„Gyvename kaimo daugiabutyje, kuriame yra trys apleisti, visiškai neprižiūrimi butai, kuriuose niekas negyvena. Tie butai pamažu tampa lindynėmis, juose girtuokliaujama, triukšmaujama, nes savininkų niekas nematė jau daugiau nei dvejus metus. Kaip rasti savininkus ir priversti juos susitvarkyti savo nekilnojamąjį turtą? Į ką kreiptis?“ – klausia Valdas iš Alytaus r.
Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.
Tokiu atveju pirmiausia reikėtų kreiptis į VĮ Registrų centrą ir paprašyti atitinkamų patalpų išrašų iš nekilnojamojo turto registro. Pažymose bus aiškiai matyti tiek patalpų savininkas, tiek jo adresas. Nepavykus susisiekti su patalpų savininku arba toliau tęsiantis susiklosčiusiai situacijai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.57–4.58 straipsniais bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 patvirtintomis bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklėmis, reikėtų kreiptis į savivaldybę dėl atitinkamo nekilnojamojo turto pripažinimo bešeimininkiu procedūros inicijavimo. Po prašymo pateikimo savivaldybė turėtų pradėti ieškoti tikrųjų savininkų ir įvairiais būdais raginti juos išspręsti susidariusią padėtį. Jeigu ilgiau nei per metus savininkų neatsiras arba susidariusi padėtis nebus išspręsta, savivaldybė turės teisę kreiptis į teismą dėl atitinkamo nekilnojamojo turto nuosavybės perdavimo savivaldybei.
Anksčiau pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis CK nuostatomis, pateikta įvertinus klausime nurodytas aplinkybes, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.