Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyvulių gyvenimą kiekvienas žmogus suvokia kitaip

Iš karto po Vasario 16-osios iškilmių „Šiaurės rytus“ pasiekė pranešimas apie galimai žiauraus elgesio su gyvūnais apraiškas.

Ėriukų lavonėliai ir kraujas

Tai, ką pasakojo išvydusi biržietė mokytoja, sukrėtė. Dar labiau sukrėtė tai, kad vaizdai užfiksuoti ūkyje, kurio šeimininkas – jaunas, padorus ūkininkas, kelis vaikus auginančios šeimos galva. „Aš maniau, kad tas avis laikantys žmonės galbūt per ilgai šventė ir pamiršo pažiūrėti, kaip laikosi banda“, - pasakojo pedagogė (jos pavardė redakcijai žinoma), išgirdusi, kam priklauso avys.

Šeštadienį su vaiku išsirengusi į išvyką Biržų girion moteris sumanė važiuoti pro avių bandą. Spalviškių kaime, prie pat kelio esančiame aptvare, laikomas avis mokytoja su vaiku buvo mačiusi vasarą, todėl dabar vėl, anot jos, sumanė pažiūrėti į gyvulėlius.

„Geriau jau būčiau to nemačiusi, nes vaizdas sukrėtė ir užtemdė šventinę nuotaiką. Tai žiauru“, - vėliau kalbėjo moteris. O pirmojo įspūdžio pagauta ji skambino policijai ir redakcijai, nes negalėjo suvokti, kaip galima šitaip, anot moters, elgtis su gyvuliais. Pedagogė pasakojo išvydusi apledijusią ilgavilnių avių bandą. Lovyje prie pat kelio matėsi užšalęs vanduo. Iš vieno didžiulio lovio kyšojo avies kojos.  „Jos taip konvulsiškai makaluojasi, jog atrodo, kad gyvulys jau vaduojasi mirtimi. Prie pat kelio tyso negyvų ėriukų lavonėliai, sniegas raudonas nuo kraujo... Tai baisu, ką aš matau“, - jaudindamasi kalbėjo moteris ir kvietė atvykti.

Tolėliau, anot moters, matėsi mažyčiai, ką tik atvesti ėriukai. Skambintoja stebėjosi, kaip besiėriuojančios avys paliktos bendroje bandoje, o naujagimiai neapsaugoti nuo grėsmingai judančios bandos.

Mano, kad ūkininkui tą leidžia įstatymas

„Šiaurės rytams“ nuvykus į Spalviškius negyvų ėriukų jau nebuvo. Matėsi tik kraujo pėdsakų, kuriuos baigė padengti sniegas. Šalia pašiūrės vaikštinėjo apledijusi avių banda. Ant šiaudų, po atviru dangumi, gulėjo ką tik pasaulį išvydę ėriukai. Pasirodydavo ir jau didesnių, nedrąsiai stovinčių ant kojyčių. Prie kelio esančioje vonioje ledas jau buvo prakirstas ir matėsi vanduo. Buvo akivaizdu, kad čia jau kažkas lankėsi. Paaiškėjo, kad bandos šeimininkas čia buvo atvykęs su policijos pareigūnais. Jų ekipažą korespondentai sutiko jau grįžtantį į Biržus.

Pasak Biržų rajono policijos komisariatui laikinai vadovaujančio Dainiaus Čepo, pareigūnai buvo iškviesti moters skambučiu. Policininkai matė bandą ir negyvus ėriukus. Nuvykę į kaimą ir sužinoję, kam priklauso avys, pareigūnai važiavo pas Tamošiūnuose gyvenantį ūkininką Robertą Miliauską.

Kartu su juo atvyko prie avių aptvaro, iš kurio ūkininkas surinko ėriukų lavonėlius. Pasak policijos komisariato viršininko, pareigūnai tvirtino, kad avys turi pašaro, o pats R. Miliauskas jiems sakęs, jog avis aplankantis kasdien.

„Tai niekas kitas, tik žiaurus elgesys su gyvūnais“, - tikino pro šalį važiavusi kaimo gyventoja. Ji tvirtino, kad aplinkiniams panašūs vaizdai jau tapę kasdienybe. Pašnekovė siūlė kalbinti kitus aplinkinius žmones, tačiau ne visi esą norės sakyti ką nors bloga apie netoliese gyvenantį ūkininką. Ji buvo teisi. Žmonės kalbėjo mįslingai, aptakiai. „Tai kiek tų skundų dėl avių laikymo buvo, jį tikrino, jokių pažeidimų nerado.

O kokias jis išmokas už tas avis gauna, ne mūsų reikalas“, - ironiškai šypsojosi vyras. Kiti žmonės sakė manantys, kad ūkininkui terūpi išmokos, o ne gyvulių gerovė.

Nėštumo testų avims nenešioja

„Tie žmonės patys nieko nežino ir nesupranta apie avių laikymą. Ką jie gali suprasti, namie kokį kačiuką nuglostytą telaikantys. O čia juk banda, gyvuliai. Ji, kaip ir reikalaujama, gyvena laisvai. O kur yra parašyta, kad taip, kaip aš laikau avis, yra negerai?“ – emocingai kalbėjo R. Miliauskas. Jo manymu, atskirti ėriavedes nėra nei prasmės, nei reikalo. Ūkininko supratimu, avys turi išgyventi natūralią atranką – taip, kaip gyvendamos laukinėje gamtoje.

Pasak ūkininko, jo bandoje yra apie 150 Lietuvos juodagalvių avių. Yra ir du avinai. Jie laikomi kartu. Pasiteiravus, kiek šiuo metu gali būti ėringų avių, ūkininkas atšovė: „Iš kur aš galiu žinoti? Juk su nėštumo testais paskui jas nevaikštau ir netikrinu.“

Negyvus ėriukus jis paėmęs. Ištraukęs iš lovio ir avį, kurią ten besistumdanti banda galėjo įversti. Ar tokia banda negali sutrypti bejėgių ėriukų, ūkininkas nutylėjo.

Klausimas, ar iš pastogės sklindantis šiurpą keliantis avelių bliovimas nėra galbūt sergančių ėriavedžių balsas, ūkininkui pasirodė juokingas.

Žmogiškumas ir rūpinimasis gyvūnais

Biržų šeimos veterinarijos centre dirbanti gydytoja Šarūnė Šulnė mano, kad ėriukai turėtų būti laikomi atskirai nuo avinų, kurie dažnai sužeidžia avinėlius. Mažyliams reikėtų gulėti šiltai, ne ant žemės. Tai, gydytojos nuomone, yra elementari šeimininkų atsakomybė už gyvūnų gerovę. Netgi su ėringomis avimis avinai turėtų būti laikomi atskirai, kaip tai daroma su eržilais ir kumelėmis. Ėriukams pavojų kelia ir avys, negalinčios turėti palikuonių.

Tokios avys su mažyliais elgiasi negailestingai. Tačiau viskas, anot jaunos veterinarijos gydytojos Š. Šulnės, priklauso nuo žmogaus, jo atsakomybės ir požiūrio. Kad įstatymais negalima apibrėžti visų atvejų, tvirtina ir už gyvūnų gerovės priežiūrą atsakingos institucijos – Biržų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) - viršininkas Adolfas Rinkūnas. Ilgavilnės avys žiemą gali būti laikomos lauke, tačiau ėriukai, anot VMVT viršininko, turi būti apsaugoti.

Ir ėringas avis, jei tai įmanoma, reikėtų laikyti atskirai nuo visos bandos, kad gimę ėriukai nenukentėtų.

„Mes būtinai, gal dar ir šiandien pasidomėsime situacija Spalviškiuose“, - vakar „Šiaurės rytams“ sakė Biržų VMVT viršininkas.

Alfreda Gudienė

Rekomenduojami video