Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gausesnis derlius – iš pasėlių be piktžolių

Augalininkystės ūkiuose artėja intensyvus darbymetis. Jau dairomasi herbicidų, apsaugančių javų pasėlius nuo piktžolių. Anot specialistų, pasėlių purškimas herbicidais – vienas svarbiausių darbų, užtikrinančių gausesnį derlių.

Skirtingos piktžolės

Mokslininkų teigimu, žemės ūkio augalų pasėliuose randama daugiau nei du šimtai piktžolių rūšių. Jų rūšinė sudėtis įvairiuose šalies regionuose skiriasi: ji priklauso nuo kritulių kiekio, dirvožemio granuliometrinės sudėties, jo drėgmės bei rūgštingumo, taikomų sėjomainų.

Pasak Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Ukmergės biuro vadovės Vilmos Kačinskienės, esant piktžolėtiems pasėliams, grūdų augintojai patiria derliaus nuostolių. Todėl, norėdami pasiekti didesnio derlingumo javų pasėliuose, ūkininkai privalo juose laiku išnaikinti piktžoles.

„Žemdirbiai turėtų ne tik tinkamai pasirinkti herbicidus pagal vyraujančias piktžoles, bet ir laiku juos panaudoti, atsižvelgti į augalų išsivystymo tarpsnį, aplinkos sąlygas“, – sakė V.Kačinskienė.

Siūlo pasitarti

Specialistės manymu, augalininkystės ūkių šeimininkai javų pasėlius herbicidais pradės purkšti jau šią savaitę, kai tik praeis šalnos. Todėl tie ūkininkai, kurie pasėlių herbicidais nenupurškė rudenį, turėtų suskubti ir pasikonsultuoti su konsultantais.

„Siekdami javų pasėliuose efektyviai sunaikinti piktžoles, žemdirbiai turėtų tinkamai pasirinkti ir pačius augalų apsaugos produktus, atidžiau skaityti etiketes, žinoti, kas su kuo dera, kaip jie veikia, rinktis tik tai kultūrai registruotus augalų apsaugos produktus“, – pabrėžė LŽŪKT Ukmergės biuro vadovė ir pridūrė, kad rinkoje herbicidų javų pasėliams sąrašas kiekvienais metais keičiasi. Jį papildo nauji augalų apsaugos produktai, dažniausiai tai jau žinomų veikliųjų medžiagų kombinacijos, retai kada pasirodo preparatų, turinčių naują veikliąją medžiagą. Tačiau ūkininkams rinktis yra iš ko.

„Praktiniu požiūriu ūkininkai turėtų naudoti įvairius žemės dirbimo metodus: sudaryti tinkamą sėjomainą, stebėti pasėlius ir laiku panaudoti augalų apsaugos produktus. Visa tai padėtų mažinti piktžolių populiaciją“, – pabrėžė V.Kačinskienė.

Laukia javų vegetacijos

Atšilus orams javų pasėliuose darbus žada pradėti Ukmergės rajono bendrovė „Atkočių agroservisas“. Šios bendrovės agronomas Romas Žvikevičius tvirtino planuojantis herbicidus maišyti su augimo reguliatoriais ir jais vienu metu nupurkšti pasėlius. Šie darbai atliekami prasidėjus javų vegetacijai, kai vidutinė paros temperatūra siekia +10 oC. Bendrovė niekada nepurškia pasėlių, jei prognozuojamos šalnos arba iš karto po jų, po smarkių liūčių.

„Pernai rudenį herbicidais nupurškėme tuos laukus, kuriuose buvo pasėti žirniai, pupos, rapsai, nes buvo likę šių augalų pabirų, taip pat norėjome sunaikinti smilguoles ir kitas sudygusias piktžoles“, – tvirtino agronomas.

Anot jo, šiemet laukuose, kurie buvo nupurkšti rudenį, bus naudojamos mažesnės herbicidų normos.

Individualus darbas

Pasak R.Žvikevičiaus, herbicidus jų žemės ūkio bendrovė visuomet renkasi pagal kokybę. „Svarbiausias herbicidų pasirinkimo veiksnys – geras jo veikimas. Juk pasiūla – didelė, išsirinkti herbicidus – sunku. Kiekvienas vadybininkas, kiekviena firma giria savo prekes ir siūlo. Tam, kad pasirinktume tinkamus herbicidus, nuolat dalyvaujame lauko dienose, seminaruose, mokymuose“, – prisipažino agronomas ir pridūrė, kartais, susigundę pigesniais produktais, nusivilia ir pasėlius tenka purkšti antrąsyk. Todėl labiau pasikliaujama brangesniais herbicidais. Bendrovėje visuomet pirmiausia išsiaiškinama piktžolių botaninė sudėtis ir tik tuomet parenkamas tinkamiausias herbicidas.

„Praktikuojame įvairių herbicidų mišinius, stebime jų poveikį. Herbicidų pasirinkimas – labai individualus dalykas. Jei mes purškiame javų pasėlius tam tikru produktu, tai nereiškia, kad jis tiks ir kaimyno laukams. Kiekvienas žemdirbys savo laukus privalo įvertinti pats“, – teigė R.Žvikevičius.

Naudos mažesnes normas

Molėtų rajono ūkininkas Andrius Arlauskas pašmaikštavo, kad herbicidus pradės naudoti tuomet, kai ateis pavasaris. „Laukiame, kol atšils orai. Stebime, kada pradės vegetuoti piktžolės. Kadangi javų laukai herbicidais buvo nupurkšti rudenį, padėtis laukuose – nebloga. Tačiau pavasarį herbicidų augalų apsaugai neišvengsime, tik naudosime mažesnes jų normas“, – sakė augalininkystės ūkio šeimininkas.

A.Arlauskas javų pasėliams purkšti dažniausiai renkasi tuos herbicidus, kurie jau yra pasiteisinę ūkyje, tačiau išbando ir naujus produktus. „Dėl herbicidų pasirinkimo konsultuojuosi su pardavimo vadybininkais. Kaip, kiek ir kada juos geriausiai panaudoti – žinome patys“, – teigė vyras.

Paulius Leščinskas, ūkininkaujantis Anykščių rajone, teigė, kad jo javų laukai – kol kas gražūs, nes jie taip pat buvo nupurkšti herbicidais rudenį. „Pavasarį naudosime mažesnes normas, rinksimės ekonomiškiausius variantus. Manau, kai kurių laukų iš viso nepurkšiu, tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – pabrėžė jaunasis ūkininkas.

Sprendimo nepriėmė

„Dėl vėsoko oro esame priversti purškimo darbus atidėti. Šiuo metu piktžolės pasėliuose neauga. Jų nematyti dar ir dėl to, kad labai sausa. Pastebiu, kad pasėliuose vyrauja vienmetės piktžolės, kurios dažniausiai užsineša su sėkla. Praėjusiais metais buvo paplitusios rugiagėlės, bekvapiai šunramuniai“, – pasakojo Ukmergės rajono ūkininkas Ramūnas Skapas.

Vyras domisi herbicidų naujovėmis, todėl kiekvienais metais tariasi su konsultantais, teiraujasi, kurie herbicidai nedaro žalos aplinkai bei žmogui. Tai, pasak pašnekovo, yra patys svarbiausi kriterijai, nes iš tų pačių javų jie namuose kepa sau duoną.

„Ūkyje naudoju platesnio veikimo spektro herbicidus. Kokius herbicidus rinksiuosi šiais metais, dar nesu priėmęs sprendimo. Manau, iki Velykų nepradėsiu purškimo darbų. Jų planuoju imtis po balandžio 20-osios“, – teigė Ukmergės rajono ūkininkas.K

Svarbi piktžolių kontrolė

Profesorius Albinas Šiuliauskas

Viena svarbesnių agrotechnikos priemonių yra piktžolių kontrolė. Javų pasėlyje su piktžolėmis reikia pradėti kovoti laiku, kol jos dar neperaugusios. Registruotų herbicidų, skirtų naudoti pavasarį, pasirinkimas didelis. Todėl ūkininkai juos turėtų atidžiai pasirinkti, pasikonsultuoti su konsultantais, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistais. Pirmiausia reikia gerai žinoti, kokias piktžoles norima sunaikinti, bei nustatyti pasėlių užterštumą jomis. Tik įvertinus piktžolių botaninę sudėtį galima parinkti tinkamiausią herbicidą.

Rekomenduojami video