Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apie negailestingus gražuolius, kurie nužudė Sokratą

Karantino metu pasisekė gyvenusiems savo soduose. Pavasarį atgimstanti gamta žadino viltį, kad viskas bus gerai. Tačiau ar žinote, kad dauguma dekoratyvių ir mūsų mėgstamų sodo augalų iš tiesų gali būti negailestingi žudikai? Nuo jų gali nukentėti vaikai ir augintiniai, panorę pakramtyti kokio nors žolyno stiebelį ar gėlės žiedą.

Pirštinės ne vien per karantiną

Turbūt žinomiausi nuodingieji augalai – pakalnutės ir narcizai. Jų svogūnėliai, žiedai gali pridaryti nemažai problemų. Tačiau panašių „kenkėjų“ aplinkoje iš tiesų daug. Gamta pasirūpino, kad gražuoliai galėtų apsiginti nuo žmonių, trokštančių juos nuskinti.

Kiemų apželdinimui skirtų augalų pasirinkimas vis didėja, atsiranda naujų egzotinių gėlių rūšių, tačiau didelė dalis dekoratyvių augalų yra nuodingi. Ne veltui specialistai pataria ravėti su pirštinėmis – jas reikėtų dėvėti ir skinant žiedus. Dirbant rekomenduojama neliesti veido, akių, o baigus darbus būtina nusiplauti rankas, kad nuodingos sultys su maistu nepatektų į burną. Kartais užtenka augalą patrinti tarp pirštų – gali atsirasti žaizdų, pūlinių.

Beje, netgi garsusis graikų filosofas Sokratas savo gyvenimą baigė nunuodytas dėmėtosios maudos tinktūra – pakako vos kelis lašelius įmaišyti į jo gėrimą. Dėmėtoji mauda auga ir mūsų pievose, primena laukinį kmyną. Dar viena lauko gėlė, panaši į krapą – nuodingoji nuokana, auganti prie vandens telkinių. Todėl mėgstantiems puokštes su lauko gėlėmis patariama būti labai atsargiems.

Ricinmedžio kieme auginti nerekomenduojama

Sodas gali nužudyti

Šiaurės Anglijoje, netoli Škotijos, galima išvysti įspūdingą Alnviko pilį. Tai antra pagal dydį gyvenama pilis Anglijoje. Pilies sodas – vieta, kuri būtų panaši į daugelį kitų, jei ne viena detalė – čia auga patys nuodingiausi augalai, surinkti iš viso pasaulio. Už juodų vartų – maždaug 100 įstatymais uždraustų rūšių, iš kurių gaminamas opijus ir kiti narkotikai. Šiek tiek rūsčiai atrodančioje Alnviko pilyje buvo filmuojamos „Hario Poterio“ ekranizacijos, tad ji tapo dar didesniu turistų traukos objektu.

Bet šio straipsnio tema – ne pilis, o garsusis Alnviko nuodų sodas „Alnwick Poison Garden“. Ant sodo vartų – kaukolės ir sukryžiuoti kaulai, labai aiškūs įspėjamieji užrašai: „Šie augalai gali nužudyti.“ Alnviko sodas buvo įkurtas 1750 m. ir be nuodingų augalų vešėjo lygiai 200 metų. 1950 m. sodas, kaip lankomas objektas, buvo uždarytas. Tačiau 1997 m. pilies savininkė hercogienė Jane Percy sumanė jį atkurti: pasikvietė belgus, kurie suprojektavo visai naują sodą. Jo plotas išsiplėtė iki 560 m², buvo pastatytas vienas didžiausių pasaulyje namas medyje. 2001 m. sodas buvo atidarytas, o 2005 m. – atvertas ir nuodų sodas. Hercogienės teigimu, visi garsiausi pasaulio sodai gali pasigirti tik gydančių savybių turinčiais augalais, o kodėl žmonėms neparodžius tų, kurie žudo?

Nuodingasis Alnviko sodas atlieka švietėjišką misiją: informuoja lankytojus apie nuodų žalą, pasekmes, kovą su narkotikais. Šioje sodo dalyje augalus draudžiama liesti, uostyti ar ragauti. Aišku, neklaužadų visada atsiranda, tačiau tvarkos prižiūrėtojai akylai stebi lankytojus, kad šie net nesiartintų prie nuodingų augalų. Taip pat visur kabo lentelės su įspėjimais apie gresiantį pavojų. Saugumo sumetimais sodas stebimas visą parą, o kai kurie augalai netgi aptverti spygliuota viela.

Hortenzijos taip pat nėra nekaltos

Kaip apsaugoti vaikus

Žinoma, pas mus tokių sodų nėra, tačiau nuodingų dekoratyvinių augalų pakanka. Tai dažniausiai būna žiediniai augalai, pavyzdžiui, rudeninis vėlyvis, mėlynoji kurpelė, pupmedis ir kt. Įdomu, kad iš jų farmacijos pramonė gamina vaistus. Vėlyviu gali apsinuodyti žmonės, gyvuliai ir paukščiai, o kurpelių žiedadulkėmis – bitės. Į burną patekusios karpažolės sultys sukelia stiprų gleivinės uždegimą. Ramunės, chrizantemos ir rūtos gali sukelti alerginę emfizemą arba alerginį kontaktinį dermatitą (odos uždegimą), pasireiškiantį niežėjimą sukeliančiu raudonu odos bėrimu.

Savo kieme nereikėtų auginti europinio kukmedžio. Kadaise europinis kukmedis Lietuvoje augo natūraliai, tačiau mūsų protėviai, pastebėję, kad ganomi gyvuliai, užėdę sultingų kukmedžio šakelių, negaluoja ir netgi miršta, pradėjo juos naikinti. Itin nuodingos jo sėklos, kuriose esantys alkaloidai gali sukelti konvulsijas, paralyžių, o kartais ir širdies nepakankamumą.

Ne mažiau kaltas ir paprastasis ricinmedis. VDU Botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja prof. Ona Ragažinskienė pataria šio augalo nesodinti šalia vaikų žaidimų aikštelių ar darželių, o iš jau augančių rekomenduoja pašalinti nuodinguosius žiedynus. „Būtent subrendusiose ricinmedžio sėklose kaupiasi toksiniu poveikiu pasižymintis baltyminės kilmės darinys – ricinas, kuris yra net 50 tūkst. kartų stipresnis negu cianido rūgštis“, – teigė mokslininkė.

Prie nuodingųjų augalų taip pat priskiriamas juodasis čemerys. Požeminė šio augalo dalis yra naudojama Čemeryčių vandens gamybai, tačiau žmonės jį augina kaip dekoratyvų objektą savo soduose.

Atsargiai reikėtų elgtis ir su žalčialunkiu, kurį turintys sodybas mėgsta dėl jo dekoratyvumo. Visas augalas yra nuodingas, ypač uogos. 10−12 paprastojo žalčialunkio uogų – mirtina dozė vaikams. Reikia saugotis, kad ant odos nepatektų jo sulčių, kuriose esantys glikozidai sukelia sunkius odos ir gleivinės uždegimus.

Rausmenė pavojinga ir vaikams ir augintiniams

Gražūs ir pavojingi

Durnaropė

augalas-durnarope

Nuodingas visas augalas. Vaikai dažnai apsinuodija žaisdami su įdomiai atrodančiomis durnaropės sėklų dėžutėmis. Simptomai: išsiplėtę vyzdžiai, sutrikęs regėjimas ir kvėpavimas, prasta orientacija ir koordinacija, paraudusi karšta ir sausa oda, išsausėjusios gleivinės, aukšta temperatūra.

Hortenzija

Visos šios nuostabios gėlės dalys, ypač žiedų pumpurai, yra mirtinai pavojingi. Gabalėlis hortenzijos prilygsta kalio cianidui, nes nuodinga šio augalo medžiaga priklauso cianidams. Hortenzijos nuodai gali sukelti astmą, sąmonės praradimą, pulso padažnėjimą, traukulius, arterinio kraujospūdžio kritimą ir net mirtį.

Oleandras

Nuodingos visos augalo dalys, įskaitant dervą ir nektarą. Todėl gerai pagalvokite prieš nuspręsdami auginti oleandrą. Užtenka vieno šio augalo lapelio, kad mažas vaikas mirtų nuo apsinuodijimo. Pirmiausia sutrinka virškinimo sistema, pykina. Oleandras sukelia vėmimą ir viduriavimą, o po to rimtas širdies ir centrinės nervų sistemos veiklos problemas.

Pentinius

Mirtinai pavojingos visos augalo dalys, ypač jauni lapeliai ir subrendusios sėklos, kuriose yra didžiausia nuodingų medžiagų koncentracija. Jokiu būdu neragaukite šių žydrų varpelių, kitaip iš karto pajusite pykinimą, deginimą burnoje, sulėtės širdies ritmas. Paragavus šio augalo, būtina skubiai kreiptis į gydytoją, nes per 6 val. galima mirti.

Rododendras

Visos augalo dalys yra mirtinai pavojingos. Pakramčius rododendro lapelį, po kurio laiko pasireikš gausus seilėtekis ir ašarojimas, po to prasidės stiprus vėmimas, suretės pulsas ir nukris kraujo spaudimas. Negana to, priklausomai nuo paragauto augalo kiekio, gali atsirasti traukuliai, ištikti koma ar net mirtis.

Rusmenė

Mirtinai pavojingas visas augalas, bet nuodingiausi – viršutiniai lapai. Nors juose gausu medžiagų, kurios naudojamos medicinoje, suvartotos didelėmis dozėmis yra mirtinos. Šis augalas nuodingas ne tik žmonėms, bet ir augintiniams. Pirmieji apsinuodijimo požymiai – pykinimas, vėmimas, viduriavimas – pasireiškia po 20 min. Priklausomai nuo rusmenės dozės, skubiai nesikreipus į gydytojus galima mirtis.

Rekomenduojami video