„Kur surenkami netinkami naudoti akumuliatoriai, pasenusios baterijos ir elektros bei elektroninės įrangos atliekos?“ – teiraujasi zarasiškis Antanas Miliūnas.
Atsako Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovas Alfredas Skinulis.
Ir automobilio akumuliatorius, ir maža baterija turi vienokių ar kitokių metalų. Ypač grėsmę aplinkai kelia baterijose esantys sunkieji metalai – švinas, gyvsidabris ir kadmis. Kiti baterijose esantys sunkieji metalai – cinkas, varis, manganas, litis ir nikelis – taip pat kaupiasi aplinkoje ir todėl neturėtų būti šalinami kartu su komunalinėmis atliekomis.
Baterijos ir akumuliatoriai atitinkamai ženklinami. Taip jie pažymimi kaip pavojingi aplinkai. Ženklinimas rodo, kad išeikvotos baterijos ir akumuliatoriai turi būti surenkami atskirai nuo kitų buitinių atliekų (ženklinimo simbolis, nurodantis atskirą surinkimą, yra kryžmai perbrauktas konteineris), kad baterijose ir akumuliatoriuose yra sunkiųjų metalų (ženklinimo simbolis, nurodantis, kad yra sunkiųjų metalų, yra atitinkamo sunkiojo metalo cheminis simbolis (Hg, Cd ar Pb), priklausomai nuo baterijos ar akumuliatoriaus tipo).
Pagal ES reikalavimus akumuliatoriai ir baterijos turi būti surenkami ir perdirbami taip, kad būtų galima pakartotinai panaudoti visas medžiagas, sudarančias šias atliekas – sunkiuosius metalus, plastikus, sieros rūgštį, stibį ir kitas chemines medžiagas.
Panaudotų baterijų ir akumuliatorių atliekoms skirtų talpyklų dažniausiai galima rasti prekybos centruose, valstybinėse ir savivaldos įstaigose, degalinėse, švietimo įstaigose, kitose baterijų ir akumuliatorių įsigijimo vietose. Pagal atliekų tvarkymą reglamentuojančias teisės normas visos surinktos baterijų ir akumuliatorių atliekos turi būti perduodamos šias atliekas tvarkyti turinčioms teisę įmonėms. Specializuotos žaliavų įmonės superka automobilių akumuliatorius. Kituose atliekų surinkimo punktuose baterijos ir akumuliatoriai priimami nemokamai.