Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Grūdų supirkta mažiau, ankštinių kultūrų daugiau

Gausiems krituliams prausiant Lietuvą, grūdinių augalų nuėmimas nėra toks spartus, kaip tikėtasi. Grūdų supirkta beveik du kartus mažiau, tačiau vidutinio derlingumo rodikliai yra šiek tiek aukštesni nei praėjusiais metais.

Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinės sistemos (ŽŪMPRIS) duomenimis, Lietuvoje dar nenupjauta nei pusės grūdinių augalų pasėlių. Optimistiškiau nuteikia tik žirnių pasėlių nuėmimo sparta – jų šiemet pasėta vos ne du kartus daugiau nei pernai.

Nors gamtinės sąlygos yra sudėtingos, tačiau kol kas pagrindinių kultūrų – kviečių, kvietrugių, rugių, miežių ir žirnių  – vidutinio derlingumo rodikliai yra šiek tiek aukštesni nei praėjusiais metais. Mažesnis tik avižų ir rapsų vidutinis derlingumas.

Per š. m. rugpjūčio antrąją savaitę iš viso supirkta 187 tūkst. t grūdų (įskaitant ankštines kultūras) ir  7,6 tūkst. t rapsų sėklos.  Palyginti su praėjusiųjų metų tuo pačiu laikotarpiu, grūdų supirkta beveik  du kartus mažiau, o rapsų sėklos – net 11 kartų mažiau nei pernai. Daugiau nei pernai 52 proc. šiais metais supirkta tik ankštinių.

Nors jau pasigirsta būgštavimų, kad dėl nepalankių oro sąlygų gali atsirasti maistinių grūdų trūkumas, tačiau kol kas, ŽŪMPRIS duomenimis, iš supirktų per antrąją rugpjūčio savaitę kviečių ,,ekstra“, I ir II klasės kviečiai sudarė 53 proc.

Vidutinės grūdų supirkimo kainos  šiais metais mažesnės nei pernai, šiek tiek daugiau mokama tik už žirnius ir rapsus. Tačiau yra nemažai kitų ES valstybių (Bulgarija, Čekija, Kroatija, Austrija, Slovakija, Rumunija), kuriose grūdų, pirmiausia maistinių kviečių, kainos žemesnės nei Lietuvoje.  O štai pašarinių kviečių ir miežių kainos Lietuvoje yra vienos žemiausių.

Grūdų rinkos analitikų nuomone, maistinių kviečių kainų svyravimui įtaką daro didesnio nei pernai kviečių derliaus prognozė JAV. Pažymėtina ir tai, kad didesnis kviečių derlius prognozuojamas Rusijoje ir  Kazachstane.

 

Rekomenduojami video