Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Amžinojo poilsio vietai labiausiai tinka gamtos dovanos

Vėlinių išvakarėse – pats kapinių tvarkymo darbymetis. Išraunamos pavasarį pasodintos vienmetės gėlės, o jų vieton sodinamos chrizantemos, laikomos kapų augalais. Floristai ir aplinkos apželdintojai tokiu sprendimu džiaugiasi – juk kuo mažiau dirbtinumo amžinojo poilsio vietose, tuo geriau ir dvasiai, ir aplinkai. O norintiesiems išsiskirti siūloma kapus puošti ne plastiko gėlėmis, o gamtos dovanomis.

Savos mados

Gėlininkė Violeta Smalskienė prisiminė laikus, kai kapinės prieš Vėlines būdavo puošiamos baltais gėlyčių burbuliukais, iš kankorėžių sudėliotais kryželiais. Juk ir etnologai rekomenduoja nepersistengti puošiant, nes svarbu ne tai, o ypatingas ryšys su mirusiųjų pasauliu. Artimųjų kapus reikėtų paprasčiausiai sutvarkyti, nurinkti šiukšles, nupjauti krūmus, sugrėbti lapus ir ant jų uždegti žvakutes.

Tačiau kapinėse, kaip ir visur, yra savos mados. Ko gero, ilgiausiai kapinių madų viršūnėje išsilaikė skaistažiedės chrizantemos. Šie vienmečiai augalai su plunksniškais skiautėtais lapais ir geltonais ar baltais graižais stiebų ir šakų viršūnėse ilgam buvo nukonkuravę visas kitas gėles tiek grožiu, tiek ištvermingumu, tiek rūšių gausumu.

Specialistai teigia, kad chrizantemų gentyje yra apie 200 rūšių ir apie 10 tūkst. veislių, kurios skiriasi žiedų forma, spalva, aukščiu, žydėjimo laiku. Tad pasirinkimas didžiulis, kita vertus, patikusias chrizantemas galima lengvai padauginti. „Labiausiai nereikėtų žavėtis pradėjusia plisti nauja dirbtinių gėlių, skaldos mada, kuri prieštarauja tradicijoms ir neskoningai atrodo, – nuomone dalijosi gėlininkė. – O apskritai kapų apželdinimu galima pasirūpinti pavasarį ir tam geriausiai tinka paprasti, lengvai prižiūrimi daugiamečiai augalai: pavyzdžiui, buksmedžių krūmeliai, kiliminiai augalėliai ir pora neryškių gėlių, kurios nieko neužgožtų, tad ir prieš Vėlines nereikės pernelyg sukti galvos, kaip sutvarkius kapą. Juk svarbiausias Vėlinių akcentas yra kapinėse uždegtos žvakutės.“

Asmeninio archyvo nuotr.

Kompozicijos

Kaip subtiliai ir stilingai papuošti artimojo kapą, gali patarti Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytoja floristė Erika Pratapienė. Daugiau kaip 14 metų floristika užsiimanti ir būsimąsias floristes rengianti meistrė pripažino, kad vis labiau populiarėja profesionalūs darbai, kurie dvelkia kokybe bei natūralumu. Vėlinių kompoziciją visai galima pasidaryti ir patiems, tik praverstų žinoti keletą taisyklių. Prieš perkant ar patiems gaminant Vėlinių kompoziciją, reikėtų ją derinti su jau esančių gėlių, antkapio ir kitų elementų atspalviais. „Derančios spalvos – tai pirmas žingsnis siekiant skoningo vaizdo. Tradiciškai balta, tamsiai žalios ir baltos spalvos deriniai, šviesiai gelsva spalva, violetinė, burgundiška ir jos atspalviai žiūrisi gražiausiai ir subtiliausiai“, – teigė E.Pratapienė ir patarė vengti ryškiai geltonų, rožinių, raudonų ar mėlynų spalvų.

Taip pat derėtų vengti kontrastingų spalvų derinių, geriau rinktis vieną spalvą ir „pažaisti“ su jos atspalviais. Anot E.Pratapienės, dažniausiai chaosas kyla tada, kai kapas papuošiamas viena ryškia kompozicija, o vėliau atėję giminaičiai padeda dar kelias, visiškai nederančias tarpusavyje. Tam, kad būtų galima to išvengti, mirusiojo artimiesiems patariama susitarti arba vadovautis saikingumo principu.

„Jau dabar žmonės vis dažniau užsisako vieną didesnę kompoziciją nuo visos šeimos ir ja papuošia kapą. Tuomet artimiesiems, lankant kapus Vėlinių dieną, užtenka uždegti žvakelę. Ne kiekis ir dydis, o simbolinė reikšmė turėtų įgauti prasmę“, – pripažino floristė.

Asmeninio archyvo nuotr.

Apsodinimas

Vėlinių floristikoje vis labiau populiarėja gamtinių medžiagų panaudojimas. Tai įvairių augalų šakos, džiovinti lapai, žievės, vytelės, samanos, o įprasčiausias eglių, pušų, kėnių šakas šiandien papildo platus visžalių augalų asortimentas. Pasak floristės, kompozicijoms ir puokštėms puikiai tinka tokie visžaliai augalai kaip tujos, buksmedis, kukmedis, kadagys, spygliuočiai ir kt. Komponavimui tinka eukaliptas, salalas, ruskusas, smidrai, bergenijos lapai, rožės, gvazdikai, kalijos, šilokai, perkūnropės, vinvyčiai, viržiai, chrizantemos.

Kapams apsodinti šiuo metu E.Pratapienė patarė rinktis šalnoms atsparesnius augalus. Tai tradicinės chrizantemos, elegantiškieji viržiai, erikos, perkūnropės. „Jei kapų nelankysite iki pavasario, geriausia būtų iš viso nieko nesodinti, tiesiog sutvarkyti žemę, kurią galima uždengti spygliuočiais – kėniais, pušų šakomis. Galite sugalvoti įvairiausių nestandartinių papuošimų, prisitaikydami prie kapavietės aplinkos“, – teigė floristė.

Šiandieninė Vėlinių floristika pasižymi ir sudėtingesnių formų ieškojimais. „Kaip ir kiekvienais metais, Vėlinėms žmonės įprastai nevengia rinktis kryžiaus formos kompozicijų, o ne tokie konservatyvūs renkasi ir pagalvėlės, širdelės, vainiko ar lašo formos gaminius. Visos formos ir kompozicijos turi prasmę. Pavyzdžiui, kryžius yra pagrindinis krikščionybės simbolis ir per gyvenimą lydi kiekvieną iš mūsų, pagalvėlė simbolizuoja harmoniją, ramybę, juk net į kitą pasaulį iškeliaujame su pagalve, širdelė – meilę, o vainikas – amžinybę“, – pasakojo floristė.

Asmeninio archyvo nuotr.

Natūralūs augalai

Šiandien tiek gyvos, tiek dirbtinės gėlės yra populiarios ir plačiai naudojamos floristinėms kompozicijoms. „Jeigu norisi rinktis dirbtines gėles dėl jų ilgaamžiškumo, reikia atsižvelgti į jų kokybę ir ieškoti tokių, kurias būtų sunku atskirti nuo gyvų. Tokios dirbtinės gėlės turi ir savo kainą – neretai kokybiškas dirbtinis žiedas yra brangesnis už gyvą, – sakė E.Pratapienė. – Be to, dirbtinių gėlių privalumai gali labai greitai pavirsti trūkumais, jeigu naudojame ryškias, rėkiančias spalvas. Reiktų siekti kuo didesnio natūralumo ir vientiso spalvinio sprendimo. Gyvos gėlės žiedas – puikus sprendimas norintiems sutaupyti ir išvengti beskonybės. Jį galima tiesiog padėti ant kapo. Ypač subtiliai atrodo kalijos, baltos rožės, tad niekada neapsiriksime pasirinkę minimalistinį ir natūralų variantą.“

Floristės teigimu, daugelis žmonių nori, kad jų puošmena Vėlinėms išsilaikytų kuo ilgiau, tačiau nereiktų pamiršti, jog ji skirta būtent mirusiajam, jo asmenybei pagerbti. „Perkant iš anksto paruoštus, pigios plastmasės, neoninių spalvų gaminius ne tik kuriame chaosą, bet ir teršiame aplinką. Svarbiausia saikas bei dermė su gamta. Verta prisiminti, kad pasaulyje kapinės laikomos aplinkos taršos šaltiniu ir aplinkosaugininkai nuolat suka galvą, kaip tą taršą sumažinti.“

Vėlinių dieną reikėtų akcentuoti ne gėles ar puošmenas, o patį mirusiojo prisiminimo, pagerbimo faktą. „Ne visi išgali įpirkti kokybišką kompoziciją, ne visi žino, kaip būtų stilistiškai teisingiausia, – ir tai nėra bėda, nes tą dieną mirusiojo aplankymas, malda ir žvakės uždegimas yra svarbiausia. Iš širdies padėtas gyvos gėlės žiedelis kartais gali tapti daug reikšmingesnis už didžiausią ir brangiausią gyvų gėlių puokštę“, – sakė E.Pratapienė.

Asmeninio archyvo nuotr.

Gėlės, kuriomis tinka puošti kapus

Viržiai

Tai subtiliai atrodantis augalėlis, kuris išsiskiria ne tik savo estetika, bet ir atsparumu. Dar jis ypatingas tuo, kad dekoratyvus išlieka visais metų laikais, net ir pasnigus. Būtent dėl šių priežasčių artėjant Vėlinėms jį populiaru sodinti kapinėse. Kapavietėse viržiai dažniausiai sodinami kaip vienmečiai augalai, tačiau verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad jie yra daugiamečiai, galintys kapus puošti tikrai ne vienerius metus. Vienintelė būtina sąlyga sėkmingam šių augalų augimui – rūgšti dirva. Viržiai, pasodinti į paprastą žemę, ilgiau metų neišgyvena.

Asmeninio archyvo nuotr.

Astrai

Rudeniniai astrai – puikus pasirinkimas ieškantiems daugiamečių žydinčių gėlių, kurios savo spalvomis Vėlinių proga kapus papuoštų kiekvienais metais. Tai puošnūs augalai, ypatingi dėl spalvų gausos. Galima rasti tiek subtilių, į akis nekrentančių žiedų, tiek ryškesnių, puošnių variantų. Kapinėms šis augalas ypač tinka todėl, kad yra be galo atsparus. Vienintelė būtina astrų auginimo sąlyga – derlingas dirvožemis. Deja, smėlėtas gruntas šiems augalams netiks.

Šilokai

Šilokas yra dar vienas nepaprastas daugiametis augalas, išsiskiriantis nereiklumu. Kapavietėse šie augalai yra vertinami ne tik dėl atsparumo, bet ir dėl to, kad nebarsto lapų bei žiedų, tad vėlyvą rudenį jie nereikalauja papildomos priežiūros. Nusprendus kapavietę papuoši šiloku, labai svarbu tinkamai pasirinkti jo veislę, nes jų įvairovė yra be galo plati. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ne visi šilokai žydi rudenį, iš tiesų dauguma jų žydi vasarą. Tad norėdami jų žiedais džiaugtis per Vėlines, rinkitės iš vėlyvesnio žydėjimo veislių.

Žemaūgės chrizantemos

Chrizantemos yra vienos populiariausių vienmečių kapų gėlių. Tai labai puošniai žydinčios gėlės, kurios puikiai tinka kapams dekoruoti artėjant Vėlinėms. Chrizantemas pasodinus spalio mėnesį, jos paprastai išsilaiko iki lapkričio vidurio, o kartais net ir ilgiau.

Alūnės

Žydėjimo įspūdį kapinėse galima sukurti ir lapinių augalų pagalba. Alūnės yra puikus pavyzdys, kad lapai ant kapelio gali atrodyti taip pat dekoratyviai, kaip ir gėlės žiedai. Galima rinktis iš daugybės skirtingų šio augalo lapų atspalvių, tad rasti tinkamą papildymą kapavietės kompozicijai yra visai nesudėtinga.

Rekomenduojami video