Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daržininkai jau dairosi sėklų artėjančiam sezonui

Nors už lango dar žiema, profesionalūs daržininkai jau ruošiasi pavasario darbymečiui, analizuoja konkurenciją rinkoje. Vieni jau nusprendė, ką sės, ir jau dairosi sėklų, kiti – lūkuriuoja. Tačiau visi vieningai pripažįsta, kad sėklos šiemet pabrango.

Žino, ko reikia

Daržovių rauginimui tinka ne visos veislės. Per savo darbo praktiką jas atsirinkę ūkininkai Edvardas ir Dalia Abukauskai jau yra suplanavę, kokias sėklas rinksis. „Užsisakysime daržovių sėklų, kurių sėjimas pasitvirtino. Galbūt atrasime ir naujų. Dar žvalgomės, nagrinėjame pasiūlymus. Pastebėjome, kad šiais metais sėklų kainos yra šiek tiek didesnės“, – sakė Kauno rajono ūkio „Raugiam viską“ šeimininkė Dalia.

Ūkininkė sėklas perka iš gerai žinomų įmonių, tad jų kokybe nesiskundžia. Pasak D.Abukauskienės, retsykiais ūkyje sėjamos iš ankstesnių metų likusios sėklos. Pvz.,paprikų sėklos greitai praranda daigumą, todėl jos ilgai nelaikomos, o agurkų sėklos daigios išlieka net dešimtmetį.

Artimiausiu metu Dalia ketina sėti salierus, o kovo mėnesį – paprikas ir baklažanus. „Didžiausią paklausą turi agurkai, kopūstai, pomidorai, česnakai, todėl jų auginame daugiausiai. Pirkėjai mėgsta ir retesnes daržoves: raugintus smidrus, pastarnokus, salierus“, – sakė moteris.

Mažai eksperimentuoja

Su naujomis daržovių veislėmis mažai eksperimentuoja jaunas Panevėžio rajono ūkininkas Paulius Dambrauskas. Anot daržovių augintojo, jis renkasi veisles, kurios pasiteisina. Jei rinkoje kai kurios senos veislės dingsta, tuomet jis išbando naujas. „Dalį sėklų jau užsisakiau. Randu viską, ko man reikia. Šiais metais sėsiu trumpavaisius agurkus, įvairių rūšių pomidorus, morkas ir kitas tradicines daržoves, turinčias didžiausią paklausą“, – sakė vyras.

Ūkininkas sėklas perka tik iš jam gerai žinomų ir patikimų įmonių. Jis taip pat pastebi, kad šiais metais bendrovėse sėklų kainos yra šiek tiek pakilusios.

P.Dambrauskas sodins bulves, kurių sėklas šiais metais pasiruošė savame ūkyje. Sėklų iš sertifikuotų sėklininkystės ūkių jis įsigyja kas antrus metus.

Vilkaviškio rajono ūkininkas Saulius Janulaitis daržovių sėklų planuoja užsisakyti ateinančią savaitę, kainas derina pirkimo metu. „Problemų dėl pageidaujamų sėklų iki šiol neturėjau. Manau, kad ir šiais metais viskas klostysis sklandžiai“, – sakė daržininkas.

Žvalgosi naujienų

Stambesnių daržininkystės ūkių savininkai teigė perkantys didesnes sėklų pakuotes, nes taip finansiškai labiau apsimoka. Tačiau dažnai jos nebūna sunaudojamos.

„Pasitaiko, kad ne visas sėklas panaudojame ir jų lieka kitiems metams. Šiemet taip pat turime atsargų. Pernykštės sėklos daigumo nebus praradusios.Visą laiką puikiai sudygsta morkos, špinatai, gražgarstės (rukolos), lapiniai burokėliai (mangoldai). Tačiau tos pačios sėklos skirtinguose laukeliuose sudygsta nevienodai“, –teigė Ukmergės rajono ekologinio ūkio įkūrėja Laima Stragienė.

Šeimos ūkis sėklas perka internetu iš gamintojų, prekiaujančių nebeicuotomis sėklomis, kurios tinka ekologiniam ūkui. Kaip ir ankstesniais metais, šiemet ūkininkės stebi daržovių sėklų naujienas, tariasi, ką pirkti.

Ekologiniame ūkyje sodinamos sertifikuotos sėklinės bulvės, perkamos iš Vasiliauskų šeimos ūkio. Šiuo metu kai kurios bulvių veislės jau dedamos į dėžutes ir daiginamos. Daigintoms bulvėms ūkyje bus skirtas vienas hektaras.

Užsakymai pajudėjo

Bulvininkai nesnaudžia. Apsukresni jau prieš Naujuosius metus pasirūpino kokybiškomis sertifikuotomis sėklinėmis bulvėmis, teigdami, kad pavasariop kai kurių veislių gali neužtekti. „Šiuo metu bulvių sėklomis domisi ir išankstinius užsakymus elektroninėje parduotuvėje pateikia vienas kitas augintojas. Sėklų pirkimo bumas prasidės atšilus orams – kovo–balandžio mėnesiais“, – tvirtino Vasiliauskų šeimos ūkio „Vfarm“ komercijos vadovė RugilėMalinauskienė.

Ūkininkai renkasi tiek seniai pamėgtas, tiek naujasveisles. Šiais metais jie domisi naujausiomis sėklinėmis bulvių veislėmis: „Karelia“, „Primabelle“, „Colomba“, „LadyAmarilla“, „BlueStar“, „Melody“. „BlueStar“ – gurmanų pamėgta veislė, skirta egzotiškų patiekalų gamybai. Ji ne verdama, o kepama. Kepant neprarandamas spalvos unikalumas. Nors naujovių nestokojama, manoma, kad ūkininkai pirmiausia išgraibstys populiariausias veisles: „Vineta“, „Melody“ ir „Adora“. Bulvių augintojai mielai renkasi bulvių rinkinius, sudarytus iš populiariausių ir moderniausių veislių, taip pat skirtus lietuviškiems patiekalams.

Šį sezoną didmeninės sėklinių bulvių kainos, perkant 1 toną ir daugiau, yra mažesnės, o mažmeninės – tokios pačios kaip ir praėjusiais metais.

Perka ir rezervuoja

Bendrovės, kuri taip pat specializuojasi bulvių sėklininkystėje,direktorius Darius Matijošaitis sakė, kad ūkininkai jau perka ir rezervuoja sėklines bulves. Kasdien sulaukiama vis daugiau skambučių ir užsakymų. „Atsižvelgdami į šiandieninę situaciją dirbame lanksčiai. Užsakymus priimame ne tik internetu, bet ir telefonu. Džiugu, kad šiais metais sėklinėmis bulvėmis domisi ir smulkūs augintojai, kurie planuoja jas auginti soduose. Jie užsisako nedidelius kiekius“, – tvirtino D.Matijošaitis.

Pasak D.Matijošaičio, tarp pirkėjų populiariausios „Concordia“, „Corinna“, „Laura“, „Vineta“, „Jelly“, „Montana“ veislių bulvės. Klientai bulves renkasi pagal dydį, formą, skonį ir vegetacijos laikotarpį.

Kitą sezoną bus išbandomos ir naujos veislės:„Elfe“, „Torenia“, „Otolia“, „Montana“. Pasak D.Matijošaičio, į naujas sėklinių bulvių veisles klientai žvelgia atsargiau. Naujovės ne visada pasiteisina, ypač neturintiems agronominių žinių, kurie penkerius metus iš eilės bulves sodina į tą pačią dirvą.

Vieni perka, kiti – lūkuriuoja

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė sakė, kad vieni daržininkai jau dairosi sėklų, nes bijo, jog karantinas ir naujos viruso atmainos gali sutrikdyti sėklų tiekimą. Daugiausia sėklų atkeliauja iš Olandijos, todėl jomis būtina pasirūpinti iš anksto.

„Kiti dar lūkuriuoja, neapsisprendžia. Laikotarpis po pirmosios pandemijos bangos parodė, kad lūkesčiai buvo nepamatuoti, antroji pandemijos banga smogė dar stipriau, ne visiems gali pavykti parduoti daržoves. Jei praėjusį sezoną prekiniai daržininkystės ūkiai plotų dar nemažino,šiemet, sprendžiant iš sėklų pirkimo ir to, kad yra nutraukiančių daržininkystės veiklą, jie turėtų būti mažesni“, – teigė Z.Cironkienė.

Pasak pašnekovės, daugiau sėklų perka daržininkai mėgėjai, kurių vis daugiau įsikuria sodybose. Jie užsiima natūriniu ūkininkavimu. Todėl į tai turėtų atsižvelgti daržininkai, kurių pardavimo nišos yra turgeliai, vietinės bendruomenės, internetinė prekyba ir pan.

Z.Cironkienė tvirtino, kad ateinantį rudenį konkurencija tarp augintojų turėtų būti įnirtingesnė nei praėjusį, nes vietinės rinkos imlumas dar labiau sumažės. Todėl jau dabar, planuodami savo pasėlius, augintojai pirmiausia turi įvertinti šių metų pardavimus, pasvarstyti apie tai, kur, kada ir kiek bus realu parduoti daržovių ateinantį sezoną.

Sėklų kol kas netrūksta

Pasak Z.Cironkienės, prekiniai daržininkystės ūkiai perka profesionaliems augintojams skirtas sėklas, kuriomis prekiauja Lietuvos sėklų įmonės, atstovaujančios Olandijos, Prancūzijos, Čekijos, Lenkijos ir kitų šalių geriausioms daržovių selekcijos įmonėms. Beje, mėgėjai ieško ir perka profesionaliems augintojams skirtas sėklas.

„Sėklų kol kas netrūksta, jų įvežimas į Lietuvą ir šalies sėklų įmonių veikla kol kas nesutrikusi. Įmonės perorganizavo savo veiklą karantino sąlygomis. Kiekvienais metais būna sėklų pasiūlos, jų parametrų svyravimų, nes sėklų gamybai, kaip ir derliui, didelę įtaką turi klimato sąlygos. Praėjusį sezoną sėklų derlius buvo vidutinis, gali pritrūkti burokėlių, morkų populiariausio kalibro ar veislės sėklų prekiniams ūkiams. Tokių sėklų pasiūlos svyravimų būna kiekvienais metais, kartais tenka jų paieškoti ir kaimyninėse šalyse“, – sakė LDAA direktorė.

Ji sakė, kad kiekvienais metais sėklos brangsta 2–3 proc. Tai lemia ekonomikos dėsniai – didėja atlyginimai, brangsta gamybiniai ištekliai.

Kai kurių rūšių augalų augintojai pasidaugina gamybinę sėklą, pvz., bulvių, česnakų. Kitų augalų, pvz., pomidorų, agurkų, paprikų, veislių sėklas yra linkę gamintis daržininkai mėgėjai.

Rekomenduojami video