Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Arbūzų auginimo paslaptys

Vilma Rakauskaitė-Žukienė su šeima arbūzus ir melionus augina jau daugiau nei 10 metų ir šiandien gali pasigirti net 300 kg siekiančiu derliumi. Tiesa, pradžia Žukams buvo nelengva – dėl informacijos stygiaus prireikė daug laiko, kol šeima prisijaukino egzotinius vaisius. Vilma iš patirties žino, kaip sunku auginti neturint informacijos, todėl išmokusi egzotinių vaisių auginimo subtilybių noriai pasidalino patarimais. Anot jos, nereikia nusiminti, jei prie namų neturite geros, derlingos žemės. Žinodami arbūzų ir melionų auginimo subtilybes, galite jų užsiauginti iki soties.

[caption id="attachment_109109" align="alignnone" width="300"]Vilma Rakauskaitė-Žukienė Vilma Rakauskaitė-Žukienė[/caption]

Kokiu derliumi džiaugėtės tik pradėję auginti ir kokiu dabar?

Pradžia buvo labai sunki, nes nieko nežinojau. Pirmais metais užaugo vos vienas labai mažas arbūzas, bet jo skonis mane sužavėjo ir paskatino nesustoti. Atsimenu, tuomet galvojau: „Vau, o jeigu tokį didelį pavyktų užsiauginti!“ Per metus labai daug eksperimentavau su visomis auginimo subtilybėmis. Geriausius būdus teko atrasti pačiai, nes šia tema nebuvo jokios informacijos. Arbūzų augintojai sakydavo: „Tai į žemę įmeti sėklą ir užauga.“ Tokiu būdu tikrai neužauga, reikia išmanyti kiekvieną smulkmeną. Ilgainiui išmokau, dabar derlius tikrai labai džiugina – pavyksta užauginti daugiau nei 300 kg arbūzų. Melionų auginame daug mažiau, nes šeimoje tik viena juos valgau.

Ar Lietuvoje užauginti arbūzai ir melionai skiriasi nuo įvežtinių?

Daug kas priklauso nuo oro sąlygų ir veislės, bet man iš nuosavo daržo visada skanesni – saldesni ir sultingesni nei iš parduotuvės. Labai mėgstu pačių išaugintus melionus. Jie taip pat skanesni už parduotuvinius.

[caption id="attachment_109102" align="alignnone" width="300"]Lauke, ne šiltnamayje išauginti arbūzai duoda geriausią derlių Lauke, ne šiltnamyje išauginti arbūzai duoda geriausią derlių[/caption]

Kur patartumėte įsigyti sėklų? Kokias veisles geriausia rinktis?

Sėklų galite rasti internete, turguose, parduotuvėse. Lietuvoje vasaros trumpos, todėl geriausia auginti anksti derančias veisles. Dažniausiai renkuosi tas, kurios auga 60–96 vegetacijos dienas. Lietuviška arbūzų veislė Kiemintai turi daug sėklų, tačiau yra neblogas pasirinkimas pradedantiesiems. Mūsų mėgstamos veislės – Charleston Grey, Karolina, Podarok severu. Melionų auginame žymiai mažiau, bet jau daugiau nei penkerius metus mėgstamiausia veislė – Titovka.

Kasmet skirtingos veislės pasirodo vis geriau, nes mūsų vasaros klimatas nėra pastovus: viena vasara šaltesnė, kita – šiltesnė. Visada rekomenduoju sodinti daugiau veislių, kad augintojas nuspręstų, kurie vaisiai jam labiausiai patinka.

[caption id="attachment_109107" align="alignnone" width="300"]Arbūzai puikiausiai tarpsta ir tarp žolių Arbūzai puikiausiai tarpsta ir tarp žolių[/caption]

Kada sėti arbūzų sėklas? Ką reikėtų žinoti prieš sėjimą?

Prieš sėjant svarbu sudaiginti sėklas. Visą parą jas laikau pamerktas į kalio permanganato tirpalą, kurį pasidarau iš šilto vandens ir grūdelio priemonės. Tada sėklas beriu į drėgną vatą. Ją sudedu į maišelį ir padedu, kur šilta. Sėklos sudygsta per parą ar dvi. Labai svarbu jų nedėti ant tiesioginės kaitros, pavyzdžiui, krosnies ar radiatoriaus, nes tada sudega. Kasdien reikia praverti maišelį, pravėdinti ir išimti sudygusias sėklas. Sėju maždaug nuo balandžio 10 d. iki mėnesio pabaigos.

Kokias klaidas žmonės daro sėdami arbūzus ir melionus?

Visų pirma, kartais sėja per anksti, manydami, kad tokiu būdu sulauks greito derliaus. Deja, per ilgai vazonėlyje išbuvęs daigas nebesugebės įsitvirtinti į žemę lauke, nes savo energiją skirs vaisiams brandinti. Taip pat dažnai žmonės į vieną vazonėlį deda kelias sėklas, bet mano patirtis rodo, kad geriausia sėti po vieną. Anksčiau nesistengdavau parinkti derlingos žemės. Teko įsitikinti, kad geresnėje žemėje daigai užauga žymiai stipresni ir vėliau veda didesnius vaisius.

Arbūzams ir melionams labai svarbus vazonėlio dydis. Arbūzams patarčiau rinktis 0,75–1 litro talpą, o melionams – 0,5 litro. Pati dariau bandymus su tomis pačiomis veislėmis: daigas iš didesnio vazonėlio geriau prigyja lauke, duoda didesnius vaisius. Kartą paklausiau, kodėl daigus turguje pardavinėja tokiuose mažuose indeliuose. Iš prekeivių sulaukiau atsakymo, kad jiems nesvarbu, kaip po to augs.

Kada sodinti arbūzų ir melionų daigus?

Sodinant lauke man pavyksta išauginti didesnį derlių negu šiltnamyje. Reikėtų neskubėti sodinti daigų, verčiau palaukti, kada šalnos jau nebe tokios baisios. Dažniausiai sodinu gegužės pabaigoje, kai nukrenta obelų žiedai. Sodinimui būtina parinkti saulėtą vietą ir paruošti žemę. Prieš sodindami į duobę dedame nupjautos žolės, o ant jos beriame su žemėmis sumaišytą pelenų saują. Tik tada sodiname daigą, kurį iš pradžių apdengiame polietileno plėvele. Arbūzai auga tarp žolių, nes ravime, kol dar nėra vaisių, nes pajudinus šakas arbūzas gali nebeaugti. Čia kaip braškes auginant – kai užmezga vaisius, reikia palikti ramybėje.

[caption id="attachment_109103" align="alignnone" width="225"]Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.[/caption]

Su kokiais netikėtumais susidūrėte augindami šiuos egzotinius vaisius?

Kol pati viską išmokau, jų buvo daug. Tačiau bene labiausiai stebėjausi tuo, kad arbūzų ir melionų žiedus bitės tikrai ne visada pastebi. Kelis metus iš eilės dalis daigų žiedų taip ir liko neapdulkinti. Aplinkiniai netikėjo ir stebėjosi: kaip bitė gali nepastebėti žiedų? Va taip, gali. Neseniai viena arbūzus auginanti moteris pasakojo, kad aviliai visai šalia, tačiau žiedų bitės kažkodėl neapdulkina.

Todėl pati atlieku bitės vaidmenį: rankomis apdulkinu moteriškus žiedus – nuskinu vyrišką žiedelį ir patrinu į tos pačios veislės moterišką. Darau tai ryte arba vakare, kai ant žiedo būna daug žiedadulkių. Po kokių šešių metų bitės pradėjo skristi prie arbūzų, tačiau niekada nežinau, ar tikrai apdulkina žiedus.

Kaip atskirti moteriškus ir vyriškus žiedelius?

Prie moteriško žiedelio galima rasti vaisiaus užuomazgą. Žmonės, prie žiedelio pamatę mažą arbūzo ar meliono vaisių, dažnai galvoja, kad vaisius jau auga, bet tai nebūtinai tiesa. Jeigu moteriškas žiedas nėra apdulkintas, vaisius neaugs.

Kiek vienas arbūzas ir melionas duoda vaisių?

Arbūzai – protingi augalai: jeigu primezga daug mažų vaisių, galiausiai nudžiūsta tas kiekis, kurio augalas nesugebės išauginti, todėl dažniausiai užauga 1–3 visaverčiai vaisiai. Daug kas priklauso nuo veislės. Pavyzdžiui, jeigu veislė užaugina 10–14 kg vaisius, iš daigo užaugs 1–2 arbūzo vaisiai; jeigu vaisius sveria iki 3 kg, tuomet jų bus daug daugiau. Melionas ant vieno krūmo geriausiai užaugina iki 6 vaisių. Jeigu turi daugiau, vaisiai užauga ne tokie dideli. Kai meliono daigelis turi kokius penkis lapelius, nuskinu jo viršūnę, kad šakotųsi – ant posūnių augantys vaisiai tada būna didesni.

[caption id="attachment_109104" align="alignnone" width="300"]Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.[/caption]

Ar gausiai reikia laistyti?

Arbūzus ir melionus laistome vieną kartą per savaitę, priklausomai nuo oro. Melionus galite laistyti kiek tik norite, vanduo jiems tikrai nepakenks – augs kaip pašėlę. Arbūzams vandens perteklius nepatinka, todėl kiti augintojai arbūzų iš viso nelaisto. Bandžiau, bet tada arbūzai neužaugo. Tikriausiai tai priklauso nuo žemės, kurioje jie auga. Jeigu yra paviršinio vandens, galima ir nelaistyti.

Kokios trąšos reikalingos? Kaip tręšti melionus ir arbūzus?

Pirmą kartą patręšiame, kai arbūzo daigas išleidžia tris pirmuosius (ne tuos geltonus, o tikruosius) lapelius. Antrą kartą tręšiame praėjus dešimčiai dienų nuo pasodinimo. Melionai ne tokie reiklūs – svarbiausia paruošti dirvožemį ir nepamiršti laistyti. Užsimezgus vaisiams papildomai tręšiame pelenų ištrauka, kurią paruošiame iš 10 litrų vandens ir 2 litrų pelenų. Skystį reikia palaikyti parą laiko. Vėliau litrą ištraukos sumaišome su 10 litrų vandens ir laistome augalus.

Lietuvoje vasaros nenuspėjamos, tad kaip sumažinti nesėkmingo derliaus tikimybę?

Jeigu daug lyja ir trūksta saulės, arbūzus uždenkite polietileno plėvele. Nuo perteklinės drėgmės vaisiai gali pradėti skilinėti. Nepriklausomai nuo oro sąlygų, po vaisiumi reikia padėti kokį nors pagrindą, pavyzdžiui, medžio lentelę, kad nesiliestų su žeme – taip arbūzą apsaugosite nuo puvimo. Melionai atsparesni, todėl nededu lentelės ir nedengiu vaisių.

Kaip atskirti, ar arbūzas ir melionas prinokę?

Su šiuo klausimu susiję labai daug mitų. Pavyzdžiui, sako, kad arbūzus galima skinti, kai jie turi geltoną dėmę. Tačiau ant lentelės auginami arbūzai tos geltonos dėmės iš viso neturės.

Antras mitas: arbūzus galima skinti, kai nudžiūsta jų koteliai. Arbūzo kotelis gali nudžiūti dėl ligos arba medžiagų trūkumo. Nepaisant to, vaisius noksta.

Trečias mitas: sunokusį arbūzą galima atpažinti pagal skambesį. Tiek metų auginu, o kiek beldžiu, tiek nieko nesuprantu (juokiasi). Juk skambesys priklauso nuo vaisiaus formos, dydžio. Mes atskiriame pagal susiraičiusį ūselį. Kai jis visiškai nudžiūsta – arbūzas tikrai sunokęs.

Sunokusį melioną labai lengva atpažinti – jis pakeičia spalvą. Be to, prinokęs vaisius skinant tiesiog nukrenta.

Kur laikote nuskintą derlių?

Ankstyvos veislės vaisius stengiamės suvalgyti iš karto, o vėlyvesnės laikome šaltai, kur tamsu ir sausa. Derliaus užtenka daugiau nei porai mėnesių. Taip pat spaudžiame arbūzų sultis, konservuojame. Kadangi melionų auginame nedaug, juos laikome tiesiog virtuvėje. Švieži melionai labai skaniai kvepia.

Kaip išsirinkti arbūzą parduotuvėje?

Parduotuvėje reikėtų atkreipti dėmesį į geltoną dėmę. Geriausia rinktis neblizgantį vaisių – blizganti žievė rodo, kad arbūzas nesunokęs.

[caption id="attachment_109105" align="alignnone" width="225"]Konstantinas Nedzveckas su savo išvestais lietuviškais arbūzais Konstantinas Nedzveckas su savo išvestais lietuviškais arbūzais[/caption]

Arbūzų ir melionų auginimas Lietuvoje tampa įprastas ar vis dar sunkiai populiarėja?

Nepasakyčiau, kad įprastas, nes daug kam, kaip ir mūsų šeimai, nepavyksta iš karto džiaugtis arbūzų ir melionų derliumi dėl informacijos apie jų auginimą trūkumo. Daugelis nusivilia ir nebebando. Tiesa, jau atsiranda žmonių, kurie Lietuvoje užaugintus arbūzus net turguose pardavinėja.

Kur buriasi Lietuvoje arbūzų ir melionų mylėtojai?

Jie renkasi feisbuke. Pati esu įkūrusi vieną grupę. Joje dalinamės patirtimi ir informacija apie veisles, džiaugiamės derliumi. Dažnai dalinuosi šių vaisių auginimo patarimais, su nariais diskutuojame, ieškome priežasčių, kodėl kažkam neužaugo. Labai noriu, kad žmonėms pavyktų.

Ko norėtumėte palinkėti žmonėms, norintiems pradėti auginti arbūzus ir melionus?

Nenuleiskite rankų! Šių egzotinių vaisių auginimo procesas man natūralus ir paprastas, bet pradedančiajam jis gali pasirodyti sudėtingas ir reikalaujantis daug darbo. Tačiau tikrai nesigailėsite galiausiai sulaukę vaisių ir atradę mylimas veisles.

Nereikia jokių šiltnamių

Vita Nedzveckaitė, Lietuviškų veislių arbūzų augintoja

Šviesaus atminimo dėdės Konstatino Nedzvecko išvestus arbūzus auginu jau ne vienerius metus. Nesistengiu užauginti kuo didesnių vaisių. Paslaptis paprasta: kuo daugiau tręši, tuo jie sunkesni. Taigi, renkuosi auginti mažesnius (6–8 kg), bet sveikesnius arbūzus. Tiesa, įdomi situacija su sėklomis – jos nėra užregistruotos. Pats procesas labai sudėtingas, tad dėdė į tai numojo ranka. Tuo metu veisle nebuvo galima pripažinti, nes arbūzai užaugdavo nevienodo dydžio ir spalvos. Lietuviškų arbūzų sėklų parduotuvėje nerasite. Šie lietuviški arbūzai buvo pavadinti Kiementais.

Iš vieno daigo šiltą vasarą užauga du arbūzai. Jeigu mezgasi trečias, jį reikėtų nugnybti, nes nespės sunokti. Arbūzo daigas pats reguliuoja visą procesą – kai vaisius užsimezga ir pradeda nokti, vėliau ateina eilė ir kitam. Šie vaisiai negali pakęsti drėgmės, pradeda pūti, tad nuo klimato priklauso, sunoks jūsų auginami arbūzai ar ne.

Jų odelė žalia, o ne dryžuota, kaip esame įpratę matyti. Vidus rausvas, saldus, sultingas – tikrai niekuo nesiskiria nuo atvežtinių, pirktinių arbūzų. Šiuos vaisius reikia auginti lauke, tačiau iš bėdos galima ir šiltnamyje. Žinokite: jeigu auginate agurkus, užsiauginsite ir arbūzų – pats procesas labai panašus. Arbūzų sėklos daigios kelerius metus, vėliau (trečiaisiais ir ketvirtaisiais metais) daigumas slopsta.

Verta atsiminti, kad arbūzų šaknynas labai silpnas. Auginantys moliūgus žino, kad jie leidžia pridėtines šaknis, turi virkščias, kuriomis prisitvirtina dirvoje, taip gaudami maistines medžiagas.

Pagal 15min.lt

Rekomenduojami video