Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gerina sąlygas žemės ūkio kooperatyvams

Žemės ūkio ministerija 2020 m. žemės ūkio kooperatyvais dvejiems metams pripažino 27 kooperatyvus.

Jų vykdomos veiklos pačios įvairiausios: vaisių, uogų ir daržovių sulčių gamyba, augalininkystė, derliaus apdorojimo veikla, naminių paukščių ir galvijų auginimas, sėklininkystė, paslaugų žemės ūkiui teikimas, žemės ūkio žaliavų didmeninė prekyba ir kt.                                                                  

ŽŪM pripažinimo 2019 m. sulaukė 28, 2018 m. – 26, 2017 m. – 22 žemės ūkio kooperatyvai.

Žemės ūkio ateitis be kooperacijos neįsivaizduojama. Kooperacija mūsų šalies žemdirbiams, ypač smulkiesiems, yra ypač svarbi. Tai – viena iš galimybių sustiprėti ir išsilaikyti rinkoje. Kooperacija ne tik garantuoja daug didesnes derybines galias išsikovojant aukštesnę produkcijos supirkimo kainą, bet ir sukuria platesnio siūlomų produktų asortimento  galimybes. Pripažinti žemės ūkio kooperatyvai turi didesnes galimybes gauti paramą per investicines priemones, modernizuotis ir plėstis.

Žemės ūkio ministerija ėmėsi iniciatyvos iš esmės keisti kooperacijos padėtį. Sukurta darbo grupė kooperacijos veiklai gerinti jau yra parengusi Lietuvos Respublikos kooperacinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo pakeitimą, įsigaliojusį nuo 2020 m. lapkričio 1 d. ir lengvinantį kooperatyvų veiklą. Keičiami ir poįstatyminiai teisės aktai, ministro įsakymai.

Pakeisti pripažinimo žemės ūkio kooperatyvu reikalavimai leidžia iš kitų ūkio sektorių kooperatyvų tiksliau išskirti žemės ūkio kooperatyvus, realiai atstovaujančius žemdirbių interesams. Pripažinto žemės ūkio kooperatyvo dauguma narių turi būti žemdirbiai. Toks kooperatyvas privalo daugiau kaip 50 proc. visos savo veiklos (produktų supirkimas, prekių pardavimas, paslaugų teikimas) vykdyti su kooperatyvo nariais. 

Keičiasi ir informacijos apie kooperaciją sklaida. Į konsultantų akreditavimo taisykles (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.298146/asr) įtraukta nauja konsultavimo sritis kooperacijos klausimams. Nuo šiol kooperacijos klausimais finansavimą galės gauti ir ūkininkų asociacijos bei kooperatyvai, kurie patys nuspręs, kokių žinių ir konsultanto jiems reikia. Tai turėtų išjudinti vis dar sunkiai besisukantį kooperacijos ratą.

Rekomenduojami video