Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bekvapės žudikės

Anglies monoksidu, liaudiškai vadinamu smalkėmis, apsinuodijusių žmonių ypač padaugėja atšalus orams, kai namai šildomi krosnimis, kurių sklendės būna netvarkingos arba užstumiamos per anksti, ugniai dar nebaigus rusenti.

Gali dingti sąmonė

Neretai malkomis šildomuose pastatuose ventiliacijos sistemos būna netvarkingos, dūmtraukiai – nevalyti, o krosnys – apgriuvusios. Tačiau ir naujos statybos namų gyventojai negali būti ramūs. Pasak gydytojos toksikologės Sigitos Goštautaitės, pasitaiko, kad smalkėmis apsinuodija žmonės, namus šildantys moderniais dujiniais katilais.

„Dujinis katilas techniškai tvarkingas būna ir nepriekaištingai veikia keletą metų, tačiau susidarius tam tikroms atmosferos sąlygoms anglies monoksidas patenka ne į lauką, o į gyvenamąsias patalpas“, – pasakojo S.Goštautaitė.

Staiga sunegalavus visai šeimai – atsiradus galvos skausmui, svaigimui, pykinimui, mieguistumui – galima įtarti apsinuodijimą smalkėmis. Žmogus ima jausti smilkinių pulsavimą, ausų ūžesį, o širdis pradeda plakti smarkiau. Jis pradeda „gaudyti“ orą, vemti.

Galiausiai sutrinka žmogaus koordinacija, o kūno oda tampa ryškiai raudona. Pirmiausia avietinį atspalvį įgauna veidas, o vėliau – ir kitos kūno vietos. Žmogus alpsta, praranda sąmonę. Apsinuodijimo stiprumas priklauso nuo smalkių koncentracijos ir laiko, praleido anglies monoksido prisotintoje patalpoje. Jei smalkių koncentracija ore didelė, per kelias minutes žmogų gali apimti snaudulys bei dingti sąmonė, netgi nespėjus pajausti skausmo.

Smegenų ataka

Patekusios į organizmą smalkės daugiau kaip 200 kartų greičiau nei deguonis jungiasi su eritrocituose esančiu hemoglobinu, todėl sutrinka organizmo aprūpinimas deguonimi. Žmogus tebekvėpuoja, tačiau deguonis jo kraujyje necirkuliuoja – pradedama dusti. „Apsinuodijus pažeidžiamas jautriausias deguonies badui organas – smegenys. Vystosi jų pakitimai, pažeidžiamas širdies raumuo, inkstai, kepenys. Po kurio laiko prasideda traukuliai, koma, žūva smegenų ląstelės“, – apie apsinuodijimo smalkėmis pasekmes pasakojo gydytoja toksikologėS.Goštautaitė.

Smalkėmis apsinuodijęs asmuo pats sau pagalbos suteikti nepajėgia. Jeigu laiku tuo nepasirūpina aplinkiniai, žmogus gali ir numirti. Jeigu žmogus blogai jaučiasi ir įtaria, kad galėjo apsinuodyti smalkėmis, reikia kuo greičiau išvesti jį į gryną orą, atsagstyti drabužius, kad būtų lengviau kvėpuoti, o jeigu kvėpavimas jau yra sutrikęs arba žmogus visai nustoja kvėpuoti, atlikti dirbtinį kvėpavimą, nedelsiant iškviesti greitąją medicinos pagalbą.

Kaip išvengti apsinuodijimo

  • Kasmet prieš šildymo sezoną patikrinkite krosnis ir židinius, įvertinkite ventiliacinės sistemos efektyvumą, išvalykite kaminus.
  • Krosnies sklendę visiškai uždarykite tik įsitikinę, kad ugnis jau baigė rusenti.
  • Nešildykite patalpų dujinėmis viryklėmis ar orkaitėmis.
  • Nepalikite garaže veikiančių automobilių. Jei automobilį šildote, tai darykite lauke.
  • Nerūkykite lovoje, nekūrenkite nesaugių krosnių.

• Namuose įsirenkite anglies monoksido detektorius. Jiems suveikus, reikėtų palikti patalpą, ją išvėdinti.

Rekomenduojami video