Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Augalai, viliojantys bites

Pradedantiems bitinkams, svarstantiems, kaip prisivilioti dūzgiančių vabzdžių, pristatome medingus (turinčius medaus) ir puošnius krūmus bei gėles.

Karklai ir gluosniai

Žilvitinis karklas

Vieni iš ankstyvesnių pavasario augalų – karklai ir gluosniai, paprastai skleidžiantys žiedelius balandžio mėnesį ir dovanojantys bitėms nektarą. Šių augalų puošmenas (ypač blindes) vadiname „kačiukais“. Karklus ir gluosnius lengva auginti, nes įprastai tai nereiklūs augalai dirvožemio derlingumui ar saulės šviesai, nebijantys šalčių, jiems tik reikalinga drėgnesnė vieta. Ši gentis pasižymi didele įvairove – nuo miniatiūrinių kelių centimetrų aukščio šliaužiančių krūmelių iki didžiausių medžių. Jeigu jūsų kieme nedaug vietos, bet norite nudžiuginti bites ir save „kačiukais“, rinkitės žemesnius augalus, pavyzdžiui, paprastąją blindę„Kilmarnock“ (Salixcaprea) svyrančiomis šakelėmis, žilvitinį (Salixviminalis) ar purpurinį karklą (Salixpurpurea). Jeigu jie užauga didesni nei norite, galite drąsiai karpyti, nes jie nebijo genėjimo.

Lazdynai

Paprastasis lazdynas

Iš anksti žydinčių krūmų būtina paminėti ir paprastuosius lazdynus (Corylusavellana), žydinčius kovo–balandžio, o kartais net vasario mėnesiais. Jeigu turite pakankamai vietos kieme, galite auginti krūmą, augantį natūraliai gamtoje, bet jeigu taupote erdvę – yra žemaūgių ir puošnių krūmų, turėsiančių mažiau žiedų. Paminėtini „Contorta“ įdomiai raitytomis šakomis arba „RedMajestic“ sodriais purpurinės spalvos lapais. Kadangi tokiu ankstyvu laiku dar mažai kas žydi, bitėms lazdynai – tikras išganymas. Įdomu tai, kad mums įprasti vyriški lazdynų žiedynai, arba žirginiai, o moteriški, užmezgantys riešutų, būna visai mažyčiai ir vos įžiūrimi. Prieš sodindami lazdyną savo kieme, įsitikinkite, kad nesate alergiški jų žiedadulkėms.

Anyžiniai lofantai

Anyžiniai lofantai

Anyžiniai lofantai (Agastachefoeniculum) Lietuvoje yra auginami gan neseniai, bet labai mėgstami bičių ir bitininkų. Violetinės spalvos žiedynai pražysta vasaros antroje pusėje ir iš karto pritraukia pulkus nektaro mėgėjų. Visas augalas – tiek žiedai, tiek lapai – vaistinis ir kvapnus. Anyžinio lofanto arbata veikia raminančiai, turi stiprų anyžinį kvapą. Nors šis augalas labiau mėgsta derlingą ir purią dirvą, neblogai auga ir sausesniuose priesmėliuose. Paprastai mūsų krašte lofantas auginamas kaip vienmetis augalas, bet apdangstytas nuo šalčio kartais peržiemoja arba savaime pasisėja iš prikritusių sėklų.

Drugelių krūmai

Drugelių krūmai

Budlėjos (Buddleja) krūmai dažniausiai vadinami drugelių krūmais, nes, ko gero, tai vienas mėgstamiausių jų augalų. Saulėtą dieną budlėjų žiedynai dažnai būna nutūpti drugelių taip, kaip varnėnai nutupia prinokusią trešnę. Budlėjų Lietuvoje auginama keletas rūšių ir jos visos gan lepios, mėgstančios apšalti žiemą. Tad jeigu norėsitebudlėjos žiedais džiaugtis kartu su vabzdžiais – sodinkite ją derlingoje ir drėgnoje dirvoje, nedideliame pavėsyje arba saulėtoje vietoje, apsaugotoje nuo atšiaurių žiemos vėjų. Už jūsų pastangas nuo liepos mėnesio budlėjos atsidėkos rožiniais, baltais arba violetiniais žiedais.

Ežiuolės

Rausvažiedė ežiuolė

Rausvažiedės ežiuolės (Echinaceapurpurea) žiedai patinka daugeliui vabzdžių, bet labiausiai kamanėms. Dažnas vaizdelis, kai vasaros vakarą ant ežiuolių žiedų įsitaiso pulkelis kamanių, palaimingai susiradusių nakčiai kvapnų ir nemokamą „viešbutį“. Kaip ir daugelis medingų augalų, šios gėlės ne tik kvapnios, bet ir puošia aplinką gražiais žiedais. O šie įprastai būna rožinės spalvos, bet yra veislių su baltais, geltonais ar raudonais žiedais. Paprastai ežiuolės yra atsparios šalčiams, tik prieš jas sodindami, parinkite saulėtą, derlingą ir drėgną dirvą. Ežiuolė – ne tik gražus ar medingas, bet ir vaistinis augalas. Jos žiedai ir šaknys vartojami imuninei sistemai stiprinti.

Rekomenduojami video