Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dzūkai lengviau atsikvėpė – miškuose pilna grybų

Dzūkai pagaliau lengviau atsikvėpė – po gausaus lietaus atsigavo miškai ir pradėjo dygti grybai. Gausu ir voveraičių, ir raudonviršių, ir baravykų. Šiųmetė vasara dzūkus varė į neviltį. Žmonės įpratę per vasarą iš miško gėrybių užsidirbti, tačiau šiemet kišenės – tuščios. Net ir dabar, pradėjus dygti grybams, į supirktuves nedaug kas traukia. Grybų mažai, tačiau supirkimo kainos esą tokios žemos, kad nešti tiesiog neapsimoka. Beje, žmonės prognozuoja grybams labai palankų rudenį.

Varėnos rajono Barčių kaimo gyventojas Algis grybauja daugiau nei pusę amžiaus. Tad netoli namų esantis Barčių miškas vyrui pažįstamas kaip savas kiemas. Pastarosiomis dienomis, anot dzūko, miške nuotaikos daug geresnės. Pagaliau pradėjo dygti grybai. Ir ne bet kokie – ilgai laukti baravykai.

Algis sako, kad baravykų pradėjo rasti tik pastarosiomis dienomis. Visą vasarą šių grybų nebuvo nei kvapo. Sausra grybieną nuo pat ankstyvo pavasario išdegino. Dzūkijos miškuose nebuvo ne tik baravykų, bet ir paprastesnių grybų – voveraičių.

„Jau smagu miške. Jau tuščiomis negrįši. Kažkur prieš savaitę pradėjo baravykai rodytis. Pirmiausia pasirodė kazlėkai ir prasidėjo“, – sakė grybautojas Algis. Vyras sako, kad baravykų sezonas šiais metais gerokai vėluoja. Nuo pavasario prasidėjusi sausra išdegino miškus.

Vaizdo įrašo nuotr.

Dzūkijoje iki šiol net ir voveraičių sudėtinga buvo rasti. O baravykų išvis neįmanoma. „Miške nebuvo kas veikti. Jokio šungrybio. O dabar visko yra jau. Anksčiau būdavo jau gegužės mėnesį atsiranda pirmi baravykai, ant rugių plaukimo, paskui rugių rasojimo. O dabar rugiai jau nukulti, o tik prasideda baravykai. Gamta. Viską daro gamta“, – aiškino vyras.

Kitas užkietėjęs grybautojas, Stasys iš Varėnos, ką tik iš miško. Vyras per kelias valandas rado trisdešimt baravykų. Jis sako į mišką dabar važiuojantis kone kasdien. Ir jau negrįžta tuščiomis kaip iki šiol. „Prieš tris dienas buvau, tai apie 60. Paskui kitą dieną tai 50. Kaip dygimas būna…‘‘, – tikino Stasys. Daug dzūkų per vasarą pasipildo pinigines iš grybų. Šie metai labai prasti. Ir grybų mažai, ir supirkimo kainos labai žemos.

Štai Stasys sako, kad į supirktuvę baravykų nešti tikrai neapsimoka – esą siūlo grašius. Geriau suvalgyti. „Trečios rūšies – euras. Antros rūšies – du eurai. Už kilogramą. O pirmos rūšies – keturi eurai, turbūt. Padžiovinsiu namuose ir bus“, – sakė Stasys. Kad rinkti grybus ir nešti į supirktuvę šiais metais neapsimoka, sako ir šie trys varėniškiai, susėdę prie vietos krautuvės.

Nemažai dzūkų anksčiau per vasarą užsidirbdavo tiek, kad užtekdavo kone visiems metams išgyventi. Dabar guodžiasi, kad kišenės tuščios. Skriaudžia ir gamta, ir mažas kainas siūlantys supirkėjai. Žmonės viliasi, kad iš spanguolių kažkiek dar uždirbs.

Tiesa, patyrę grybautojai prognozuoja, kad padėtis miškuose į rudenį gali smarkiai pasitaisyti. Esą gamta rodo ženklus, kad ruduo bus ir šiltas, ir lietingas. Tai nusako uogomis apsipylę šermukšniai. „Labai daug jų yra visur. Kad ilgas, šiltas, lietingas ruduo. Bus lietaus, šilumos bus ir grybų“, – sako dzūkas Algis. Beje, dzūkai išduoda kaip žinoti, ar jau dyksta baravykai. Nuo senų laikų žmonės ieškodavo štai tokio ženklo – tarsi pelėsio ant žemės. Sakoma, kad tai žydi žemė. Šis ženklas esą rodo, kad drėgmės pakanka ir metas rodytis baravykams.

Geda Kumžienė

Rekomenduojami video