Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ekologinis nusikaltimas senaties sulaukė

Ukmergės rajone, seniau ten buvusios sovietų karinės bazės teritorijoje, galimai guli tonos pavojingų chemikalų. Nuodai, kaip nuogąstaujama, gali užteršti gruntinius vandenis. Dar galima viską atkasti ir galbūt rasti kaltuosius, bet valdžia mano kiek kitaip. Svarbu rasti berniuką mušimui. Bet net ir jis rastas tik įsikišus visuomenininkams, žurnalistams bei Seimo nariams.

Viskas sutvarkyta?

Detektyvas Ukmergės rajono Kopūstėlių kaime tęsiasi dvejus metus. Istoriją įprasta pasakoti nuo pradžių, tačiau šiais laikais net ir filmai bei serialai grįžta į pradžią, pirmiau parodę dramatiškas kovas už ateitį. Kartais atrodo, kad viskas tame filme baigta, o išeina kitaip. Tad pradėkime bemaž nuo pabaigos.

Visai neseniai, 2020 metų vasario mėnesio 11 dieną, atsakydama į „Valstiečių laikraščio“ paklausimą, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Viešųjų ryšių specialistė Ieva Krikštopaitytė parašė taip:

„Informuoju, kad Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros 5-asis skyrius įrodė, kad UAB „JRS WOOD“, neturėdama leidimų, tvarkė pavojingas atliekas Kopūstėlių k., Ukmergės raj. ir 2019 m. rugpjūčio 26 d. nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl nelegaliai vykdytos pavojingųjų atliekų surinkimo ir šalinimo ūkinės veiklos Kopūstėlių k., Ukmergės raj. Surinkta informacija perduota Aplinkos apsaugos departamentui tolimesnių sprendimų priėmimui.“

2019 m. lapkričio 29 d. sudaryta rašytinės formos sutartis tarp teisėto atliekų tvarkytojo UAB „Eurochema“ ir bendrovės „JRS WOOD“. Minėtoje sutartyje numatytas neteisėtai priimtų pavojingų atliekų išvežimas į atliekų tvarkymo įrenginius. Sutartyje nurodytų įsipareigojimų kontrolę vykdo Aplinkos apsaugos departamentas (AAD)“, – rašo ji.

Pasak AAD, iš UAB „JRS WOOD“ angaro utilizavimui jau esą išvežta daugiau nei 120 tonų atliekų, o uždarame angare yra likę apie 50 vnt. metalinių statinių su atliekomis. Išgabenus atliekas iš minėto angaro, bus kviečiami antstoliai faktinei situacijai užfiksuoti.

Dar svarbiau AAD paaiškinimuose yra tai, kad atliekos esą yra išvežtos pagal sutartį su kažkokia įmone. „Atliekų laikymo talpos sandarios ir uždaros. Minėtos statinės papildomai yra supakuotos juodos spalvos plastikiniuose maišuose. Tiek į angarą, tiek į pačią teritoriją pašaliniams asmenims patekti nėra galimybių, angaro ir pačios teritorijos vartai yra rakinami. Nuo 2019 m. lapkričio 29 d. iki šios dienos nepavyko užmegzti kontakto su UAB „JRS WOOD“ atsakingu asmeniu. Pavykus susisiekti su minėtu asmeniu, bus atliekami tolimesni procesiniai veiksmai.“

Verta pridurti, kad žurnalistui į AAD viešųjų ryšių skyrių kreiptis pasiūlė Ukmergės rajono inspekcijos vadovas Kęstutis Urbonavičius, kuris patvirtino žinąs apie situaciją, bet dievagojosi negalįs pats komentuoti, esą tai gali daryti tik viešųjų ryšių atstovai aukštai Vilniuje. Turbūt to negalėjo daryti ir AAD Vilniaus valdybos viršininkas Sergejus Tretjakovas.

Pasak AAD atsakymo, teritorijoje, į kurią neįmanoma patekti, kaip spėjama, lieka užkasta apie 50 tonų nuodingų medžiagų.

Kaltieji rasti?

Taigi, laikas bėgo, tyrimai vyko, susisiekti su galimai kaltais asmenimis AAD kompanijai nepavyko. Būna. Kartais visai nesiseka. Likus kelioms dienoms iki senaties baudžiamajai atsakomybei pabaigos ištiko nedidelis stebuklas. Vietinė minėto kaimo ir apylinkių entuziastų kompanija susirado aplinkosaugos visuomenininką Tomą Kovėrą. Pastarasis pasiskambino „Valstiečių laikraščio“ žurnalistui. Buvo pasiųsti užklausimai į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą (AAK). Komiteto narys Paulius Saudargas kreipėsi į AAD, prašydamas medžiagos. Užklausą AAD gavo, kaip pripažįsta savo atsakomajame rašte, 2020 metų vasario 7 dieną. Atsitik tu man taip, kad tą pačią dieną reikalas ūmai išsityrė.

Taip Seimo nariui P.Saudargui atrašė AAD viešieji ryšiai. Ir dar, kas nuostabiau, Administracinio nusižengimo protokolas irgi surašytas 2020 m. vasario 7 d., o duomenys apie tai pateikiami kitos dienos rytą, t. y. jokia teismų sistema jų negali priimti, mat senatis. Galima tikėti atsitiktinumu, kad kaltieji buvo rasti iškart po to, kai žurnalistas 2020 m. vasario 6 dieną skambino K.Urbonavičiui, rašė užklausimą į AAD ir paklausė Seimo nario P.Saudargo pozicijos, į ką pastarasis reagavo oficialiai. Sutapimu galima tikėti, jei labai norima.

Vietoje atrodo kitaip

Vietos žmonės, matę, kaip ir kas, kreipėsi į žinomą aplinkosaugos visuomenininką T.Kovėrą. Jis ir papasakojo, net ir parodė, kaip patekti „steriliai saugomo“ (vos ne kaip astronautų laboratorijos) objekto vidun. Tai atrodo kaip įvažiavimas į kaimo sodybą su pirtimi ir kubilu. Tik nuo pat vartų matosi dideli mėlyni maišai, kurie net iš tolo neatrodo labai sterilūs. Kadangi, kaip kužda vietiniai šaltiniai, panaši padėtis čia tęsiasi ilgokai – negalėjo nepamatyti nei Vilniaus, nei Ukmergės regionų AAD šulai, kurie čia apsilankė ne kartą.

„Apie ten esančių atliekų sandarumą ir negalimybę patekti į teritoriją byloja faktas, kad vartai į teritoriją yra, o aptvėrimo nepasitaiko – panašiai, kaip apie ožį, kuris į vartus investavo, o tvorą pamiršo. Dabar galima važiuoti, atkasti ir apžiūrėti, kas čia yra ir ko nėra“, – sako T.Kovėra.

T. Kovėra

Tai gal nėra teisminiai įrodymai, bet svarbių abejonių pagrindimas. Minėtoje teritorijoje vietiniai palydovai nesunkiai ne tik parodė duobę, kur matosi užkasta statinė melsvoka apačia, bet ir patvirtino spėjimus, kad tiek Vilniaus, tiek Ukmergės AAD vadams skandalinga situacija buvo žinoma – vietos žmonių liudijimu, jie čia lankėsi ne kartą. Pasak AAD atsakymo, teritorijoje, į kurią neįmanoma patekti, kaip spėjama, lieka užkasta apie 50 tonų nuodingų medžiagų.

O buvo taip

„Ukmergės rajone aplinkosaugininkai aptiko didelį kiekį, preliminariais skaičiavimais apie 100 tonų, pavojingų atliekų. Pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – paskelbta dar 2018 metų vasario 18 d., portale 15min.lt. Papildome kolegų pranešimą detalėmis.

Kaip teigia žurnalisto šaltiniai Aplinkos ministerijoje, eiga buvo maždaug tokia:

Dar 2018 metų vasario 8 dieną Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Ukmergės raj. agentūros vadas Dalius Bielskis su kolege užfiksavo, kaip UAB „JRS WOOD“ katilinėje, minėtame Kopūstėlių kaime, buvo deginamos atliekos ir šalia sukrautos 200 litrų statinės su pavojingomis atliekomis. Anot jų, pasak šaltinio, puikavosi UAB „Lietpak“ ir UAB „Ecoramus“ pavadinimai. Toje teritorijoje, kaip byloja šaltiniai, tuo pat metu veikė UAB „Modestra“, UAB „Begalybė“ ir kitos įmonės.

Kaip liudija vietiniai gyventojai, Vilniaus RAAD pareigūnai į teritoriją buvo atvykę ir 2018 metų vasario 13 dieną. Diena anksčiau Ukmergės rajono policijos komisariato reagavimo skyrius pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Po kiek laiko, kaip teigia šaltinis AM sistemoje, Vilniaus RAAD atliko neplaninius patikrinimus UAB „Lietpak“ ir UAB „Ecoramus“. „Valstiečių laikraščio“ žurnalistui pavyko išsiaiškinti, kad buvo nustatyti pažeidimai, tačiau ar kas nors buvo nubaustas – neaišku. 2019 metų rugpjūtį Vilniaus apygardos prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą, apie ką tikrai oficialiai žinojo AAD, nes jo Vilniaus valdyba pavedė Ukmergės inspekcijos vadovui K.Urbonavičiui atlikti tyrimą ir spręsti klausimą dėl administracinės atsakomybės UAB „JRS WOOD“ bei kaip nors tvarkyti reikalus dėl atliekų laikymo ar šalinimo.

T.Kovėra sako, kad kas nors ypatingo vargu ar įvyks, nes senatis, kaip jis subjektyviai spėja, pradelsta gal neapsižiūrėjus, o gal ir tyčia. „Aplinkosauga – ir Vilniaus, ir Ukmergės – laukė iki paskutinės dienos. Priminė neapsikentusi visuomenė, žurnalistai ir Seimas. Bet tiesos krislą norisi rasti“, – sakė jis.

Gal būtų tikslinga, kaip spėja T.Kovėra, pavesti kito regiono (ne Vilniaus) pareigūnams ištirti šį aplaidumu ir korupcija kvepiantį atvejį ir, esant reikalui, pasitelkti kompetentingas teisėsaugos institucijas? O darbas laukia tikrai nemenkas, nes nežinia, kokie kiekiai pavojingų atliekų yra pakišti po žeme, jei tik bedus kastuvą žemėn pataikai į atliekų pakuotes. „Gal ir Vilniaus padalinio vadas Sergejus Tretjakovas prisidėtų?“ – spėlioja visuomenininkas.

Tyrimas gal ir bus, nes susidomėjo net ir Seimo narys. Dabar pagrindinis klausimas – ar teritorijoje liko užkastų nuodų? Kada ir kaip jie bus išvežti? Antai 30 tonų kineskopų duženų Raguvoje (Panevėžio r.), nuolat domintis „Valstiečių laikraščio“ redakcijai, nepavyko išvežti net kelis metus. Dabar situaciją Kopūstėliuose teks stebėti. Užsuksime kartas nuo karto.

Kiti klausimai, likę neatsakyti:

  • Kodėl net nebandyta aiškintis, kur susidarė toks milžiniškas kiekis pavojingų atliekų? Juk keli šimtai tonų teršalų negalėjo atsirasti iš niekur?
  • Kodėl Vilniaus valdybos viršininkas nekontroliavo rezonansinio įvykio tyrimo eigos ir nesiėmė priemonių dėl visiško savo pavaldinio K.Urbonavičiaus (o gal bičiulio?) neveiklumo? Kas gali paneigti, kad tai nėra nusikalstamos veiklos dangstymas?
  • Ar neverta pasidomėti Vilniaus valdybos, Ukmergės inspekcijos viršininkų ryšiais su čia figūruojančių įmonių savininkais?

 

 

Rekomenduojami video