Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar Lietuvoje taps kanapės vaistu?

Vasario 4-ąją minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Šia onkologine liga pasaulyje suserga vis daugiau gyventojų. Kovojant su šia epidemija pasitelkiami naujausi mokslininkų išradimai, tačiau onkologinių ligų mastas reikalauja ieškoti ir netradicinių sprendimų.

Uždegė žalią šviesą

Neseniai Vokietijos parlamentas nubalsavo leisti naudoti kanapes ir jų preparatus medicinos tikslais. Įstatymas šioje ES šalyje įsigalios nuo kovo. Pacientų patirtos išlaidos, įsigyjant džiovintų kanapių žiedų, jų ekstraktų bei kitų kanapių preparatų, bus padengtos iš sveikatos apsaugos lėšų.

Gydytojų teigimu, kanapės gali padėti vėžiu sergantiems pacientams – mažinti chemoterapijos šalutinius poveikius, kovoti su apetito stoka ir svorio netekimu. Kanapės taip pat esą gali sumažinti išsėtinės sklerozės simptomus, lėtinius skausmus. Jos būtų vartojamos kraštutiniu atveju, kai niekas daugiau nepadeda.

Tokiose valstybėse, kaip Prancūzija ar Kanada, taip pat dalyje JAV valstijų jau kurį laiką kanapių galima įsigyti su receptu. Kanapės medicinos tikslais įteisintos ir Italijoje, Čekijoje.

Klausimas apie kanapių panaudojimą medicinos srityje visose šalyse kelia karštas diskusijas. Kanapėse esanti narkotinė ir psichotropinė medžiaga THC yra kontroliuojama pagal 1961 m. Jungtinių Tautų Organizacijos Bendrąją narkotinių medžiagų konvenciją.

kanapė

Bandymo rezultatai

Šiuo metu yra du pagrindiniai kanabinoidai, išgaunami iš kanapės medicinos tikslams: tetrahidrokanabinolis (THC) ir kanabidiolis (CBD). Pirmasis gerina apetitą ir mažina pykinimą. Jo pagrindu pagaminti medikamentai jau yra įteisinti JAV, kitose pasaulio šalyse. Toks preparatas taip pat gali sušvelninti skausmą, uždegimą, kitas sveikatos problemas.

Antroji medžiaga – kanabidiolis – gali kontroliuoti epilepsijos priepuolius ir net gydyti psichikos sutrikimus. Neseniai JAV atlikti tyrimai atskleidė, kad medicininių kanapių vartojimas 75 proc. sumažina potrauminio streso sutrikimo simptomus.

Bandymai su gyvūnais parodė, kad kanapių ekstraktas gali padėti sunaikinti tam tikras vėžines ląsteles, sulėtinti jų augimą vieno tipo smegenų auglio atveju. Rezultatai pasiekti derinant pelių gydymą ekstraktu ir radiacija.

Mokslininkai taip pat atlieka bandymus siekdami gydyti autoimunines ligas (ŽIV/AIDS), išsėtinę sklerozę, Alzheimerio ligą.

Būtinos alternatyvos

Pasak Australijos mokslininkų, medicininės kanapės – saugesnė ir malonesnė alternatyva esamoms skausmą mažinančioms priemonėms paliatyviosios slaugos srityje. Sidnėjaus universiteto profesorius anesteziologas Laurencas Matheris pabrėžė, kad, gydant intensyvų skausmą opioidais ar nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais, gali būti smarkus šalutinis poveikis, todėl reikia ieškoti alternatyvų. „Žmonės gali mirti nuo morfino, paracetamolio, kuris kenkia kepenims, o nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai pažeidžia inkstus“, – sakė jis.

Australijos Kanberos nacionalinio universiteto Calvary ligoninės skubiosios medicinos pagalbos specialistas daktaras Davidas Caldicottas pripažino, kad kanapės nesukelia šių problemų, tačiau taip pat turi šalutinį poveikį, pavyzdžiui, svaigulį.

„Tiesa, jį galima pašalinti, – teigė gydytojas. – Tokių rezultatų galima pasiekti kuriant ir veisiant specifines kultūras, kuriose naudingųjų medžiagų koncentracija yra didesnė, o svaiginamųjų – mažesnė.“

Ginčai tęsiasi

Kanapių terapinę naudą parodo tai, kaip ji veikia organizmą. „Tai nėra skausmą malšinanti sistema kaip, pavyzdžiui, endorfinų sistema ar morfijaus pavidalo preparatai, – sakė prof. L.Mateheris. – Kanapės nulemia daugiau bendrą teigiamą savijautą, kai žmogus pasijaučia patogiai.“ Pasak jo, kanapių preparatai ne visada yra veiksmingi, jie nesumažina pooperacinio ar ūminio skausmo, kurį sukelia chirurginės intervencijos, tačiau gali padėti specifinio, vaistams atsparaus skausmo atveju.

Australijos vėžio tarybos vadovas Ianas Olveris vis dėlto nėra linkęs vienareikšmiškai vertinti medicininių kanapių naudingumo. „Daugeliu atveju įrodymai yra netiesioginiai, paremti asmenine patirtimi. Todėl atsargiai vertinu galimybę, kad toks gydymo metodas plačiai pasklis, bet pripažįstu, kad kai kuriems pacientams tai gali būti vienintelė veiksminga priemonė. Jei pacientui įprastas gydymas nepadeda, natūralu, kad norisi palaikyti galimas alternatyvas, bet sudėtinga teigti, kad tai efektyvi praktika malšinant kasdienį skausmą. Man taip pat kelia nerimą galimi šalutiniai efektai, kurie kyla rūkant kanapes iš medicininių paskatų. Tai gali paskleisti kvėpavimo takuose vėžį sukeliančius chemikalus. Medicininės kanapės niekada netaps paracetamolio ar morfijaus pakaitalu. Mes galime kalbėti tik apie nišinę rinką, kuri būtų griežtai reguliuojama“, – įsitikinęs jis.

Reikalingi faktai

Prof. Andrius Macas

Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas prof. Andrius Macas pabrėžė, kad, nagrinėjant kanapių temas, būtina suvokti šių medžiagų skirtumus. „Yra pluoštinių kanapių, kurių skaidulos labai naudingos medicinoje. Kanapės turi nesočiųjų riebalų rūgščių. Jų skaidulinės medžiagos mažina žarnyno disfunkciją, vidurių užkietėjimą, žmogus tampa linksmesnis, mažiau intoksikuotas. Tačiau tai neturi nieko bendro su kanabinoidais. Žinoma, labai viliotų mintis, kad, žmogui pakramčius žalių ar džiovintų kanapių, jis nebekentėtų ir linksmai sau gyventų. Vis dėlto rezultatai nebūtų tokie optimistiniai“, – sakė jis.

Profesoriaus teigimu, kai bus neginčijamų duomenų dėl kanapių teigiamo poveikio sveikatai, jis nesipriešins jų vartojimui. „Kai bus faktų, grįstų argumentuotais klinikiniais tyrimais, tada mes galėsime paploti, kol kas to padaryti negalime“, – aiškino jis.

 

 

Rekomenduojami video