Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar verta pirkti brangesnes sėklas?

Sodininkai piktinasi, kad sėklos ir sodinukai labai pabrango. Tad verta aptarti, nuo ko priklauso sėklų kainos, ir patarti, kaip pasirinkti tinkamiausias.

Iškalbinga pakuotė

Pigiausias sėklas galima atpažinti iš pakuotės. Jei sėklos įprastos, lengvai surenkamos, didelę jų kainos dalį sudaro pati pakuotė. Sėklos, sufasuotos į paprastus popierinius pakelius, dažnai yra pigiausios. Verta atsiminti, kad popierinis pakelis neapsaugos, jei patalpoje bus daugiau drėgmės arba staigiai keisis temperatūra. Taigi perkant sėklas popieriniuose pakeliuose visada yra šiek tiek rizikos. Be to, dažnai tokiuose pakeliuose parduodamos ne pačios aukščiausios klasės sėklos: jos gali būti skirtingo dydžio, ne tokio gero daigumo. Kita vertus, tokiose pakuotėse dažniausiai parduodamos įprastų vietinių daržovių ar gėlių sėklos, kurios neįnoringos ir lengvai sudygsta, todėl jų kokybei išsaugoti skiriamas mažesnis dėmesys.

Svarbus kiekis

Kadangi kaina daugeliu atveju priklauso nuo pakuotės, būtinai pasižiūrėkite, koks sėklų kiekis yra joje. Dažniausiai sėklos matuojamos gramais. Sudėtingiau palyginti, jei tų pačių daržovių sėklos vienų gamintojų parduodamos gramais, kitų – vienetais. Tada tikrai sunkiau nuspręsti. Nors pakuotės atrodo vienodo dydžio, sėklų kiekis jose gali skirtis dvigubai, todėl būtinai atkreipkite į tai dėmesį. Jei turite daug draugų entuziastų, paieškokite profesionalios linijos sėklų. Jei jos supakuotos didesniais kiekiais (pvz., po 1 kg), pasidaliję pamatysite, kad kaina prilygs pigiausioms sėkloms, o kokybė bus nepalyginti geresnė. Savo reikmėms tokio dydžio pakuotės nepirkite, nes laikomų sėklų daigumas kasmet prastėja.

Dviguba apsauga

Geresnės kokybės sėklos parduodamos hermetiškoje pakuotėje, t. y. įprasto pakelio viduje yra dar vienas paketėlis. Kaip žinoti, ar pakelio viduje yra hermetiška pakuotė? Tai būna visada parašyta ant viršelio, o dar dažniau – net ir nupiešta. Tokių sėklų daigumas paprastai yra geresnis nei sėklų, parduodamų paprastame pakelyje. Jei ieškote daržovių arba gėlių, kurias reikia sudaiginti dar namuose, kurios lėtai dygsta, yra lepesnės, geriau nerizikuokite ir pirkite sėklas hermetiškame pakelyje.

Brangesnės, vadinasi, geresnės

Brangesnės beicuotos ir dražuotos sėklos. Tai sėklos, padengtos organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, augalų apsaugos priemonėmis. Jų daigumas būna labai geras, kokybė aukšta, tačiau tokios sėklos brangesnės – dažniausiai jos yra iš profesionalios linijos. Tokių sėklų dabar galima nusipirkti ir sufasuotų į visai nedideles pakuotes. Apie beicavimą dažniausiai būna parašyta pakuotės nugarėlėje prie bendro aprašymo arba uždedamas spaudas prie galiojimo datos. Jei užsiimate ekologine sodininkyste arba renkatės sėklas daiginimui, beicuotų sėklų nesirinkite.

Patogios sėti

Brangesnės ir tos sėklos, kurios parduodamos su popierine juostele. Dažniausiai tai morkų, salotų ir kitų daržovių sėklos. Su juostele patogu sėti, paskirstyti sėklas dirvoje vienodais atstumais. Tačiau pagalvokite, ar tikrai nesugebėsite patys pasėti sėklų kiek rečiau? Naudokite tokį palengvinimą pirmą kartą dėl drąsos, o vėliau jau tikrai susitvarkysite su sėja. Atkreipkite dėmesį į sėklų kiekį pakuotėje – jų tikrai mažiau negu tokio paties dydžio pakuotėje, kurioje sėklos be juostelės.

Ankstesni pavyzdžiai rodė, kad kuo daugiau priedų, tuo sėklos brangesnės. O čia atvirkščiai: ekologiškos sėklos, todėl ir brangios, kad nenaudojami cheminiai priedai, o reikalavimai sėklų daigumui išlieka. Žinoma, jei galite, rinkitės ekologiškas sėklas.

Anot Ingės Auželienės, sodininkystės specialistės, modernių apželdinimo kursų lektorės, neužtenka tik nusipirkti ekologiškų sėklų. Būtina ir toliau auginant laikytis ekologijos principų, nes kitaip investicija neteks prasmės.

Ypatingos sėklos

Pačios brangiausios – ypatingos sėklos, kurias sunku surinkti arba kurios yra retos. Kuo mažesnį kiekį sėklų surenka ir parduoda gamintojai, tuo brangesnė kiekviena sėkla. Daug kas stebisi, kad yra išvesta įvairių lietuviškų daržovių veislių, kurių pavadinimai neišreklamuoti, tokių sėklų sudėtinga gauti, o kaina jų didelė. Šiuo atveju kaina priklauso nuo įdėto didelio darbo ir santykinai nedidelių prekybos apimčių. O juk taip smagu būtų auginti kuo daugiau lietuviškų daržovių. Tikėkimės, situacija šioje srityje tik gerės.

Verta padirbėti

Pigiausios sėklos yra tos, kurių patys prisirinkote. Jei planuojate užsiauginti sėklų patys, pirkite ne hibridinių, o rūšinių augalų sėklas. Hibridinių augalų sėklų pakuotės dažniausiai būna pažymėtos raide H. Hibridinės veislės būna labai derlingos, gražių spalvų, turi kitų gerų savybių, tačiau jų sėklos tų pačių savybių dažniausiai neišsaugo, todėl reikėtų pirkti tik gerų veislių augalų sėklas. Tada galėsite kasmet atsirinkti geriausius egzempliorius ir toliau juos auginti, eksperimentuoti savo malonumui ir džiaugsmui.

Parengta pagal geltonas karutis.lt

Rekomenduojami video