Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Geluonyje gali slypėti mirtinas pavojus

Bitės, vapsvos, širšės, uodai, skruzdėlės – nerasime žmogaus, kuriam neteko susidurti su šiais vabzdžiais. Neretai susitikimas su jais baigiasi ne itin maloniai.

Būtina saugotis

Vis dažniau uodų ir kitų vabzdžių įgėlimai žmogui sukelia alergines organizmo reakcijas. Sugelta vieta patinsta, parausta, atsiranda išbėrų. Pasak vilnietės šeimos gydytojos Nijolės Kerbelienės, alergiškų žmonių daugėja. „Pasikeitė mūsų aplinka, kurioje gyvename, maistas, kurį valgome, oras, kuriuo kvėpuojame, o kartu pasikeitė ir mūsų reakcija į vabzdžių įgėlimus“, – kalbėjo gydytoja.

Pasak jos, jei žmogus kada nors gyvenime dėl bitės, vapsvos, širšės ar kamanės įkandimo patyrė alerginę reakciją, jam ateityje reikia būti labai atsargiam. „Vykstant į gamtą reikia turėti pasiruošus būtinosios pagalbos medikamentų, kad žmonės, kurie tuo metu bus šalia, galėtų padėti, suteikti pirmąją pagalbą ištikus anafilaksiniam šokui, – aiškino N.Kerbelienė. – Pagalba turi būti suteikta kuo skubiau, maždaug per 10 minučių. Tokiam atvejui reikėtų turėti adrenalino, kurio prireikus būtina sušvirkšti į raumenis.“

Remiantis statistikos duomenimis, Lietuvoje dėl vabzdžio įgėlimo sukelto anafilaksinio šoko per metus miršta 1–2 žmonės.

Padeda tik nuo uodų

Pasak Kauno visuomenės sveikatos specialistų, nuodingi įgėlimai visada labai skausmingi, juos lydi paraudimas, patinimas, kiti nemalonūs pojūčiai. Jautresniems žmonėms gali išryškėti netgi viso kūno reakcija. Ji gali progresuoti ir sukelti tokius negalavimus, kaip viso kūno dilgėlinė, bendras silpnumas, virškinamojo trakto veiklos sutrikimai (pilvo pūtimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas), dusulys, kosulys, kraujospūdžio kritimas, mieguistumas, apalpimas ir kt.

Būnant gamtoje atkakliausiai puola uodai. Norint apsisaugoti nuo šių įkyruolių, patariama naudoti juos atbaidančius repelentus, bet reikia žinoti, kad jie neatbaidys kitų geliančių ir kandančių gyvių: skruzdžių, širšių, bičių.

Dažniausias nusiskundimas įkandus uodui – niežėjimas. Šiuo atveju efektyviausiai padės tepalai su antihistamininiais preparatais ir anestetikais.

Būtina medikų pagalba

Širšės paprastai sugelia žmones, kai pajudinamas jų lizdas. Kuo lizdas didesnis ir kuo karštesnė diena, tuo aktyviau širšės jį gina.

„Net vienas įgėlimas gali būti pavojingas gyvybei, jei žmogus alergiškas bičių, vapsvų ar širšių nuodams“, – paaiškino N.Kerbelienė. Tuomet gali išsivystyti anafilaksinis šokas: žmogus suglemba, gali sutrikti sąmonė, smarkiai krinta kraujo spaudimas, gresia mirtis. Bičių ir širšių nuodų cheminė sudėtis skiriasi, todėl žmogui, kuris nėra jautrus širšių nuodams, gali būti pavojingas bitės įgėlimas, ir atvirkščiai.

Išplitusios reakcijos atveju reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Būtina kreiptis ir tuomet, kai po vabzdžio įgėlimo iškyla spuogų, patinsta veidas, pasunkėja kvėpavimas, darosi sunku ryti, svaigsta galva ar atsiranda kitų negalavimų.

Jei žmogus nealergiškas, įkandus vabzdžiui, medikų pagalbos dažniausiai neprireikia. Tačiau jei vietinė reakcija pasireiškia stipriu patinimu ir skausmu, vertėtų kreiptis pagalbos į medikus.

Pirmoji pagalba įgėlus

Pirmiausia ištraukite geluonį, dezinfekuokite įgėlimo vietą. Paimkite buką peilį, stipriai prispauskite prie odos šalia įstrigusio geluonies ir jį pašalinkite.

Negalavimus gali kiek palengvinti ir „naminės“ priemonės – sodos, acto, citrinos sulčių, sutrintų pelynų, gysločių ar svogūno košelės kompresai. Medikai siūlo ant pažeistos vietos dėti ledą, įsuktą į audinį, ir laikyti ne ilgiau kaip 15 min., naudoti vietinius anestetikus, analgetikus, antihistamininius ir preparatus nuo uždegimo, tepalus su kortikosteroidais.

Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių

– Vykdami į gamtą, nenaudokite kvepalų, kvapių muilų ir kremų.

– Venkite ryškiaspalvių gėlėtų ir tamsių rūbų, blizgančių papuošalų.

– Nepalikite atvirų indų su gėrimais, kad į juos nepakliūtų bičių, vapsvų ar kitų geliančių vabzdžių.

– Atsargiai išardykite ar perkelkite kitur vapsvų ar širšių lizdus, esančius jūsų namo teritorijoje.

– Atvirus langus ir duris užsandarinkite tinkleliu.

– Atsiminkite, kad širšes ir bites erzina prakaito ir plaukų, vilnos kvapas.

Jei ištiko anafilaksinis šokas

– Kuo greičiau kvieskite greitąją medicinos pagalbą telefonu 112, tiksliai nurodydami nelaimingo atsitikimo vietą – taip greičiau sulauksite pagalbos. Dispečeris patars, kaip tinkamai suteikti pirmąją pagalbą, kol atvyks medikai.

– Vabzdžių sukandžiotą žmogų paguldykite į jam patogią padėtį ir pakelkite kojas aukščiau. Tai padeda, jei nukentėjusiajam labai silpna, jis alpsta. Galima pasodinti pusiau sėdomis, taip nukentėjusiam bus lengviau kvėpuoti, jei jis dūsta.

– Jei žmogus neteko sąmonės, nustojo bendrauti, neatsako, nereaguoja, patikrinkite kvėpavimą ir pulsą. Jei jų nėra, pradėkite gaivinti.

– Atsiminkite, kad vabzdžiai itin aktyvūs per karščius, tad visada turėkite adrenalino ampulę ir švirkštą.

Rekomenduojami video