Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Aplinkos ministras stabdo milijoninį meldinės nendrinukės projektą

„Šių metų finansavimas projektui jau sustabdytas. Netrukus prasidės išsamus tyrimas, kurio metu, tikiuosi, bus atsakyta į daugiau klausimų“, – „Valstiečių laikraščiui“ patvirtino aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Kęstutis Mažeika

Aplinkos ministras K.Mažeika inicijavo ministerijoje vidaus tyrimą dėl skandalingojo meldinių nendrinukių populiacijos atkūrimo projekto, kuris ypač pasistūmėjo į priekį ministraujant jo pirmtakui Kęstučiui Navickui. K.Mažeika tikino, kad projektas jam kėlė įtarimų dar tuomet, kai jis vadovavo Seimo Aplinkos apsaugos komitetui. Pasak ministro, gali būti prašoma teisėsaugos įsikišimo.

Ar tapęs aplinkos ministru gavote naujos informacijos apie meldinių nendrinukių projekto, kurį vykdo VšĮ Baltijos aplinkos forumas (BAF) (buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas yra buvęs vienu iš šios įstaigos dalininkų), galimai korupcinius aspektus ir bendrą nenaudingumą? Apie tai jam asmeniškai, kaip ir visam Seimo aplinkos apsaugos komitetui, ne kartą signalizavo visuomenininkai. Ar esate patenkintas projekto vyksmu?

Esu nepatenkintas projekto eiga. Iš principo diskredituojamas jo tikslas – išsaugoti nykstančias rūšis. Visuomenininkų nuomonė mums svarbi, mes turime atsakyti į kylančius klausimus ir išsklaidyti abejones. Artimiausiu metu turėtų prasidėti išsamus ministerijos vidaus tyrimas, kuris padės priimti teisėtus ir atsakingus sprendimus.

Kokia jūsų nuomonė apie Lietuvos gamtos tyrimų centro išsakytą skeptišką poziciją? Ar ją ignoruosite toliau, kaip ir jūsų pirmtakas?

Skirtingai nei buvęs ministras, neignoruoju Lietuvos gamtos tyrimų centro pozicijos – artimiausiu metu į ją bus įsigilinta ir atsižvelgta.

Ar tiesa, kad Aplinkos ministerijos darbuotojai, kuruojantys šį projektą, ypač sėkmingai kyla karjeros laiptais?

Man jau esant ministru, nė vienas ministerijos darbuotojas, kuruojantis šį projektą, nekilo karjeros laiptais.

Ar tiesa, kad sėkmingai karjerą darantys asmenys nuslėpė nuo visuomenės ir faktą, kad minimų paukščių įvežimo faktas prieštaravo galiojusiems teisės aktams?

Tokia informacija manęs nėra pasiekusi. Jei pasitvirtintų minimi įtarimai vidaus tyrimo metu, sieksiu, kad atsakingi asmenys prisiimtų asmeninę atsakomybę.

Ar neketinama stabdyti šio projekto, kuriam panaudota daug LR ir ES biudžeto lėšų?

Šių metų finansavimas projektui jau sustabdytas. Netrukus prasidės išsamus tyrimas, kurio metu, tikiuosi, bus atsakyta į daugiau klausimų. Jei pasitvirtintų rimti pažeidimai, planuotume stabdyti tolesnę projekto eigą.

Esate sakęs, kad, dar būnant jums Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininku, buvo kreiptasi į specialiąsias tarnybas. Gal dabar atsimenate? Patikslinkite konkrečiai.

Dar būdamas Seimo komiteto pirmininku, susitikimų metu informavau Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos atstovus ir paprašiau atkreipti dėmesį į šį projektą. Jokių tolesnių veiksmų nebuvo atlikta. Vidaus tyrimo metu paaiškėjus naujiems faktams, nedelsiant kreipsimės į atsakingas tarnybas.

Ministro atsakymus į klausimus raštu pateikė jo patarėjas Justas Jaskonis.

*****

Klausimus dėl šio ir kitų pirmtako projektų Seimo komitetui dar praėjusiais metais teikė visuomenininkai. „Projektas: LIFE09 NAT/LT/000233 – Aplinkai palankaus ūkininkavimo skatinimas siekiant užtikrinti nykstančių agrarinio kraštovaizdžio paukščių apsaugą. Projekto vertė – 2 191 685 Eur, iš jų ES dalis – 1 636 666, Lietuvos biudžeto – 555 019 Eur. Projekte pirkta žemės ūkio technika, biomasės granuliavimo įranga ir panašiai (perkama – red. past.). Galutinai ir nenurodant (numatomo gaminti – red. past.) produkcijos kiekio. Kitos technikos nuosavybė ir naudojimas neaiškūs, tai leidžia manyti, kad BAF „pakišo“ po gamtosauginiu projektu įrangos įsigijimą savo reikmėms už Europos ir Lietuvos biudžeto lėšas“, – mano kreipimosi autoriai.

„Projektas: Meldinei nendrinukei tinkamų kertinių buveinių tinklo formavimas siekiant užtikrinti ilgalaikę jos apsaugą Lietuvoje – LIFE15 NAT/LT/001024. Projekto vertė – 4 097 000 Eur, iš jų ES dalis – 3 072 778 Eur, Lietuvos biudžeto – 1 024 222 Eur. Projekte vėl perkama biomasės granuliavimo įranga, žemės ūkio technika. O įdomiausia tai, kad projekte planuojama kažkokiu būdu įsigyti meldinės nendrinukės jauniklių Baltarusijoje ir juos pervežti į Lietuvą. Tačiau prekybos laukiniais gyvūnais taisyklių 61punktas draudžia tai daryti. Tuo tikslu K.Navicko ministerijos darbuotojai šiuo metu skubiai rengia taisyklių pakeitimus. Kyla klausimas, kaip galėjo būti šis projektas „prastumtas“ ir jam skirtas toks didelis finansavimas, jei pagal galiojančius įstatymus tai daryti draudžiama? Dar nepatvirtintam projektui net nupirkta ferma, kur bus biomasės cechas (data skelbime – 2017 02 15, informacija plačiau www.meldine.lt). Lietuvoje, įvairių šaltinių teigimu, šiuo metu peri apie 200 porų meldinių nendrinukių, vadinasi, VIENAI PORAI „saugoti“ skirta beveik 40 000 Eur! Tai daug daugiau, nei planuojama valstybės parama jaunoms šeimoms“, – buvo piktinamasi jų laiške komitetui.

„LIFE integruotas projektas už 17 200 000 Eur. Iš jų 7 mln. Eur – iš Lietuvos biudžeto, likę – iš Europos Sąjungos. Projekte jau minėtoji organizacija BAF be jokių viešų atrankų gauna 3 233 450 Eur. Iš kurių 1 278 414 Eur skirti iš Lietuvos biudžeto. Rengiant šį projektą Aplinkos ministerija pasamdė kaip nepriklausomą konsultantą Žymantą Morkvėną (BAF direktorius), kuris pasiūlė pakviesti BAF įgyvendinti šį projektą. Patys save pasiūlė savam. K.Navicko vadovaujama ministerija tą ir padarė. Tad kokiomis supergaliomis pasižymi K.Navicko laikinai nevaldoma organizacija BEF, jei to negali atlikti nė viena Lietuvos mokslo institucija? Aplinkos ministerija net nepasiteiravo, ar nėra kitų gabių organizacijų Lietuvoje, galinčių tai atlikti pigiau“, – buvo sakoma „Judėjimo už gamtą“ steigėjo dr. Tomo Kovėros ir organizacijos „Lietuvos žaliųjų judėjimas“ vadovo Rimano Braziulio pareiškime.

Tiek K.Navickas, tiek BAF vadovai visada kategoriškai neigė bet kokį projektų neskaidrumą, pabrėždami, kad tuo metu ministro pareigas ėjęs K.Navickas jau buvo pasitraukęs iš viešosios įstaigos dalininkų, be to, jam atostogaujant sprendimą dėl Meldinės nendrinukės finansavimo pasirašė irgi jau buvęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas. Buvo pabrėžiama, kad, Lietuvai neįsisavinus projektui skiriamų ES lėšų, jas pasiimsiančios kitos valstybės.

Pastarosiomis savaitėmis BAF žiniasklaidoje teigė, kad projektas vyksta sėkmingai, kartojo jį esant labai svarbų ekosistemai.

Rekomenduojami video