Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dirbtinis sąnarys – ne kliūtis aktyviai gyventi

Osteoartritas (kitaip osteoartrozė) yra degeneracinė sąnarių liga, liaudyje dažniausiai vadinama „ataugomis“. Ja sergant kremzlėje ir kitose sąnario dalyse įsivyrauja irimo procesai.

Viena dažniausių ligų

Vyresnis amžius, antsvoris, sunkus fizinis darbas ir dirbant ar sportuojant patiriamos sąnarių traumos, po menopauzės sumažėjęs moteriškųjų lytinių hormonų kiekis – tokias sąnarių skausmo priežastis dažniausiai įvardija medikai. Tačiau kęsti skausmo nereikia, – tikina ortopedas-traumatologas Tomas Sveikata. Mat esama gydymo metodų, padedančių grįžti į aktyvų, visavertį gyvenimą.

Senstant sąnarių kremzlės dyla, plonėja, todėl sąnario judesiai tampa skausmingi, sąnarys gali patinti. Dažniausiai liga pažeidžia kelio, klubo, stuburo (kaklo ir juosmens), čiurnos sąnarius.

Tyrimai rodo, kad osteoartritu serga apie trečdalis vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių, tarp kurių daugiau – moterų.

Liga progresuoja lėtai ir paciento būklė ilgai išlieka gera, tačiau pamažu darosi vis sunkiau išsijudinti, ima varginti nuolatinis skausmas labiausiai apkraunamuose sąnariuose.

Antsvoris – sąnarių priešas

Amžius – ne vienintelė ligos atsiradimo priežastis. Ortopedas-traumatologas T.Sveikata sako, kad įtakos turi genetika, sporto traumos, per didelis arba per mažas fizinis krūvis, įgimti kojų ašies iškrypimai, displazija, uždegiminės ir reumatinės ligos (reumatoidinis, psoriazinis artritas, podagra ir pan.).

Dar vienas veiksnys yra lytis. Ortopedas-traumatologas teigia, kad osteoartritu dažniau serga moterys. Tai medicinoje aiškinama tuo, kad skiriasi moterų jungiamojo audinio struktūra.

Kaip vieną pagrindinių rizikos veiksnių gydytojas įvardina ir antsvorį.

„Pacientai dažnai turi aukštą kūno masės indeksą ir skundžiasi stipriu sąnarių skausmu. Dažniausiai jie prašo operacijos, nes patiria didelį diskomfortą ir nori aktyviai gyventi. Tačiau žiūrint chirurgo akimis, antsvoris yra rizikos veiksnys – šiems pacientams didesnė infekcijos tikimybė, o sąnario implantai jiems tarnauja trumpesnį laiką“, – įvardina jis.

T.Sveikata pasakoja, jog dažnai pacientai teigia, kad jeigu sąnario nebeskaudėtų, jie galėtų daugiau judėti ir numestų svorio. Tačiau praktika esą rodo ką kita.

„JAV atlikto tyrimo metu buvo palygintos dvi pacientų grupės. Vienai antsvorio turinčių pacientų grupei atlikta kelio sąnario keitimo operacija, o kitai – skrandžio mažinimo operacija. Pirmoji grupė po metų ne tik nenumetė svorio, bet ir jo priaugo. Tuo tarpu pacientai, kuriems buvo sumažintas skrandis, prašė atidėti sąnario keitimo operaciją. Iš esmės pats sąnarys nepasveiko ir pakitimai liko tie patys. Tačiau atsikračius antsvorio, kelis patiria mažesnę apkrovą ir sumažėja skausmas“, – išvadomis dalinasi gydytojas.

Kentėti nereikia

Ankstyvose osteoartrito stadijose taikomi konservatyvūs gydymo būdai: fiziniai pratimai, priešuždegiminiai vaistai, maisto papildai, hialurono injekcijos, pažangi autologinių baltymų terapija. Jei konservatyvūs gydymo būdai neefektyvus, o liga progresuoja – reikalinga sąnario keitimo operacija.

Pasak gydytojo, bėdų kyla tuomet, kai pacientų ligos gydymas būna uždelstas arba jie operaciją nori atidėti dėl visuomenėje gajų mitų.

„Tokie pacientai sako, kad serga ir skausmą kenčia jau daug metų. Kyla klausimas, kodėl jie tiek laiko nieko nedarė. Dažnai išgirstu atsakymą, kad juos atkalbinėjo šeimos gydytojai, ambulatorijos traumatologai ar kaimynai, sakydami: kiek čia tau to sąnario reikia, senas žmogus, gali pakentėti. Nuo senų laikų dar išlikęs mitas, kad geriau savas sąnarys, net jei jį skauda, kad vyresnio amžiaus žmogus turi kentėti, kad jam nereikalingas aktyvus gyvenimas“, – problemą aiškina jis.

T.Sveikata rekomenduoja neatidėlioti operacijos – vėlyvose osteoartrito stadijose sąnario pažeidimai gali būti labai dideli, atsiranda deformacijos, kurioms įprasto implanto nebeužtenka, o chirurgija negali garantuoti tokio gero rezultato. Jis siūlo nepamiršti, kad su amžiumi sveikata blogėja, atsiranda papildomų ligų, pooperacinis laikotarpis ilgėja. Laiku atlikta chirurgija gali ne tik padėti grįžti į normalų gyvenimą be skausmo, bet ir užtikrinti geresnius operacijos rezultatus.

Keičiasi ir pacientų požiūris

Paklaustas apie sąnarių gydymo pokyčius, T.Sveikata kaip pagrindinį skirtumą įvardina pasikeitusį pacientų požiūrį. Anksčiau žmonės į gydytoją kreipdavosi, kai vos galėdavo paeiti, arba delsdavo keisti sąnarį iki paskutiniųjų, o dabar jie yra atsakingesni, konsultuojasi pastebėję menką skausmą ar sąnario pokytį.

„Daugėja jaunesnių pacientų, kurių lūkesčiai operacijai daug didesni – jie nori kuo greičiau grįžti į aktyvų gyvenimą, sąnarys gauna didesnį krūvį jau nuo pirmų dienų po operacijos. Be to, pas mus pacientai ateina jau žinodami, kokios rinkos tendencijos, kokie sąnarių implantai geresni. Tai ne tik džiugina gydytojus, bet ir skatina pasitempti medicinos sritį, ieškoti geresnių sprendimų, pataikauti pacientui“, – teigia jis.

Implantai – pagal žmogaus anatomiją

Dar vienas svarbus pokytis, kurį išskiria gydytojas, – sąnarių implantų pasirinkimas. Jis pasakoja, kad anksčiau lentynoje stovėjo vienas implantas ir visos sąnarių problemos buvo sprendžiamos su juo. Dabar gamintojai gali pasiūlyti kur kas daugiau dydžių ir implantus pritaikyti pagal žmogaus anatomiją.

„Sąnarys nėra tik kaulas ir kremzlė. Tai ir sausgyslės, raiščiai, raumenys, kurie reikalingi, kad jis funkcionuotų. Mūsų tikslas nėra pakeisti sąnarį – siekiame atkurti tai, ką pacientas turėjo, todėl savo medžiagiškumu ir dydžiais implantas turi atitikti žmogaus fiziologines savybes“, – teigia jis.

T.Sveikata sako, kad jau vien ligonių kasų kompensuojamų implantų yra bent keletas variantų. Jei žmogus nori implantą įsigyti pats – jam atsiveria dar daugiau galimybių.

„Ilgėjanti gyvenimo trukmė, jaunesnis operuojamų pacientų amžius ir didėjantys jų lūkesčiai skatina kurti tobulesnius implantus. Todėl rinkoje atsirado ir sparčiai populiarėja personalizuoti kelio sąnario endoprotezai. Jie naudojami geriausiose pasaulio klinikose ir pamažu keičia standartines kelio sąnario protezų sistemas, jau keletą metų šiuos implantus naudojame ir Lietuvoje. Personalizuotos kelio sąnario endoprotezų sistemos pasižymi geresnėmis medžiagomis, atsparumu susidėvėjimui, platesniu dydžių pasirinkimu ir geriau prisitaikančiais, anatominės formos dešinės ir kairės kojos blauzdikaulio komponentais“, – pasakoja jis.

T.Sveikata sako, kad dabar chirurgai turi daugiau darbo ir pasiruošimo prieš operaciją – jie braižo, modeliuoja, kokio dydžio, kokio dizaino, kokių savybių implantas tiks pacientui.

„Dėl plataus dydžių pasirinkimo ir anatominės formos, personalizuoti implantai leidžia efektyviau atlikti operaciją, sumažinti komplikacijų riziką ir išspręsti pooperacinio skausmo ar nelankstumo problemas. Be to, tiksliai atrinktas implantas suteikia galimybę geriau atkurti sąnario funkciją, mobilumą ir užtikrinti kuo ilgesnį jo tarnavimo laiką.“

Pamiršta apie dirbtinį sąnarį

„Ateina 60 metų pacientė ir skundžiasi, kad negali šokti. Ji sako: „Pakeičiau vyrą, jis nori šokti vakarais, o aš negaliu – darau suktuką ir man skauda. Jei dar gyvenčiau su pirmu vyru, būčiau galėjus apsieiti be operacijos – anas nenorėjo šokti“. Arba, pacientai nuogąstauja, kad negali žaisti teniso, golfo“, – istorijomis iš darbo kasdienybės dalinasi gydytojas.

Pasak jo, vyresnio amžiaus žmonės į savo gyvenimo būdą žiūri kitaip nei prieš keletą dešimtmečių – jie nori gyventi aktyviai.

„Atsimenu, kai 2000-aisiais turėjau stažuotę Jungtinėse Amerikos Valstijose, labai nustebau, kad gydytojai 67 metų pacientą referavo kaip jauno amžiaus. Tuo metu tai atrodė keista, o dabar jau ir mes sakome panašiai. Sąnarius keičiame ir 90 metų, ir 100 metų pacientams, suprantame, kad amžius – tik skaičius. Pažiūrėkite, dabar sporto salėse ar parkuose didžioji dalis sportuojančių žmonių yra 50–60 metų. Modernūs sąnarių implantai suteikia galimybę puikiai gyventi – keliauti, judėti, suktis šokių aikštelėje. Dalis pacientų sako, kad po endoprotezavimo net pamiršta, kad gyvena su dirbtiniu sąnariu. Jei yra tokia galimybė, kam kentėti ir ja nepasinaudoti?“, – svarsto ortopedas-traumatologas T.Sveikata.

Rekomenduojami video