Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daugiausia diskusijų – dėl paramos investicijoms į žemės ūkio valdas

Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos projektų atrankos kriterijai turi atitikti programos strategines nuostatas – pagerinti vidutinių ir smulkiųjų ūkių galimybes investuoti, skatinti aplinkai nekenksmingą ūkininkavimą. Tai dar kartą patvirtinta programos įgyvendinimo Stebėsenos komiteto posėdyje, kuriame buvo svarstomi programos priemonių atrankos kriterijai.

Kaip visada, komiteto posėdis prasidėjo trumpa Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos įgyvendinimo apžvalga. 2014 m. buvo surengti 2 kvietimai teikti paraiškas, 2015 m. – net 24. Kaip rodo paraiškų rinkimo duomenys, pareiškėjai labiausiai domisi investicijomis, padedančiomis stiprinti žemės ūkio konkurencingumą.

Šiuo metu Europos Komisija yra patvirtinusi pirmąjį programos pakeitimą, kuriuo buvo prašoma keisti priemonių aprašymus: išmokų ir paramos dydžius, tinkamumo gauti paramą sąlygas, paramos intensyvumą ir kt. Šiuo metu taip pat analizuojamas jau įvykęs paraiškų priėmimo procesas, sprendžiama, ką dar reikėtų tobulinti, kad būtų geriau panaudotos ES lėšos.

Gera žinia smulkiesiems ir vidutiniams ūkiams: nuo kovo 1 d. prasidėjo paraiškų priėmimas pagal priemonę „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ tiems pareiškėjams, kurių ūkio ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, yra nuo 8 000 Eur iki 50 000 Eur. Šių pareiškėjų, siekiančių iki 50 tūkst. Eur dydžio vadinamosios supaprastintosios paramos, projektams yra numatyti specialieji atrankos kriterijai. Kitas šios priemonės paraiškų priėmimas turėtų vykti balandžio–birželio mėnesiais jau bendrai visiems pareiškėjams, nepriklausomai nuo jų ūkio dydžio.

Stebėsenos komiteto posėdyje didžiausias dėmesys buvo skiriamas projektų atrankos kriterijų svarstymui, ypač daug diskusijų tarp socialinių partnerių sukėlė jau antrą kartą svarstomi priemonės ,,Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ projektų atrankos kriterijai.  Atsižvelgiant į 2015 m. teiktų paramos paraiškų atrankos patirtį, šios veiklos srities atrankos kriterijai taikomi visiems pareiškėjams, dalyvaujantiems bendrame paraiškų teikimo procese, bus nustatomi nepriklausomai nuo ūkio dydžio. Atkreiptinas dėmesys, kad nustatomas naujas atrankos kriterijus pareiškėjams, negavusiems ES paramos, bei naujas atrankos kriterijus pareiškėjams, dalyvaujantiems įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas (bent vieną), ir naujas atrankos kriterijus pareiškėjams, įtrauktiems į Eksperimentinių, mokomųjų ir bandymų ūkių tinklo optimizavimo veiksmų planą (tik pareiškėjams, kurie dalyvauja bendrame paraiškų teikimo procese, ir kurių ūkio ekonominis dydis neribojamas).

Smulkiesiems ir vidutiniams ūkiams numatoma mažinti atrankos balus, nes, suderinus su žemdirbių savivaldos organizacijų atstovais, šiems ūkiams, kaip minėta, kovo mėnesį organizuojamas atskiras paramos paraiškų priėmimas.

Nemažai diskusijų kilo dėl aplinkosauginio kriterijaus, kuris būsimiems kvietimams bus tikslinamas, orientuojantis į pareiškėjo įgyvendinamas investicijas šioms problemoms spręsti.

Rekomenduojami video