Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Atostogas geriau panaudoti

 „Trejus metus neatostogavau. Ar atostogos kaupiasi, ar kiekvienais metais dingsta? Ar galiu susikaupusias atostogas panaudoti per kelis kartus?“ – klausia Justina iš Kauno.

Atsako advokatų kontoros „Borevičius ir partneriai“ advokatas Justinas Borevičius.

Lietuvos Respublikos darbo kodekso 165 straipsnyje teigiama, kad kasmetinės atostogos – tai kalendorinėmis dienomis skaičiuojamas laikotarpis, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, paliekant darbo vietą (pareigas) ir mokant vidutinį darbo užmokestį. Darbo kodekso 169 straipsnyje nurodyta, kad už kiekvienus darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos tais pačiais darbo metais. Už pirmuosius darbo metus kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos po šešių mėnesių nepertraukiamojo darbo toje įmonėje. Už antruosius ir vėlesnius darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos bet kuriuo darbo metų laiku pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę. Eilės sudarymo tvarka nustatoma kolektyvinėje sutartyje, o ten, kur tokia sutartis nesudaroma, kasmetinių atostogų suteikimo eilė nustatoma šalių susitarimu.

Darbuotojo pageidavimu kasmetinės atostogos gali būti suteikiamos dalimis, tačiau viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip keturiolika kalendorinių dienų. Įstatymuose nėra įtvirtinta, kad darbuotojas kiekvienais kalendoriniais metais privalo panaudoti visas jam priklausančias kasmetines atostogas. Taigi, atostogų nepanaudojus arba panaudojus tik dalį, jos nedingsta ir „persikelia“ į kitus kalendorinius metus.

Tačiau svarbu žinoti, kad tam tikrų išlygų dėl nepanaudotų atostogų būna tada, kai darbuotojo prašymu darbo santykiai baigiasi. Darbo kodekso 175 ir 177 straipsniuose teigiama, kad kasmetines atostogas pakeisti pinigine kompensacija neleidžiama, o atleidžiant darbuotoją iš darbo (išskyrus atvejus, kai atleidžiama dėl jo paties kaltės), nepanaudotos kasmetinės atostogos jo pageidavimu suteikiamos nukeliant atleidimo datą, bet ne daugiau kaip už trejų darbo metų nepanaudotas kasmetines atostogas, jei darbuotojas faktiškai galėjo jomis pasinaudoti ir kolektyvinėje sutartyje nenustatyta kitaip.

Jei dėl darbo santykių pabaigos darbuotojui negali būti suteikiamos kasmetinės atostogos arba jei darbuotojas jų nepageidauja, jam išmokama piniginė kompensacija. Jei darbuotojui kasmetinės atostogos nebuvo suteiktos daugiau kaip už vienus darbo metus, kompensacija išmokama už visas nepanaudotas kasmetines atostogas, bet ne daugiau kaip už trejų darbo metų nepanaudotas kasmetines atostogas. Atsižvelgiant į tokias šiuo metu galiojančio Darbo kodekso nuostatas, darbuotojams nerekomenduojama turėti nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už trejus metus, nes pasibaigus darbo santykiams už ilgesnį nei trejų metų laikotarpį nepanaudotos kasmetinės atostogos nesuteikiamos. Už jas nemokama ir piniginė kompensacija.

 

Rekomenduojami video