Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Būtini rugsėjo darbai bityne – mokslininko rekomendacijos

Tiems kurie nevežioja bičių į vėlyvas ganyklas (dobilai, grikiai ir t.t.), prie namų esančias bites patartina baigti maitinti iki rugsėjo pradžios. Iš viržynų ar dobilų atolo parvežtos bitės maitinamos vėliau pagal galimybes.

Lakas, kurias bičių maitinimo metu susiaurinote, vengiant vagiliavimo, kol kas paliekame nepraplėstas. Nuo pelių ir kirstukų galima pridengti grotelėmis. Jeigu vagiliavimas jau prasidėjo (vagilės puola silpnesnes bičių šeimas), įstrižai lakos pastatomas stiklas. Vagilės atsimuš į stiklą, o avilio bitės skraidys pro stiklo šonus.

Žinoma galima dengti ir eglių šakomis. Tvarkant lizdus žiemai, šiuo metu nepatartina dėti šoninių kamšų, tai geriausia padaryti vėliau žiemą. Taip pat norint, kad jaunos motinos nustotų dėti kiaušinėlius reikia šiek tiek sumažinti lizdo temperatūrą todėl, patartina nuimti ir viršutines lizdo pagalves, paliekant virš bičių lizdo tik audeklą. Orams atšalus, pagalvės grąžinamos į savo vietą.

Dugnai į bedugnius avilius taip pat nekišami be vėlyvos žiemos. Pasirūpinkite geru avilių vėdinimu. Dugnai ir šoninės kamšos į avilius dedamos Vasario mėn. pradžioje. Rugsėjo pradžioje labai svarbu patikrinti bičių erkėtumą. Bičių vagiliavimo metu stiprios bičių šeimos iš negydytų šeimų per parą gali parsinešti iki 100 erkių. Pasikartosiu iš praeito mėnesio darbų (Repetitio est mater studiorum Kiekvienas bitininkas privalo nustatyti savo šeimų erkėtumą! Tai galite padaryti dėdami vazelinu suteptus erkėgaudžius ant dugno ir stebėdami kiek gydymo metu krenta erkių. Arba tirdami bites plaunant spiritu/užmigdant CO2 dujomis. Jei tiriant ~200 bičių randama daugiau nei 1-2 erkės reikėtų pagalvoti apie papildomą gydymą.

Jeigu varozės erkių yra daug (iki 5 proc.), kai išsiris visos bites, jos apdorojamos kontaktiniais preparatais (varostopu, apistanu, baivaroliu) arba ekologiškais skysčiais (Bienenwohl, Beevital), arba dūmijamos pikio ar tabako dūmais, pakišant po bičių lizdais įdėklus, suteptus vazelinu ir pridengtus sieteliais.

Galima naudoti ir amitrazės preparatus (varidoliu, mitaku, apivaroliu) dūmyti bites. Būtina pasirūpinti savo apsaugos priemonėmis – Rimtu respiratoriumi su filtrais, o ne popieriniu. Kontaktinių preparatų juostelių negalima bičių lizde palikti žiemai, nes jos atliks treniruoklio vaidmenį, t. y. padidins likusių gyvų erkių atsparumą vaistams.

Žinau, kad dauguma bičiulių taiko praktiką – po maitinimo nebeatidaryti avilio iki pavasario, bet pasibaigus perams, reikėtų patikrinti koks yra maisto kiekis. Dadaninis rėmelis turėtu sverti ne mažiau nei 4 kg. Po rudeninio bičių maitinimo iš avilių išimamos maitintuvės. Neužmirškite, jog centrinių lizdo korių apačia (mažaug trečdalis korio) turi likti tuščia.

Ant jų bitės, užimdamos tuščias akeles, formuos žiemos kamuolį. Jeigu centriniuose koriuose, iš kurių išsirito paskutinės bitės, trūksta maisto, kartais iš dengiamųjų korių bitės susineša medų į tuščius korius. Ištuštėjusius dengiamuosius korius pakeiskite turimais atsarginiais koriais su medumi, arba bites pamaitinkite cukraus sirupu.

Galiausiai jeigu bityne yra silpnų bičių šeimų ar šeimų be motinų, jos sujungiamos. Įsibėgėjus rudeniu galėsime kibti į vidaus darbus - lydyti vašką, tvarkyti rėmelius, ruoštis kitam sezonui.

Martynas Klepeckas, VDU Aplinkotyros katedros doktorantas

Rekomenduojami video