Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Elizabeth II – karalienė, išmokusi pakeisti nuleistą padangą

Elizabeth II, švenčianti 90 metų jubiliejų, Didžiąją Britaniją valdo jau 64 metus ir jau aplenkė iki tol buvusius šalies monarchus. Įdomu tai, kad karalienei, per Antrąjį pasaulinį karą išmokusiai pakeisti nuleistą padangą ar automobilio degimo žvakę, pagal įgaliojimus priklauso visi delfinai, banginiai ir eršketai, kurie plaukioja 5 km atstumu nuo Didžiosios Britanijos krantų.

Daugelyje sričių – pirmoji

„Ceremonijos, kurias šiandien matėte, yra labai senos. Kai kurių kilmė paslėpta praeities ūkanose, tačiau jų dvasia ir prasmė spindi taip skaisčiai, kaip, ko gero, niekada iki šiol. Aš su nuoširdumu įsipareigoju jums tarnauti, kaip daugelis iš jūsų įsipareigojo man. Per visą savo gyvenimą ir iš visos širdies aš stengsiuosi būti verta jūsų pasitikėjimo. Todėl esu tikra, kad šis įvykis, mano karūnacija, yra ne jėgos ar didybės simbolis, bet mūsų ateities vilčių deklaracija, ir visų tų metų, per kuriuos aš su Dievo malone ir gailestingumu galėsiu valdyti ir tarnauti kaip jūsų karalienė“, – taip per savo karūnaciją kalbėjo Elizabeth II, kai jai tebuvo 27 metai.

Elizabeth II karūnacija tapo pirmuoju pasaulyje didžiuliu tarptautiniu įvykiu, kurį transliavo televizijos. Kompozitoriai šiai ceremonijai specialiai kūrė himnus, vienas iš jų – sero Williamo Waltono kūrinys „Valdžios rutulys ir skeptras“.

Esame įpratę girdėti, kad Elizabeth II – Jungtinės Karalystės valdovė. Tačiau tai ne viskas – ji yra ir Antigvos ir Barbudos, Australijos, Bahamų, Barbadoso, Belizo, Kanados, Grenados, Jamaikos, Naujosios Zelandijos, Papua Naujosios Gvinėjos, Sent Kitso ir Nevio, Sent Lusijos, Sent Vinsento ir Grenadinų, Tuvalu ir Saliamono salų karalienė.

Elizabeth II, kuriai balandžio 21 d. sukako 90 metų, Didžiąją Britaniją valdo jau 64 metus. Pagal šį skaičių ji jau aplenkė iki tol buvusius Jungtinės Karalystės monarchus. Tiesa, pasaulyje šiuo metu ji užima antrą vietą. Kol kas pirmauja Tailando karalius Rama IX – jis savo šalį valdo 69 metus. Na, o pažvelgus į visą žmonijos istoriją, Elizabeth II iš karalienių yra pirmoje vietoje, tačiau apskritai iš visų valdovų – tiek vyrų, tiek moterų – ją matome 44 vietoje. Absoliutus rekordas priklauso mažytės Afrikos valstybės Svazilando valdovui Sobhuzai II, kuris karaliavo net 82 metus.

O šiaip Elizabeth II – daugelyje sričių yra pirmoji: pirmoji per šimtmečius britų monarchė, anglikonų bažnyčios galva, kuri priėmė katalikų vadovą – popiežių, pirmoji, kuri sumanė kartais gatvėse pasivaikščioti tarp žmonių, pirmoji, apkeliavusi visą Žemės rutulį. Be kitų nuopelnų, Elizabeth II, ko gero, vienintelė iš britų monarchų, kuri mokėjo pakeisti nuleistą padangą ar automobilio degimo žvakę – to ji išmoko per Antrąjį pasaulinį karą tarnaudama kaip leitenantė.

Apie jaunystę pasakoja mažai

Tik gaila, kad apie jaunystės nuotykius Elizabeth II mažai kam pasakoja, bent jau viešai. Kadangi karalienė beveik niekada neduoda interviu, visuomenė menkai težino apie jos jausmus, išgyvenimus, asmeninę nuomonę kai kuriais klausimais. Kaip išpešti papildomos informacijos apie karalienės gyvenimą? Be abejo, iš jos giminaičių.

Elizabeth II anūkas princas Harry transliuotojui ABC pasakojo, kad Didžiosios Britanijos karalienė jam tiesiog močiutė: „Privačioje aplinkoje su artimais šeimos nariais ji yra tiesiog normali močiutė. Labai laisva. Jai išties rūpi, ką mes, tiek vaikai, tiek anūkai, veikiame. Ji nori žinoti, kokias labdaros organizacijas remiame, kaip sekasi darbe ir panašiai. Jaunystėje buvo labai lengva močiutę priimti tiesiog kaip močiutę. Tik paskutinius penkerius, gal dešimt metų aš pradėjau iš tiesų suvokti, kokia ji svarbi asmenybė pasaulyje, ypač Jungtinėje Karalystėje.“

Princas Harry taip pat prisimena, kaip prieš ketverius metus jo močiutė „Youtube“ paleido naują kanalą apie karališkąją šeimą. „Ji gebėjo mūsų šeimą paskatinti žengti kartu su laiku, ir manau, kad tai nepaprastai svarbu. Tu negali būti įstrigęs kažkokioje senovėje, kai visa kita aplink tave keičiasi“, – įsitikinęs karalienės anūkas.

Princo Harry vyresnysis brolis Williamas dienraščiui „The Telegraph“ pasakojo, kaip kartą jo santūrioji ir kuklioji močiutė pratrūko: „Peteris, mano pusbrolis, ir aš važinėjomės keturračiais ir persekiojome Zarą, Peterio seserį, kuri važinėjosi kartingu. Privertėme ją atsitrenkti į elektros stulpą, kuris nugriuvo ir vos jos nesutraiškė. Prisimenu, kaip mano močiutė buvo pirmoji, kuri išbėgo iš pilies, sijonu braukdama žolę, ir ėmė mus baisiausiai plūsti.“

Silpnybė – šunys ir žirgai

O ar žinojote, kad pagal įgaliojimus Elizabeth II priklauso visi delfinai, banginiai ir eršketai, kurie plaukioja ne didesniu nei 5 km atstumu nuo Didžiosios Britanijos krantų? Tačiau karalienei labiau patinka kiti gyvūnai – šuniukai korgiai, kurių per savo valdymo laikotarpį užaugino per 30, ir dorgiai – šitie pačios karalienės išveisti.

Kitas karalienės pomėgis – žirgų lenktynės, kurių pažiūrėti ji mielai atvyksta. Kiekvieną sezoną karalienė turi 25 treniruojamus arklius – vienas jų kartą netgi tapo prestižinių lenktynių nugalėtoju.

Kai 2006 m. Elizabeth II lankėsi Lietuvoje, istorikai prakalbo apie jos lietuviškas šaknis. Buvo rašoma, kad Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Kazimiero dukra Sofija buvo nutekėjusi į vieną Prūsijos karalių dinastiją, kurių moteriška linija įeina į Elizabeth II protėvių dinastiją. Taigi Didžiosios Britanijos karalienės gimtadienis gali tapti mažyte švente ir jums. Jei tik panorėsite.

Rekomenduojami video