Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Grūdų supirkėjų spąstuose

Dėl 2017 – ųjų lietingo sezono ūkininkas iš Švenčionių rajono supirkėjams pateikė prastesnės kokybės grūdus. Šie grūdus ūkininkui grąžino ir suskaičiavo per 72 000 eurų baudą. Nors ūkininkas supirkėjams pateikė force majeure pažymą, kurioje rašoma, kad jis negalėjo įvykdyti sutarties dėl nenugalimos jėgos aplinkybių, tačiau supirkėjai tikina, kad ūkininkas tokias aplinkybes turėjo numatyti ir derlių nuimti prieš tai, kai Švenčionių rajone buvo paskelbta ekstremali padėtis.

Ginčas tarp ūkininko ir supirkėjo persikėlė į teismą.

Įspūdingo dydžio ieškinys

Su „Vičiūnų grupe“ (pagrindinis akcininkas Kauno meras Visvaldas Matijošaitis) susijusi UAB „Groward Group“ (iki 2017 rugpjūčio 31d. – „VG Agroholding) 2018 m. gegužės mėn. Švenčionių rajone ūkininkaujančiam Petrui Pošiūnui Vilniaus apygardos teisme pateikė 72 024 EUR ieškinį. Kokia priežastis? Pasak „Zeta law“ advokatų bendrijos advokato Eimanto Šimulio, UAB „Groward Group“ tokią sumą nori iš ūkininko prisiteisti dėl tariamai neįvykdytų ekologiškų kviečių ir avižų pirkimo-pardavimo sutarčių.

Ieškinyje nurodoma, jog bendrą prašomą priteisti 72 024 EUR sumą sudaro: 28 500 EUR bauda pagal 2017 m. liepos 3 d. Žaliavų pirkimo pardavimo sutartį, 26 000 EUR bauda pagal 2017 m. liepos 5 d. Žaliavų pirkimo pardavimo sutartį ir 17 542 EUR bauda pagal 2017 m. rugpjūčio 7 d. Žaliavų pirkimo pardavimo sutartį.

Skaičiavimai be paaiškinimų

Kaip UAB „Groward Group“ suskaičiavo įspūdingą baudų dydį? Bendrovė nuostolių skaičiavimo formulės kol kas nepateikė. Štai teigiama, kad pagal pirmąją sutartį bendrovė dėl nepristatytų ekologiškai užaugintų 500 t kviečių patyrė 15 000 EUR nuostolių, o su netesybomis iš viso ieškinyje prašo priteisti 28 500 EUR. Supirkėjai tikina tiek pat, t.y. 15 000 EUR nuostolių patyrę ir dėl neįvykdytos antrosios sutarties – dėl 500 t ekologiškų avižų, o iš viso reikalauja gauti 26 000 EUR. Dėl trečiosios sutarties, pagal kurią P. Pošiūnas turėjo pristatyti dar 500 t ekologiškų avižų, supirkėjai suskaičiavo 5 777 EUR nuostolių, o iš viso prašo priteisti 17 500 EUR baudą.

Turime priminti, kad ūkininkas pateikė numatytą kiekį grūdų, tačiau UAB „Groward Group“ juos grąžino dėl netinkamos kokybės, esą grūdai netikę net pašarui gaminti. Ūkininkas ir neneigia, kad grūdų kokybė buvo prasta, tačiau ne dėl jo kaltės, o dėl 2017 – ųjų liūčių. Beje, supirkėjai iš ūkininko pareikalavo ne tik baudos – P. Pošiūnas turėjo sumokėti 965,68 EUR ir už transporto išlaidas grąžinant grūdus.

Beje, ūkininkas supirkėjams grąžino pagal sutartis gautą avansą – 130 tūkst. EUR su 8 proc. palūkanomis, t.y. apie 3 000 EUR.

„Po „Groward Group“ pamokos pardavimo sąlygas sutartyse supirkėjams pasiūlysiu aš pats, arba derlių parduosiu tik tada, kai jis bus mano sandėlyje“, – tikino P.Pošiūnas.

Force majeure negalioja?

„Noriu pabrėžti, kad ūkininkas sutarčių su „Groward Group“ negalėjo įvykdyti dėl liūčių 2017 – ųjų vasarą ir tai patvirtino Prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) išduotos Force majeure pažymos“, – sakė advokatas.

Tačiau supirkėjai ieškinyje teismui tikina perspėję P. Pošiūną, kad jis esą neturintis jokio pagrindo teigti, kad dėl meteorologinių sąlygų egzistuoja Force majeure aplinkybės, kurios būtų trukdžiusios įvykdyti sutartį. Painus paaiškinimas.

„Pasirašydamas sutartį ir prisiimdamas įsipareigojimus, jis (ūkininkas) galėjo numatyti įprastą Lietuvos klimatui meteorologinę situaciją, kai rudenį prasideda stiprios liūtys, darančios įtaką žemės ūkio darbams“, – aiškinama ieškinyje.

Diversifikacija susiaurės

Gal tarp ūkininko ir supirkėjų kilo koks nors konfliktas ir supirkėjai nusprendė ūkininkui atkeršyti? Gaila, bet supirkėjai nepanoro komentuoti šio atvejo, esą vyksta teismas, taigi jis ir nustatys, kuri pusė teisi.

Nors P.Pošiūnas dar tikisi jam palankaus teismo sprendimo, tačiau ūkininkas, regis, jau yra pasiruošęs ir blogiausiam variantui, todėl nusprendė pagarsinti šią istoriją ir atkreipti savo kolegų grūdų augintojų dėmesį, kad jie pasinaudotų jo patirtimi ir nepatektų į „Groward Group“ čiuptuvus. P.Pošiūnas minėtos bendrovės atstovus vadina „žemos moralės verslininkais“.

„Suprantu ekspertų patarimus diversifikuoti derlių. Taip aš ir darydavau, tačiau po šios pamokos sutarties sąlygas grūdų supirkėjams siūlysiu aš pats, pagal savo sudarytas sąlygas, arba grūdus parduosiu tik tada, kai jie jau bus mano sandėlyje. Gal šiek tiek lėšų prarasiu, tačiau nerizikuosiu“, – tikino P.Pošiūnas.

Žinoma, ūkininkas visų grūdus superkančių bendrovių nemauna ant vieno kurpalio, tačiau kolegoms pataria prieš pasirašant sutartį su „Groward Group“, devynis kartus ją perskaityti ir pasvarstyti apie galimas pasekmes.

Ūkininko argumentai

Ūkininkas neneigia, kad jo grūdai nebuvo aukščiausios kokybės, tačiau bendrovė jam taip ir nepateikė konkrečios išvados dėl grūdų kokybės. Kita vertus, ūkininkas sutartyje numatytų reikalavimų negalėjo įvykdyti dėl ne nuo jo priklausiusių aplinkybių ir tai patvirtino PPAR išduotos Force majeure pažymos. Štai 2018 m. sausio 26 d. išduotoje pažymoje rašoma: „Ūkininkui P. Pošiūnui vykdant sutartyje prisiimtas prievoles įvyko ši nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybė: 2017 08 24 d. per 12 valandų iškrito 58,1 mm kritulių. Remdamiesi pateiktais dokumentais konstatuojame, kad ši aplinkybė pagrįstai ir objektyviai lėmė, jog ūkininkas P.Pošiūnas negali įvykdyti prisiimtų prievolių pagal sutartį“.

„Aš negalėjau pristatyti kviečių dėl gamtinės stichijos – derliaus nuėmimo metu dėl ištisai gausių liūčių dirvos Švenčionių rajone tapo neįvažiuojamos. Be to, Švenčionių rajone buvo paskelbta ekstremali padėtis“, – aiškino P. Pošiūnas.

Tretieji asmenys negalėjo pagelbėti

Ūkininkas nesėdėjo rankų sudėjęs, bet siekė sudarytą sutartį įvykdyti bandydamas grūdų įsigyti iš kitų ūkininkų. Deja, to padaryti nepavyko, nes dėl tų pačių priežasčių ir kitų ūkininkų derlius buvo prastas ir blogos kokybės – pasak P. Pošiūno, šiuos teiginius gali patvirtinti kiti ūkininkai.

Tačiau ūkininko pateikti argumentai „Groward Group“ atstovų neįtikino.

Ieškinyje jie teigia: „P. Pošiūnas neįrodė, jog neturėjo galimybės derliaus nuimti anksčiau (t. y. iki Švenčionių rajone bus paskelbta ekstremali padėtis), jis nepateikė jokių įrodymų, kad jis negalėjo nupirkti žemės ūkio produkcijos iš trečiųjų asmenų“.

Be to, „Groward Group“ įtaria, kad P. Pošiūnas galimai ne tik užaugino žemės ūkio produkciją, ją įsigijo iš trečiųjų asmenų, bet ir realizavo produkcijos dalį tretiesiems asmenims.

Ūkininkas ir neneigia, kad grūdus pardavė kitai bendrovei, bet tik po to, kai „Groward Group“ jam grūdus grąžino.

„Iš viso pardaviau apie tūkstantį tonų grūdų. Dėl blogos kokybės supirkėjai šiek tiek sumažino kainą, pavyzdžiui, ekologiškus kviečius nupirko maždaug už 260 eurų už toną, avižas – už 260–270 eurų“, – sakė ūkininkas.

Priminsime, kad „Groward Group“ pagal sutartį  už ekologiškus kviečius ūkininkui žadėjo sumokėti 285 EUR/t.

Vargas dėl pažymų

Pasak Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininko Andriejaus Stančiko, šis atvejis atveria santykių tarp grūdų supirkėjų ir grūdų pardavėjų žaizdas.

„Jeigu PPAR išduotos Force majeure pažymos supirkėjų neįtikina, tai kas gali įtikinti? Siūlau LGPA nariams apie tai pasvarstyti ir norėčiau, kad tokio pobūdžio nusiskundimų iš ūkininkų negirdėtume“, – įspėjo A.Stančikas.

Tiesa, „Groward Group“ LPGA nepriklauso.

Maža to, A.Stančiką pasiekė informacija, jog kai kurie grūdų supirkėjai ūkininkus gąsdina, kad jeigu jie kreipsis dėl Force majeure pažymų, tai su tokiais ūkininkais jie bendraus tik teismų pagalba.

Šį mėnesį Seimo KRK aptarė tarp grūdų supirkėjų ir grūdų augintojų padažnėjusius konfliktus. Ar padėtis pribrendo? Lietuvos grūdų augintojų asociacijos duomenimis, pagal išankstines sutartis šįmet supirkta 2,5 mln. t, o nevykdoma apie 0,6 mln.t.

Nors sunku patikėti, bet supirkėjai tikina, kad visą grūdų kiekį, kurį jie supirko iš ūkininkų pagal išankstines sutartis, pardavė irgi pagal išankstines sutartis metų pradžioje ar ankstyvą pavasarį. Negalutiniais ir neoficialiais duomenimis, supirkėjų nuostoliai rugsėjo 1 d. siekė apie 30 mln. EUR. Žinoma, šių duomenų niekas negali patvirtinti konkrečiais įrodymais.

Komentarai

Gadina supirkėjų įvaizdį

Sigitas Dimaitis, Lietuvos žemės ūkio rūmų (ŽŪR) direktorius

Situacija, į kurią pateko Švenčionių rajone ūkininkaujantis Petras Pošiūnas, turėtų būti pamokanti. Tačiau akivaizdu, kad šis skandalingas atvejis labai sugadins grūdų supirkėjų įvaizdį. Manau, kad apie tolimesnę savo ateitį galvojantys grūdų supirkėjai taip elgtis neturėtų. Žemės ūkio rūmai pasistengs į bėdą patekusiam ūkininkui pagelbėti. Kita vertus, savo narius paraginsime išankstines grūdų pardavimo sutartis sudaryti tik labai atidžiai pasvėrus savo galimybes, nerizikuoti. Be to, sieksime, kad draudėjai grūdų augintojams pasiūlytų palankesnes sąlygas pasėlius drausti nuo sausros padarinių. Štai ŽŪR skaičiavimais pagal dabar galiojančias draudimo sąlygas draudėjai ūkininko patirtus nuostolius sumažintų tik apie 8,7 proc. Taigi šiuo metu drausti pasėlių neapsimoka, todėl ūkininkai ir nesinaudoja tokia galimybe. Tikimės, kad prie draudimo sąlygų gerinimo prisidės ir Žemės ūkio ministerija.

Pakoreguos išankstines supirkimo sutartis

Karolis Šimas, Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos (LGPA) prezidentas

Grūdų augintojams noriu priminti, kad ir grūdų supirkėjai turi vykdyti įsipareigojimus parduodant iš ūkininkų supirktus grūdus. Supirkti grūdai arba eksportuojami, arba parduodami kitiems supirkėjams vidaus rinkoje, arba parduodami MATIF biržoje. Taigi mes taip pat dalį superkamų grūdų parduodame pagal išankstinius sandorius. Tačiau LGPA savo narius paragino problemų sprendimą perkelti į kitus metus, t.y. sudaryti sutartis kitų metų derliui supirkti ir susitarti, kaip ir kiek ūkininkai padengs supirkėjams skolą, kuri susidarė šįmet. Dar raginame savo narius nenutraukti į bėdą patekusių ūkininkų kreditavimo. Ir dar vienas niuansas – 99 proc. LGPA narių sutiko į būsimas sutartis įrašyti reikalavimą, kad sutartį sudarantis ūkininkas garantuotų, jog pagal išankstines sutartis neparduos daugiau nei 33 proc. vidutinio ilgamečio savo derliaus.

 

2017 m. rugsėjo 1 d. „Groward Group“ 100 proc. akcijų perėmė Nyderlanduose registruota „Groward Group B.V.“. Iki to laiko įmonės akcininkė buvo Nyderlanduose registruota „Vičiūnai Group B.V.“. Akcininkai pasikeitė, tačiau esminis niuansas išliko: Kauno meras V. Matijošaitis Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai šių metų sausio 10 d. pateiktoje deklaracijoje įrašė, kad jis yra užsienio valstybėje registruotos „Groward Group B.V“ akcininkas nuo 2017 m. rugsėjo 5 d. Beje, UAB „Groward Group“ buveinė įsikūrusi ten pat, kaip dauguma „Vičiūnų grupės“ įmonių: Kaunas, V. Krėvės pr. 97. 

„Groward Group“ 2017 m.  gavo 74,108 mln. EUR konsoliduotų pajamų. Šįmet 2018 m,  grupė laukia beveik penktadaliu didesnės apyvartos. 2017 m. pabaigoje įmonių grupėje dirbo 469 darbuotojai, kurių vidutinis atlyginimas 2018 m. liepos mėn. siekė 2025,77 EUR.

Rekomenduojami video