovės raštišką sutikimą.

Be to, elektrinis piemuo negali nepertraukiamai kirstis su elektros oro linijomis. 15-20 metrų horizontaliu atstumu abipus kraštinių laidų elektrinis piemuo turi būti pertrauktas, izoliuotas arba pakeistas elektros srovei nelaidžia tvora, kad nutrūkus ir nukritus laidui ant metalinės tvoros ar laidininko, elektros srovė negalėtų tekėti visu elektrinio piemens laidininku, nes tai keltų grėsmę žmonių bei gyvulių gyvybei.

Rekomenduojami video