Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Babėnų gyventojams šokas – kaimynystėje išdygo dvoką skleidžianti ferma

Kėdainių miesto Babėnų kvartalo M. Daukšos gatvėje visai neseniai kaip grybas po lietaus išdygo kailinių žvėrelių ferma. Tankiai apgyvendintame mikrorajone vienas kėdainiškis savo žemės sklype tiesiog ėmė ir pasistatė ūkinį pastatą, kuriame augina net apie 800 šinšilų. Vietos gyventojai apstulbę – niekas nei jų leidimo, nei sutikimo, nei nuomonės dėl tokios fermos atsiradimo kaimynystėje net neklausė. Galų gale, kai vietos žmonės kreipėsi į atitinkamas institucijas, paaiškėjo, kad ferma įrengta ir veikla joje vykdoma ne visiškai teisėtai. Panašu, kad tik sukilus kaimynams, pulta ieškoti tokios veiklos legalizavimo būdų, tačiau Babėnų kvartalo gyventojai pasiruošę nenuleisti rankų, ir, jei reikės, minti teismų slenksčius.

Negalėjo patikėti

„Mums sunku patikėti, kad dabartiniais laikais taip gali būti. Ėmė ir pastatė pastatą. Ėmė ir pradėjo auginti vos ne tūkstantį kailinių žvėrelių vos per kelis metrus gyvenančių kaimynų panosėje.

Šiais laikais, kai visas pasaulis atsisako kailinių žvėrelių auginimo, kai tai tampa nepopuliaru, nepriimtina daugeliui žmonių, Kėdainiuose staiga ėmė ir atsirado ferma! Ir ne kur kitur, o tankiai apgyvendintame kvartale! Ne kaime, o mieste!

Sunku net suvokti, kad taip gali būti, nes tai visiškas absurdas“, – pykčio neslėpė kėdainietė Dalia Marmienė, kurios kaimynystėje, vos už kelių metrų nuo jos sklypo ribos ir buvo pastatyta minėta kailinių žvėrelių ferma.

Švelniakailių žvėrelių ferma pastatyta vos už kelių metrų nuo Marmų sklypo ribos – prie pat vaikų žaidimų aikštelės, vasaros virtuvės ir terasos./ Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Švelniakailių žvėrelių ferma pastatyta vos už kelių metrų nuo Marmų sklypo ribos – prie pat vaikų žaidimų aikštelės, vasaros virtuvės ir terasos./ Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Kvapai kelia šleikštulįMoteris sakė, kad tiek ją, tiek kitus aplinkinius gyventojus labiausiai trikdo bjaurūs ir net šleikštulį keliantys gyvūnėlių fekalijų kvapai, kurie dažniausiai sklinda vakarais ir tamsiuoju paros metu, kuomet būna atidaromi fermos langai.

„Nepaisant to, ar esate gyvūnų mylėtojas ir jų teisių gynėjas, ar mėgstate puoštis, mylimai žmonai ar draugei dovanoti kailinius, jei esate sąmoningas pilietis, ši problema yra nepaprastai aktuali ir jums. Nes visai šalia jūsų gyvenamojo namo, vietos kurioje gyvenate, kurioje auga ir žaidžia jūsų vaikai, kur leidžiate vakarus su draugais ar šeima, vietoje, į kurią investavote visas savo gyvenimo santaupas ar kuriai įsigyti gavote didelį ir ilgalaikį kreditą, bet kada gali įsikurti toks pat klaikų dvoką skleidžiantis žvėrelių mirties fabrikas. Nes panašu, kaip mums aiškina kai kurios institucijos, įstatymai to nedraudžia.

Net jei esate šaltų nervų žmogus ir mintį apie tai, kad visai šalia vietos, kurioje vakarieniaujate su šeima ir kur žaidžia jūsų vaikai įsikūrė pastatas, kuriame besikankindami ankštuose narvuose mirties laukia šimtai ar net tūkstančiai žvėrelių, sugebėsite nuvyti šalin, tikrai nesugebėsite nuvyti siaubingo tokių objektų skleidžiamo dvoko“, – dėsto nusileisti neketinanti ir kovoti pasiryžusi moteris, kuriai pritaria ir aplinkui gyvenantys kaimynai.

Informacija perduota Mokesčių inspekcijai ir policijai

Apie galimai savavališkai ir nelegaliai įrengtą kailinių žvėrelių fermą kėdainiečių Marmų šeima pirmiausiai informavo Kėdainių maisto ir veterinarijos tarnybą.

Ši tarnyba atsakingai ėmėsi tyrimo ir nustatė, kad žvėrelių auginimo fermos veikla yra neregistruota.

Žvėrelių augintojui buvo taikyta administracinė atsakomybė ir paskirta piniginė bauda.

Veterinarijos tarnyba visą surinktą informaciją perdavė Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Kauno apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, kurie tiria, ar veikla yra legali, ar nelegali, ar yra mokami mokesčiai valstybei.

„Šiuo metu savo gyvūnus augintojas jau yra deklaravęs, taip pat yra pateiktas jo prašymas įregistravimui.

Po mūsų atlikto patikrinimo buvo parengtas trūkumų šalinimo planas. Įvykdyti visus reikalavimus jam buvo paskirtas tam tikras laikas.

Žmogus sakė, kad veiklą jis įregistruos.

Ar veikla legali, ar nelegali, kaip pranešė gyventojai, mes neturime kompetencijų spręsti. Perdavėme visą informaciją toms įstaigoms, kurios turi tai nuspręsti.

Ar veikla legali ar nelegali, spręs Mokesčių inspekcija. Ar asmuo gavo kokias pajamas, ar negavo iš šios veiklos, aš negaliu pasakyti. Į šį klausimą atsakys Kauno apskrities policija ir Mokesčių inspekcija. Jie ir pateiks išvadas, ar buvo čia komercinė veikla, ar nebuvo“, – komentavo į Babėnus pats atvykęs Alfonsas Genys, Kėdainių maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas.

Į M. Daukšos gatvę aiškintis nemalonios situacijos atvyko mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis (dešinėje), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Visuomenės sveikatos centro, Aplinkos apsaugos agentūros atstovai./ Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Į M. Daukšos gatvę aiškintis nemalonios situacijos atvyko mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis (dešinėje), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Visuomenės sveikatos centro, Aplinkos apsaugos agentūros atstovai./ Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Pateikė kolektyvinį skundąBabėniškiai apie ga­limai nelegalią veiklą kaimynystėje pranešė ir kitoms tarnyboms. Buvo kreiptasi ir į aplinkosaugininkus, ir į policijos pareigūnus.

Galų gale Marmos kartu su visais kaimynais parašė kolektyvinį skundą, tačiau jis buvo atmestas, nes tarnybos informavo, kad atvejis jau yra nagrinėjamas pagal VMVT pranešimą.

Tuomet žmonės prašė bausti žvėrelių laikytojus dar kartą, bet jiems buvo paaiškinta, kad už tą patį nusižengimą dar kartą bausti negalima. Teigiama, kad reikia išlaukti nustatyto termino ir policijos bei Mokesčių inspekcijos tyrimo rezultatų.

Kreipėsi ir į savivaldybę

Tačiau smarvę skleidžiančios kaimynystės negalintys toleruoti Marmos ir visi jų kaimynai, kasdien turintys kęsti bjaurų dvoką, neketina nieko laukti.

Jie rankų nenuleido ir su tokia kaimyno savivale taikstytis neketina – surinko visų toje vietoje gyvenančių asmenų parašus ir kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybę.

Savivaldybė nedelsdama sutelkė atsakingas institucijas, sudarė komisiją ir nusprendė važiuoti visko aiškintis į įvykio vietą.

Komisija, kurią sudaro vicemeras Paulius Aukštikalnis, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Visuomenės sveikatos centro ir Aplinkos apsaugos agentūros atstovai, praėjusį penktadienį buvo nuvykę į Babėnus.

Išklausę skundą pateikusių asmenų paaiškinimų, jie nuėjo pasikalbėti su kailinių žvėrelių augintojais, tačiau šie durų neatidarė.

Paskambinus telefonu, bu­vo pasakyta, kad šeimininkai yra išvykę į Alytų ir nėra kas galėtų aprodyti žvėrelių fermą.

Įstatymai galioja visiems

„Akivaizdu, kad mūsų Babėnų gyventojus užklupo labai nemaloni problema. Mes atsakingi esame už kiekvieną žmogų, todėl nedelsdami atvykome išsiaiškinti susidariusios situacijos ir padėti ją išspręsti žmonėms.

Matome, kad vyksta tyrimai, vyksta procesai, o kitos šalies – žvėrelių augintojų, pakalbinti ir apžiūrėti fermos mes šiuo metu negalime.

Nepaisant visko, visi turime laikytis įstatymų, bet, žinoma, visur galioja ir sveiko proto principai.

Ką galėsime padaryti, tą padarysime, stengsimės padėti žmonėms.

Paulius Aukštikalnis : „Kad ir koks, kad ir kur verslas bebūtų vystomas, savivaldybė pažeidimų netoleruoja ir netoleruos – aktyviai ginsime mūsų žmonių interesus.“/ „Rinkos aikštės “ archyvo nuotr.

Paulius Aukštikalnis : „Kad ir koks, kad ir kur verslas bebūtų vystomas, savivaldybė pažeidimų netoleruoja ir netoleruos – aktyviai ginsime mūsų žmonių interesus.“/ „Rinkos aikštės “ archyvo nuotr.

Manau, kad yra nesutvarkyta įstatyminė bazė, ypač dėl kailinių žvėrelių auginimo gyvenamosiose teritorijose. Dėl to kenčia tos teritorijos gyventojai, o verslininkai, ko gero, nesupranta, kodėl jie negali vystyti verslo, jeigu to nedraudžia įstatymas.Apie žmogiškąjį faktorių ir kaimynišką gyvenimą, matyt, pagalvoja ne kiekvienas, ypač kalbant apie tuos, kuriems svarbūs tik jų pačių interesai.

Manau, kad pirmiausia turi būti konkrečiai ir aiškiai sutvarkyta įstatyminė bazė, ypač kai kalbama apie tokio pobūdžio verslo plėtrą gyvenvietėje. Svarbu, kad tokiais atvejais žmonės netaptų vieni kitų įkaitais.

Problema yra, tad tikrai reikia ją kaip įmanoma greičiau spręsti. Tam jau susisiekėme su Seimo nariu Dariumi Kaminsku ir kartu analizuojame bei žiūrime, kaip įstatymiškai teisingai įvertinti šitą situaciją, kokias įstatymo pataisas inicijuoti, kad būtų aiškiai reglamentuota ir suderinta žmonių gyvenimo kokybė ir verslo plėtra bendruomenėje. Kad ir koks, kad ir kur verslas bebūtų vystomas, savivaldybė pažeidimų netoleruoja ir netoleruos – aktyviai ginsime mūsų žmonių interesus“, – sako vicemeras P. Aukštikalnis.

Sunku suvokti

„Rinkos aikštei“ taip pat nepavyko gauti žvėrelių augintojų komentaro – durų jie neatidarė, tad pasikalbėti taip ir nepavyko.

O Marmų šeima, atstovaujanti visiems kaimynams, aiškino, kad jiems sunku suvokti, kaip šiais laikais dar atsiranda žmonių, kurie užsiima, jų teigimu, atgyventa veikla.

„Garsiausi mados namai, žymiausi rūbų prekės ženklai masiškai, vienas po kito su pasididžiavimu skelbia, kad atsisako gyvūnų kailių naudojimo savo gaminiams.

Dėvėti natūralius gyvūnų kailinius ar jų detales vakarų visuomenėje senokai tapo ne aukštos materialinės padėties ir tam tikro statuso visuomenėje, o labai prasto skonio ir savotiško atsilikimo ženklu.

Vis daugiau Europos Sąjungos šalių draudžia kailinių žvėrelių auginimą kailių pramonės poreikiams kaip necivilizuotą ir barbarišką verslą, nesiderinantį su vakaruose įprastais etikos, moralės bei gyvūnų teisių standartais.

Kad ir kaip neįtikėtinai skambėtų, bet informacinių technologijų, gerovės valstybių, žmogaus teisių bei gyvūnų gerovės užtikrinimo laikais atsiranda asmenų, kurie ir mūsų rajoną siekia paversti šio kruvino bei visomis prasmėmis nekokį kvapą skleidžiančio verslo centru Lietuvoje. Bent toks įspūdis susidaro stebint pastarųjų dienų įvykius mūsų kaimynystėje“, – dėsto babėniškiai.

Žada nenuleisti rankų

Nepaisant visko, jie žada nenuleisti rankų, ir, jei reikės, minti teismų slenksčius aiškinantis, ar visos institucijos savo darbą atliko tinkamai.

„Jūs įsivaizduokite, kaip jaustumėtės ir gyventumėte, jei jums taip atsitiktų. Jei jūsų kiemo pašonėje išdygtų tokia dvokianti ferma. Ką tada darytumėte?

Reikia čia ir kažkokių protingumo principų, ne tik įstatymų raidės laikytis.

Čia turbūt bus pirmas beprecedentis atvejis visoje Lietuvoje. Mes pasiruošę eiti iki galo“, – tikina babėniškiai.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Rekomenduojami video