Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Amerikiečiai traukiasi: dar viena dovanėlė Rusijai?

Jungtinės Valstijos trečdaliu mažina Vokietijoje dislokuotas karines pajėgas: daugiau nei pusė išvedamų kariškių grįš į tėvynę, likę bus perkelti į kitas Europos šalis. Tokį JAV prezidento sprendimą dovana Rusijai vadina net jo bendrapartiečiai respublikonai. Kone visi Kongreso Ginkluotųjų pajėgų komiteto nariai, priklausantys Respublikonų partijai, pareiškė, kad tai paskatins Rusijos agresyvumą ir oportunizmą.

Pinigai ir saugumas

Pasirodžius pranešimams apie galimą maždaug 1 000 JAV kariškių perkėlimą iš Vokietijos į Lenkiją, galima daryti prielaidą, kad garsusis „Trumpo fortas“ Lenkijoje prasmego dar nepastatytas. Prieš metus paskelbta žinia apie JAV ir Lenkijos prezidentų susitarimą perkelti apie 1 000 Amerikos karių iš Vokietijos į naują nuolatinę karinę bazę Lenkijoje, kurią apsidžiaugusi Varšuva iš anksto skambiai pavadino „Trumpo fortu“, jau nebekelia Lenkijos optimizmo. Jo būta daug po 2019 m. birželio 12 d. įvykusio Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos ir Donaldo Trumpo susitikimo Vašingtone, kai abiejų šalių vadovai preliminariai susitarė iš Vokietijos į Lenkiją papildomai perkelti maždaug 1 000 amerikiečių karių ir taip sustiprinti NATO rytinio flango gynybą. Lenkija buvo pažadėjusi naujos JAV karinės bazės statybai skirti 2 milijardus JAV dolerių, tačiau, D.Trumpo manymu, ji turėtų finansiškai prisidėti daugiau. Po metų kalbos apie „Trumpo fortą“ nutilo. Oficialiai skelbiama, kad JAV ir Lenkijos derybos dėl naujos karinės bazės dar nepasibaigė, bet tai ne daugiau nei figos lapelis. Matyt, galutinis taškas „Trumpo forto“ projekte buvo padėtas praeitą savaitę, JAV oficialiai pranešus apie beveik 12 000 savo kariškių išvedimą iš Vokietijos.

Lenkijos savaitraštis „Polityka“, prieš kelias dienas komentavęs tokį Vašingtono sprendimą, nelinksmai konstatavo – žmonės Lenkijoje, kurie dar tikėjo „Trumpo fortu“, pamatė, jog jo konstrukcija griūva. Dabar skelbiama, kad iš Vokietijos į Lenkiją bus perkelta apie 1 000 JAV kariškių, bet kol kas neaišku, ar jie čia bus dislokuoti nuolatinai. Žinoma, tai geriau negu nieko, bet kariškiai bus dislokuoti dabartinėse lenkų karinėse bazėse. Pasak savaitraščio, D.Trumpas parodė Vokietijai, kad jam pirmiausia rūpi pinigai, o ne Europos saugumas. Tuo tarpu Lenkijai buvo priminta, kad pasikliauti reikėtų tik savimi.

Taigi, ką rodo skaičiai? Iš Vokietijos bus išvesta 11 900 JAV kariškių, daugiau nei iš pradžių buvo pranešęs pats D.Trumpas. 6 400 iš jų (daugiau nei pusė) grįš į Jungtines Valstijas. Tarp jų bus ir beveik visa mechanizuota brigada (JAV Sausumos pajėgų 3-osios divizijos 2-asis kavalerijos pulkas) iš Bavarijos. Likusi išvedamų pajėgų dalis iš esmės bus paskirstyta tarp Belgijos (karinė vadovybė) ir Italijos (naikintuvų F-16 eskadrilė). Tiesa, yra vilčių, kad korpuso lygmens rotacinių pajėgų karinė vadovybė, kurios Europoje dar nėra, galėtų atsirasti Lenkijoje, jeigu Vašingtonas ir Varšuva dėl to galutinai susitars ir pasirašys dvišalę sutartį.

Vašingtonas pasiuntė dar garsesnį signalą NATO sąjungininkams: mokėkite, jei norite, kad jus saugotume.

Aiškėja, kad dalis iš Vokietijos išvedamos kariuomenės dalinių ir toliau bus naudojami JAV pajėgoms regione remti, tačiau tik rotaciniu pagrindu. Jie gali būti siunčiami į kitas NATO valstybes, tarp jų – Lenkiją, Rumuniją ar Baltijos šalis, tačiau tik laikinoms misijoms, rašo „Polityka“. Pentagonas nepaskelbė apie nė vieno nuolatinai Europoje dislokuoto JAV kariuomenės padalinio perkėlimą į Rytų Europą, nors JAV prezidentas apie tai anksčiau buvo kalbėjęs ir taip suteikęs vilčių NATO sąjungininkėms Rytų Europoje. „Galima daryti išvadą, kad tie, kurie dar tikėjosi „Trumpo forto“ atsiradimo vienokiu ar kitokiu pavidalu, išgirdo, kaip visa konstrukcija griūva. Dar daugiau – neliko ir vieno iš JAV sausumos pajėgų nuolatinio dislokavimo Europoje ramsčių. Po JAV mechanizuotos brigados išvedimo iš Bavarijos liks tik desanto brigada Vičencoje (Italija)“, – teigia savaitraštis.

Pažadai su išlygomis

Toks praradimas lenkų požiūriu dar skaudesnis, nes būtent Bavarijoje dislokuota JAV mechanizuotoji brigada pradėjo NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinių grupių misijas 2007 metais ir tapo nuolatinio priešakinio JAV pajėgų buvimo šiaurės rytų Lenkijoje pirmeive, teigia savaitraštis. Amerikiečių batalionai iš bazės Vilseke (Vokietija) du kartus buvo atvykę į Lenkiją, išžvalgė vietovę, maršrutus, kelių ir tiltų būklę, stebėjo vietinių gyventojų reakciją. Šį kelią amerikiečių kariai įveikė maždaug per savaitę, kad prireikus galėtų žygio metu pasiekti Suvalkų koridorių maždaug per dvi dienas. Atvykę į numatytą vietą Suvalkų koridoriaus rajone, amerikiečiai dalyvavo pratybose su 15-ąja Lenkijos kariuomenės brigada. Per pratybas būdavo rengiami naktiniai žygiai į Lenkijos, Rusijos ir Lietuvos pasienį. „Galima sakyti, kad šios pajėgos visada budėjo nuolatinėje karinėje parengtyje, buvo po ranka net ir dislokuotos Bavarijoje, už tūkstančio kilometrų nuo Suvalkų“, – rašo „Polityka“.

Žinoma, lenkų apmaudą nesunku suprasti ir mums: juk JAV kariškiai iš Vilseko dalyvavo ir karinėse pratybose Lietuvoje. Deja, D.Trumpo sprendimu ši mechanizuotoji brigada išvedama iš Europos. Net neverta abejoti, kad toks sprendimas labai patiks Rusijai. Mėgstantiems sąmokslo teorijas apie tai, kad dabartinis JAV prezidentas galimai dirba Kremliui, turinčiam svarbios jį kompromituojančios medžiagos, turėtų patikti ir dar viena naujiena: iš Vokietijos Špandhalemo oro pajėgų bazės išvedama JAV naikintuvų F-16 eskadrilė bus perkelta į Italiją, Aviano karinių oro pajėgų bazę. Vos prieš kelias savaites Lenkijos valdžia buvo įsitikinusi, kad ši eskadrilė bus dislokuota Lenkijoje, spauda entuziastingai rašė apie šių naikintuvų kovines galimybes Rusijos priešlėktuvinės gynybos kontekste. Dabar ir ši viltis žlugo.

Tiesa, JAV Gynybos sekretorius Markas Esperis prieš kelias dienas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos svarsto galimybes perkelti papildomų pajėgų į Lenkiją ir Baltijos šalis Rusijai atgrasyti, tačiau nieko konkretaus nepasakė. Beje, Varšuvai buvo pasiūlyta apčiuopiama raminamoji piliulė: M.Esperis pabrėžė, kad Pentagonas planuoja į Lenkiją rotaciniu pagrindu perkelti atkuriamo JAV 5-ojo sausumos pajėgų korpuso štabą. Tačiau ir ši žinia siejama su išlygomis: esą taip nutiks tik tuo atveju, jei Varšuva sutiks sudaryti naują sutartį su Vašingtonu dėl bendradarbiavimo ir suderins išlaidų pasidalinimo principus. Beje, apie jokį „virtualų štabą“ prieš metus vykusiame D.Trumpo ir A.Dudos susitikime nebuvo kalbėta. Tai, kad tada aptarinėtas „Trumpo fortas“ dabar virsta kažkokiu virtualiu štabu, ir dar už nežinomą kainą, kaimynų lenkų – o ir mūsų pačių – tarsi neturėtų džiuginti.

Nepaprastas paprastumas

„Polityka“ skeptiškai vertina galimą būsimo 5-ojo korpuso štabo kūrimo Lenkijoje idėją: pasak savaitraščio, išvedus iš Bavarijos 2-ąjį kavalerijos pulką, JAV nuolatinių pajėgų Europoje struktūra susilpnės, todėl korpuso štabas taptų virtualus ta prasme, kad karinio konflikto ar krizės atveju jis dar daugiau priklausys nuo iš Amerikos siunčiamų pastiprinimų, o ne nuo šalimais nuolatinai ar rotaciniu pagrindu dislokuotų JAV pajėgų. Kadangi sausumos pajėgų pastiprinimas iš JAV sąjungininkus Europoje pasiektų maždaug per 2 mėnesius, akivaizdu, kad tai negali kompensuoti dabartinio JAV pajėgų Europoje mažinimo.

Neseniai D.Trumpas po apsilankymo Pentagone žurnalistams mestelėjo jam būdingą frazę: „Mes išeiname (iš Vokietijos – red.), nes jie nemoka, viskas labai paprasta.“ Trumpiškas paprastumas iš tiesų yra labai nepaprastas. „Polityka“ piktinasi, kad JAV kariškių perkėlimas iš Vokietijos yra visiškai nelogiškas: viskas esą būtų gerai, jei Vašingtonas atitrauktų pajėgas iš NATO šalių, kurios nesilaiko susitarimo gynybai skirti 2 proc. BVP, ir perkeltų į tas, kurios jo laikosi. Tačiau dabar D.Trumpas JAV pajėgas iš Vokietijos perkelia į šalis, kurios „moka“ dar mažiau nei Vokietija, NATO duomenimis, 2019 m. gynybai skyrusi 1,38 proc. BVP. Tačiau Italija skyrė dar mažiau (1,22 proc.), o Belgija – vos 0,93 proc. Taigi, laikantis D.Trumpo logikos, JAV pajėgos, išvestos iš Vokietijos dėl to, kad vokiečiai nemoka, bus perkeltos į Italiją ir Belgiją, nes italai ir belgai moka dar mažiau. Tokia logika negali nestulbinti Lenkijos ir kitų NATO šalių Rytų Europoje, kurios, būdamos ne tokios turtingos, kaip Vakarų Europos šalys, vis dėlto laikosi NATO susitarimo dėl 2 proc. BVP.

 

Rekomenduojami video