Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dovanas reikės palikti maišuose

Lietuvoje oficialiai prasidėjo Seimo rinkimų kampanija, kurios kulminacija taps spalio 9 ir 23 dienomis vyksiantys pirmasis ir antrasis rinkimų turai.

Pirmosios kregždės

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pranešė jau įregistravusi pirmuosius Seimo rinkimų kampanijos dalyvius – tris politines partijas ir šešis vienmandatėse rinkimų apygardose partijų keliamus kandidatus.

Rinkimų dalyvių registracijos procesas vyks iki liepos 16 dienos. Iki šios datos VRK turės sudaryti apygardų rinkimų komisijas. Nors iki karščiausio rinkimų kampanijos darbymečio dar gana toli, neilgai trukus Lietuvos kaimuose ir miesteliuose ims skambėti širdį veriantys rinkėjų viliotinio garsai: staiga prisiminę paprastus žmones ir jų kasdienius rūpesčius, juos ims lankyti vietos Seimo salėje besidairantys kandidatai, politinių partijų vadovai ir atstovai.

Įstatymas sugriežtėjo

Svaiginantys viliotinio garsai skatina užsimiršti, nekreipti dėmesio į ankstesnius politikų pažadus ir galvoti vien tik apie žadamą šviesų rytojų. Tačiau VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė atkreipia dėmesį, kad siekti rinkėjų simpatijų ne vien gražiomis kalbomis, bet ir mažesnėmis ar didesnėmis dovanėlėmis per šiuos Seimo rinkimus yra draudžiama.

„Skirtingai nuo ankstesnių savivaldybių tarybų ar prezidento rinkimų, kai kandidatams buvo suteikta galimybė dalyti rinkėjams VRK deklaruotus nedidelės vertės (iki 1,45 euro) daiktus, šios politinės kampanijos metu tai daryti draudžiama. Įstatymas griežtai sako, kad draudžiama tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai dovanomis ar paslaugomis pirkti rinkėjų balsus, skatinti rinkėjus balsuoti už ar prieš vieną ar kitą politinę partiją“, – sakė L.Matjošaitytė.

Pasak jos, rinkėjams dalyti galima tik rinkiminius lankstinukus, kandidatų programas, brošiūras ir kitą panašią agitacinę medžiagą.

Būkite pilietiški

Kandidatai į Seimo narius – praktiški žmonės, ir turbūt nujaučia, kad kelias į dalies rinkėjų širdį veda per kur kas geriau apčiuopiamus dalykus nei saldžios priešrinkiminės kalbos. Jeigu jie verčiami atsisakyti laiko patikrintų saldainių, miltų, muilo, arbatos, medaus ar kitų apčiuopiamų dovanėlių, galbūt teks kliautis neapčiuopiamomis?

Tai yra, nemokamais koncertais, vaidinimais, parodomis ir kitais rinkėjų širdį pamaloninti galinčiais renginiais, kurių taip trūksta Lietuvos kaime. Tačiau, pasirodo, tokia taktika taip pat gana rizikinga ir gali sukelti rinkimų prievaizdų rūstybę.

Pasak L.Matjošaitytės, neatmestina galimybė, kad nemokamų koncertų organizavimas, kai rinkėjams dalijamos dovanėlės, gali sukelti įtarimų dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo ir Rinkimų įstatymo pažeidimo.

„Kiekvieną tokį atvejį VRK vertina atskirai. Jeigu rinkėjas yra kviečiamas į nemokamą koncertą, kuriame žadama dalyti tam tikras dovanėles, ir jame dalyvauja asmenys, jau pasiskelbę būsimais kandidatais, tokiu atveju tikrai reikėtų suklusti, įvertinti situaciją. Jeigu kyla rimtų įtarimų, būtinai informuoti VRK“, – pabrėžė L.Matjošaitytė.

Ji paragino „Valstiečių laikraščio“ skaitytojus būti pilietiškiems ir nelikti abejingiems matant akivaizdžius bandymus papirkinėti rinkėjus įvairiomis dovanomis. Pasak L.Matjošaitytės, kiekvienas gali apsispręsti, nori ar nenori vieno ar kito kandidato siūlomos dovanėlės, svarbu nepasiduoti bandymams daryti poveikį ir apie tokius atvejus pranešti rinkimų komisijoms.

Oficiali rinkimų kampanija dar tik prasidėjo, tačiau, VRK pirmininko pavaduotojos teigimu, politinės partijos ėmėsi agitacijos gerokai anksčiau. Partijų atstovai jau susitikinėja su rinkėjais. „Aišku, ilgainiui tų susitikimų bus vis daugiau, galbūt bus bandoma ir daugiau dovanėlių rinkėjams dovanoti, daugiau nemokamų renginių organizuoti. Vasarą turbūt sulauksime didesnės įvairių renginių gausos, intensyviausiai su rinkėjais bus susitikinėjama prieš rinkimus“, – sakė L.Matjošaitytė.

 

 

Rekomenduojami video