Metų pradžioje apsukresni ūkininkai skuba užsisakyti norimų daržovių sėklų, nes suvėlavus pritrūkstama ne tik reikiamo jų kiekio, bet ir pageidaujamų veislių.
Nedels su užsakymu
Šiaulių rajono ūkininkas Antanas Baliutavičius jau užsisakė ankstyvųjų kopūstų daigų, netrukus užsisakys salotų, burokėlių, morkų, pomidorų, agurkų, žiedinių kopūstų ir kt. daržovių sėklų. Pasak ūkininko, sėjai reikalingas daržovių veisles jis išsirenka sausio mėnesį, o vasario pradžioje jau užsisako jų sėklų.
A.Baliutavičiaus teigimu, sėklos kiekvienais metais truputį pabrangsta. Kiek jų kaina padidėjo šiais metais, daržovių augintojas dar nesuskaičiavo. Kauno rajono ūkininkė Dalia Abukauskienė daržovių sėklomis žada pasirūpinti vasario mėnesį. Ji taip pat pastebėjo, kad daržovių sėklos šiais metais yra brangesnės.
Vilniaus rajone ūkininkaujantis Jan Mučin jau apsisprendė, kokias daržovių veisles rinksis ir ką sės. „Reikalingų sėklų užsisakysiu sausio mėnesį. Nepasitaikė, kad negaučiau tų veislių sėklų, kokių noriu. Tiekėjai visada atveža tai, ko reikia. Kiekvienais metais augintojams pasiūloma ir pačių naujausių veislių“, – sakė J.Mučin.
Kauno rajono ūkininkas Algimantas Pėstininkas taip pat nedels su sėklų užsakymu. Anot ūkininko, uždelsus negaunama norimų veislių. „Renkantis veisles man svarbiausia, kad užaugintos daržovės būtų kokybiškos ir skanios. Kad ūkyje nenutrūktų daržovių tiekimas, pasirenku ankstyvųjų, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvųjų veislių sėklas. Pirmenybę teikiu išbandytoms, tradicinėms veislėms, tačiau neatsisakau ir pačių naujausių“, – pridūrė A.Pėstininkas.
Išbandys ir naujas veisles
Pasvalio rajono ūkininkas Algis Maračinskas šiais metais žada auginti kopūstų, morkų, burokėlių, juodųjų ridikų, svogūnų ir bulvių. „Sėklų užsisakysiu vasario mėnesį. Nors jų pasiūla ir didelė, tačiau kartais vėliau užsisakęs negaunu tokių veislių, kurias esu įpratęs auginti. Tuomet perku kitas, panašias į norimas“, – teigė daržovių augintojas.
Radviliškio rajone ūkininkaujantis Zenonas Rožėnas augina bulves, kopūstus, burokėlius, svogūnus, morkas, česnakus, žalumynines daržoves. „Šiais metais planuoju praplėsti salotų asortimentą. Jau pasirinkau norimas veisles. Dėl naujų veislių planuoju pasitarti su pardavimų vadybininkais“, – pasakojo Z.Rožėnas.
Pasvalio rajono ūkininkas Algimantas Morkūnas daržovių sėklas planuoja užsisakyti vasario–kovo mėnesiais. „Sėjame pamėgtų veislių daržoves, tačiau mėgstame išbandyti ir naujas. Tiekėjai jų sėklų duoda nemokamai. Kai kurios naujos veislės pasiteisina, o kai kurios būna netinkamos“, – sakė ūkininkas.
Ukmergės rajono ekologinio ūkio savininkė Ieva Stragytė dar svarsto, ką augins šiais metais, kokias veisles pasirinks. Ji teigė planuojanti užsisakyti tų veislių daržovių sėklų, kurios pasiteisino pernai, taip pat pasirinks ir naujų. „Visada mielai išbandau naujas veisles, nes tai įdomu. Išplėčiau ropių asortimentą. Pradžioje auginau dviejų veislių, po to atsirado trečios veislės ropių. Taip ir su kitomis daržovėmis. Nuolat eksperimentuoju“, – pabrėžė I.Stragytė. Ūkininkė teigė, kad niekada nevėluojanti užsakyti sėklų, nes tuomet gaunanti visko, ko nori. „Jei suvėlini su užsakymais, kartais nebegauni norimų veislių arba didesnio kiekio sėklų. Kai lieka mažesni kiekiai, už juos tenka mokėti brangiau“, – kalbėjo I.Stragytė.
Didelis asortimentas
Dauguma kalbintų ūkininkų sakė, kad sėklas perka iš uždarosios akcinės bendrovės „Sėkluva“ . Pasak šios bendrovės direktoriaus Kazio Romo Noreikio, visi užsakymai atliekami pagal numatytus terminus. Jie gali užtrukti tik tuomet, kai ūkininkams skubiai prireikia kokios nors ypatingos veislės daržovių sėklų. Bendrovėje šiais metais augintojams siūloma per 400 daržovių veislių, tarp jų: 70 – pomidorų, 47 – agurkų, 21 – paprikų, 25 – prieskoninių augalų. Šiemet bus ir naujų veislių, kurių dar nėra paskelbta tinklalapyje. „Augintojams pasiūlysime egzotiškų daržovių – raudonųjų morkų, geltonųjų ir baltųjų burokėlių, įdomių ir retų veislių pomidorų, rečiau auginamų artišokų, smidrų“, – apie naujoves pasakojo K.R.Noreikis.
„Sėkluvoje“ prekiaujama sėklomis iš Olandijos, Prancūzijos, Italijos. Šiais metais pirmą kartą bus pristatytos sėklos iš Austrijos – neįprastos spalvos ir skonio dryžuotų pomidorų „Green zebra“ ir kt. Bendrovės direktorius pabrėžė, kad daugiausia parduodama pomidorų sėklų. Kalbėdamas apie kainas, jis pabrėžė, kad dauguma sėklų kiekvienais metais pabrangsta 3–4 proc., kai kurių iš jų kainos priklauso nuo padėties rinkoje. Daržininkams profesionalams skirtos sėklos supakuotos į originalias firmų pakuotes, ant kurių dažniausiai nurodomas sėklų skaičius. Pavyzdžiui, pomidorų sėklų pakuotėje būna 250–1000 vnt., morkų – 25–500 tūkst. vnt. Mėgėjams sėklos dažniausiai perfasuojamos mažesniais kiekiais.
Ūkininkai bendradarbiauja ir su UAB „Agrošiltnamiai“. Šios bendrovės vadybininkas Andrius Dirsė sakė, kad anksčiausiai užsisakoma pomidorų ir paprikų sėklų. Jos perkamos sausio–vasario mėnesiais. „Paskui eina kopūstinių daržovių, porų, agurkų ir kt. sėklos. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai ūkininkai vėliau užsisako sėklų ir tuomet jų pritrūkstama. Tačiau dažniausiai tiekėjai praneša, kokių daržovių sėklų kiekis bus ribotas“, – sakė A.Dirsė. Minėtos bendrovės vadybininkas pridūrė, kad vienais metais būna populiaresnės vienos rūšies sėklos, kitais metais – kitos. Nors dauguma daržovių augintojų sėklas užsisako internetu elektroninėje parduotuvėje, tačiau prieš įsigydami jas dar mėgsta pasikonsultuoti telefonu. „Kiekvienais metais atnaujiname sėklų asortimentą. Šiais metais jis irgi išaugs. Kainos kiekvienais metais turi tendenciją padidėti apie 5 procentus“, – aiškino A.Dirsė.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržo augalų selekcijos sektoriaus vedėja Rasa Karklelienė sakė, kad sėklų kainos šiais metais dar nesuderintos. Jei jos ir keisis, tai tikrai nedaug. Institutas pardavinės tik lietuviškos selekcijos sėklas (pomidorų, agurkų, morkų, burokėlių, svogūnų, ridikėlių ir kt.) Nusipirkti sėklų bus galima nuo vasario mėn. vidurio instituto prekybos paviljonuose (Babtuose ir Kaune). Rekvizitai skelbiami instituto internetiniame puslapyje: www.lammcsdi. Galima bus atsisiųsti sėklų paštu, parašius elektroninį laišką R.Karklelienei arba į institutą.