Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Batsiuviams – nelengvi laikai

Šiais laikais avalynės pasirinkimas didesnis nei bet kada anksčiau – gyventojai gali rinktis avalynę nuo masinės gamybos batų iš Kinijos fabrikų iki vienetinių batų modelių iš privačių gamintojų ir dizainerių. Kai naujų batų pasiūla tokia didelė, o ir prieinamą kainą kiekvienas gali pasirinkti pagal savo kišenę – nuo keliolikos iki kelių šimtų eurų, kyla klausimas – ar gyventojams vis dar verta nešti taisyti senus batus? Juolab, kad naujus galima įsigyti vos ne už avalynės taisymo kainą. Ar šiais laikais vis dar naudojamasi batsiuvių paslaugomis?

Batų taisymas – nepelningas?

Konkurencija tarp avalynės gamintojų ir taisytojų Kėdainiuose nėra didelė.

Čia keturi asmenys, teikiantys avalynės taisymo paslaugas, verčiasi individualia veikla, o senamiestyje įsikūrę „Batų namai“ ne tik taiso batus, bet ir juos gamina. Tačiau iš batų taisymo – maža naudos. Bent jau taip teigia „Batų namų“ savininkas Žanas Maslauskas.

„Batų taisymas trunka ilgai ir negaliu pasakyti, kad atneša papildomų pajamų.

Žmonės kreipiasi, bet negali sau leisti mokėti 30 eurų už avalynės taisymą, nes jų pačių batai dažnu atveju tiek ir kainavo. O po to žmonės stebisi, kad pas mane brangu. Bet tai – natūralu. Juk nė vienas nepagalvoja, kiek laiko sugaištame tuos batus taisydami.

Jeigu papasakojus vaizdžiai, tai imkime pavyzdį – jeigu mes užtrauktuką siuvame dvi valandas, nes reikia jį išardyti, ištraukti siūlus, suklijuoti, tai mes ir siuvame jį dvi valandas. Tokiu atveju mes ir prašome sumokėti už atliktą darbą pagal jį atliekant sugaištą laiką.

Mes nepakalsime daugiau kulnų, nesutaisysime daugiau užtrauktukų nei spėsime. Todėl įkainiai ir yra nustatomi atsižvelgiant į tai, kai laiko užtrunkame teikdami paslaugą“, – sako Ž. Maslauskas.

Žanas Maslauskas: „Iš batų taisymo – maža naudos.“

Žanas Maslauskas: „Iš batų taisymo – maža naudos.“

Viskas priklauso nuo sezoniškumoBatsiuvių pajamos priklauso ne tik nuo teikiamų paslaugų kainos. „Giraitės turgavietėje“ įsikūrusios avalynės taisyklos savininkė Asta Bialaglovienė sako, kad pajamoms už batų taisymą didžiausios įtakos turi sezoniškumas.

„Vasarą darbo yra, tačiau batsiuviams tai – ne pats pelningiausias laikas. Daugiau batų taisyti kėdainiečiai atneša rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį, šaltuoju metų laiku“, – pasakoja A. Bialaglovienė.

Nori, kad avalynė tarnautų ilgai

Motyeris pastebi, kad žmonės, norėdami, kad batai atlaikytų ne vieną sezoną ir būtų kokybiški, vis tik neša juos taisyti neskubėdami leisti pinigų naujų batų pirkimui.

„Dažniausiai batus taisyti neša vyresnio amžiaus gyventojai, kurie vertina patogumą ir nori, kad avalynė tarnautų kuo ilgiau. Dažniausiai pas mus užsuka tie, kurie nesivaiko jaunatviškų madų“, – pasakojo batsiuvė.

„Batų namų“ savininkas Žanas Maslauskas sako, kad į jo dirbtuves dažniausiai taisyti batus atneša tie, kurie nori rimto taisymo ir rimtos konsultacijos: „Nėra tokio bato, kurio nebūtų galima sutaisyti. Jis gali būti ir už 1 eurą nupirktas. Man ir pačiam teko taisyti batus, dėvėtų drabužių parduotuvėje nupirktus už eurą. Vien pado keitimas kainavo nuo 30 iki 45 eurų. Nepamenu tiksliai, kiek tai moteriai teko sumokėti, bet padus pakeitėm, su apsiuvimu. Toks buvo jos pageidavimas. Viską taip sutvarkėm, kad peržegnojęs batus gali drąsiai pasakyti – prašau, batas tarnaus bent 5 metus.“

Konkurencijos tarp avalynės taisytojų nėra?

Paklaustas apie batsiuvių, teikiančių avalynės paslaugas Kėdainiuose konkurenciją, Ž. Maslauskas net nusipurto: „Apie kokią konkurenciją galime kalbėti, kai konkuruoti sąlygos nevienodos? Kėdainiuose tik „Batų namai“ moka mokesčius valstybei, o kiti batsiuviai dirba su patentais. O kas yra patentas? Asmenys, užsiimantys individualia veikla, užsidirba sau ir nedalyvauja socialiniame gyvenime. O mums tenka mokėti visus mokesčius: ir pridėtinės vertės, ir „Sodrai“, darbuotojams atlyginimus, atostoginius. Tai yra valstybės mokesčiai, kuriuos mokėti – privaloma. Nieko pakeisti negaliu, bet norėtųsi, kad bent Kėdainiuose visiems suvienodintų sąlygas, kad viskas klostytųsi sklandžiau.“

Tuo tarpu A. Bialaglovienės nuomone, kiekvienam taisytojui darbo bus tol, kol bus ką taisyti.

„Vienas žmogus batus gali įsigyti už neregėtai didelę sumą pinigų, pavyzdžiui, kelis šimtus eurų, o kitas avalynei tegali išleisti tik kelis eurus. Žmonės stengiasi, kad jų įsigyta avalynė atlaikytų kelis sezonus“, – pasakojo ji.

Žanas Maslauskas: „Žmonės kreipiasi, bet negali sau leisti mokėti 30 eurų už avalynės taisymą, nes jų pačių batai dažnu atveju tiek ir kainavo.“

Žanas Maslauskas: „Žmonės kreipiasi, bet negali sau leisti mokėti 30 eurų už avalynės taisymą, nes jų pačių batai dažnu atveju tiek ir kainavo.“

Gyventojų nuomonėsŠtai kėdainietė Orinta prieš pirkdama naujus batus sako visada pirmiausia svarstanti, ar neįmanoma sutaisyti senų.

„Norėtųsi, kad batai laikytų ilgiau, todėl ne visada perkam naujus. Jei nuplyšta batų diržiukas ar sugenda užtrauktukas, juk nebūtina pirkti naujus batus – tokias bėdas galima sutvarkyti“, – savo nuomone dalinosi Orinta.

Kėdainietės Ramunės Mikštienės nuomone, pigūs batai dažniausiai nebūna kokybiški.

„Aš manau, kad išsirinkti gerą, kokybišką avalynę, užtrunka. Užtrunka laiko, kol randi tikrai kokybiškus ir tinkamus batus. Tad radus tokius, tikrai ne visada norisi pirkti naujus, ieškoti kitų, todėl geriau juos pasaugoti, o prireikus ir pataisyti.

Na, o pigūs batai ne visada bus kokybiški. Nemanau, kad nauji batai už labai mažą kainą gali būti kokybiški. Kartais nusipirkus batus ne iš naujos avalynės parduotuvės, jie laiko geriau už brangius, naujus. Todėl reikia pasvarstyti, ar verta pirkti naujus batus“, – teigė Ramunė.

Kėdainietė Monika Dabulskytė – visiškai kitokios nuomonės. Pasak merginos, kam taisyti senus batus, kai pigiai galima nusipirkti naujus. Pigiai nupirktų negaila išmesti po mėnesio ar kelių, o atsinaujinti ir vėl nusipirkti kokius nebrangius – visuomet smagu.

Taigi, ar verta taisyti senus batus ir sumokėti batsiuviams už paslaugas, ar vis tik geriau pirkti naujus, vienareikšmiško atsakymo nėra. Matyt, tai priklauso nuo kiekvieno piniginės storio ir asmeninio požiūrio.

 

Dovydas PASLAUSKAS

Rekomenduojami video