Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Cukraus krizė: ūkininkai mažina cukrinių runkelių laukus dėl mažos supirkimo kainos, o perdirbėjai nenori jos didinti

Antrus metus cukrinių runkelių derlius džiugina augintojus. Tačiau dėl žemos supirkimo kainos ūkininkai mažina jų plotus, o kai kurie išvis žada runkelių nebeauginti, jei perdirbėjai nekels pirkimo kainų. Perdirbėjai tvirtina aukštesnių kainų siūlyti neišgalintys. Beveik visi Europos cukraus fabrikai, kaip ir du Lietuvos, paskelbė pernai dirbę nuostolingai.

Tik pradėję kasti cukrinius šakniavaisius ūkininkai trina rankomis – derlius geras kaip ir pernai. Cukrinių runkelių vidutiniškai prikasama po 85 tonas ir daugiau.

Tačiau žemdirbių džiaugsmą temdo perdirbėjų mokama žema supirkimo kaina. Sūduvos cukrinių runkelių žemės ūkio kooperatyvas, parduodantis runkelius Kėdainių cukraus fabrikui, žada mažinti auginamus plotus.

„Visą laiką to norėjome ir dabar, kad būtų mums visiškai apmokama už transportą. Nes mums iki Kėdainių fabriko yra apie 120 kilometrų, mes gaunam tik už 80 kilometrų, o 40 kilometrų vežame savo lėšomis. Dabar, kai tos kainos nėra labai didelės, tai jau beveik to didelio pelno ir nelieka“, – pasakoja cukrinių runkelių augintojas Juozas Valaitis.

Kėdainių cukraus fabriko vadovai sako, kad įmonė vis dar patiria nuostolių, o su žemdirbiais tikina bandysią rasti sutarimą.

„Aišku jų noras yra pagrįstas tuo, kad jie norėtų panašių sąlygų kaip ir Kėdainių augintojai, kurie yra arti fabriko. Tačiau reikia nepamiršti vieno fakto, kad vis tik transporto kaštai sudaro didelę dalį mūsų savikainoje, nes cukrinis runkelį sudaro 80 procentų vandens. Tai įsivaizduokite, jeigu mes tą vandenį vežame daugiau nei 100 kilometrų, tai yra didžiuliai kaštai“, – tikina „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Supirkimo kaina netenkina ir Kėdainių ūkininkų. Už toną ji nesiekia ir 25 eurų, kai 2006 metais už toną buvo mokami 46 eurai.

„Žmonės, kurie turi jau techniką, atsisako auginti ir yra tokių nemažai, kurie mažu atstumu, 7 ar 15 kilometrų, nuo fabriko gyvena, atsisako visą techniką turėdami (auginti – LRT.lt). žmonės išeina ir sako, kad gal aš grįšiu, kai bus geresni laikai“, – teigia kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ pirmininkas Algis Šleževičius.

Runkelių augintojų trūksta ir Marijampolėje veikiančiam cukraus fabrikui. Šis galėtų perdirbti 300 tūkstančių tonų žaliavos.

„Ateina tas laikas, kai daugeliui ūkininkų gali tekti keisti techniką, atsinaujinti ją, o prie šitų supirkimo kainų, kaip atrodo visa cukraus pramonė pasaulyje, tai – rizikingas reikalas yra. Manau, kad nors 30 eurų, o gal ir daugiau ,už toną reikėtų gauti, gal ir 32 eurai būtų, tai mums leistų atsiteisti, investuoti į techniką ir tai įneštų pasitikėjimo“, – sako kooperatyvo „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ pirmininkas Almantas Pališkis.

Tačiau aukštesnių šakniavaisių supirkimo kainų tikėtis, anot Lietuvos cukraus fabriko direktoriaus, neverta.

„Euras ant runkelio, tai yra 7 eurai ant cukraus. Jeigu mes norime padidinti keturiais ar trimis eurais cukrinių runkelių kainą, tai turime 20 ar 21 eurą ant tonai cukraus. Tai jau pakankamai reikšminga kaina, ir šiai dienai sunkiai (įsivaizduojama kaina –LRT.lt). Turint omenyje, kad visas Europos cukraus sektorius išgyvena sunkų laikotarpį, nes beveik visi Europos cukraus fabrikai iškomunikavo, kad praėję metai buvo nuostolingi“, – tikina „Lietuvos cukraus“ generalinis direktorius Augustas Obuchavičius.

Didžiausias Europoje vokiško kapitalo cukraus gamintojas paskelbė kitąmet Vokietijoje uždarantis penkis fabrikus, Prancūzijoje du. Europos komisija prognozuoja, kad dėl gero derliaus cukraus gamyba Europos Sąjungoje išaugs beveik 9 procentais.

Rekomenduojami video