Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Geriau vėliau, nei niekada

„Rudenį nespėjome nubaltinti vaismedžių. Ar galime tai padaryti dabar?“ – klausia Valentas iš Kauno r.

Atsako agronomė Joana Giedraitytė.

Tinkamiausias laikas vaismedžių kamienams baltinti – lapkritis, gruodis. Galima šio darbo imtis ir nešaltą sausio dieną. Svarbu, kad medeliai būtų nubaltinti iki vasario vidurio – kovo pradžios. Šiuo metu vaismedžių kamienus dieną įkaitina saulė, o naktį spusteli šaltukas. Dėl temperatūrų kaitos žievė ima trūkinėti. Būtent nuo to ir saugo baltinimas. Jei šio darbo nepadarėte rudenį, iš bėdos galima baltinti ir kovo pabaigoje – balandžio pradžioje, tik naudos bus mažiau. Medžių kamienai jau gali būti pažeisti. Vis dėlto geriau kamienus nors ir vėliau nubaltinti, nei palikti nebaltintus.

Pasirinkite vėsią sausą dieną, pasidomėkite, ar sinoptikai po dienos ar dviejų nežada lietaus, kuris gali visą triūsą niekais paversti. Specialiame medeliams baltinti skirtame mišinyje yra tinkamas kalkių ir klijų santykis, taip pat gali būti molio, antiseptikų ar kitų priedų. Maišykite plastikiniame tvirtame kibire, palikite pastovėti kelioms valandoms. Jei medelis jaunas, jo kamieno nebūtina specialiai ruošti. Jei vaismedžiai jau subrendę, žievės storos ir supleišėjusios, kamienus būtinai reikia nuvalyti, pašalinti senas atšokusias žieves. Nuimkite jų tiek, kiek galimai nukristų pavasarį, arba tiek, kiek braukiant ranka tiesiog užkliūva ir atsiplėšia. Galima su kietu metaliniu šepečiu braukyti per kamieną taip, kad žievės pačios nukristų, naudoti peilį ar kitokį aštrų įrankį. Per daug smarkiai negramdykite, nes pažeisite medžio kamieną. Ant žemės reikia pakloti audeklą ar daržo plėvelę, kad, baigus darbus, nukritusias žieves galima būtų sudeginti ir sunaikinti iš rudens po jomis įsitaisiusius žiemoti įvairius kenkėjus. Taigi, jei nuo temperatūros svyravimų medžių kamienų nespėjote apsaugoti, tai bent nuo kenkėjų ir ligų juos šiek tiek apginsite.

Baltinama paprastu plačiu statybiniu teptuku. Kuo ilgesni jo šeriai, tuo gilesni tarpai tarp žievių pasiekiami. Jei vaismedžiai seni, reikia baltinti ne tik kamienus, bet ir storas pagrindines šakas. Daug kas baltina vaismedžius ne tik rudenį, bet ir pavasarį, nes per žiemą kalkių mišinys nusiplauna, o žmonėms norisi, kad vaismedžių kamienai iš tolo šviestų baltumu, sodas atrodytų gražiai ir tvarkingai.

Rekomenduojami video