Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Agentūros misija – kelti kuo daugiau skandalų

Neseniai skandalo centre buvusi Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra vėl bandė taškytis mokesčių mokėtojų milijonais.

Milijonas ten ar šen

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pareikalavo, kad skandalingoji Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (toliau – agentūra) dėl įvairių padarytų pažeidimų nutrauktų intervencinio sviesto sandėliavimo paslaugų pirkimą. Labiausiai stebina milžiniška paslaugos kaina – net 4,25 mln. eurų.

Kovą paskelbtame agentūros konkurse dalyvavo dvi įmonės: „Vitransa“ ir „Terminal LT“. Laimėtoja paskelbta „Vitransa“ nepaisant to, kad jos konkurentė siūlė mažesnę kainą. Be to, VPT nustatė, kad konkurso rengėjai pateikė netinkamą formulę paslaugos kainai apskaičiuoti ir sudarė kitas sąlygas tiekėjams manipuliuoti siūlomomis kainomis.

Stebina ir tai, kad skelbiant konkursą nurodytas 2 000 t norimo saugoti sviesto svoris, tačiau techninėje specifikacijoje šis kiekis padidėjo jau iki 5 000 t.

2014-aisiais agentūra jau skelbė sviesto sandėliavimo konkursą. Tąkart jį laimėjo bendrovė „Sanitex“. Pagal preliminarią trejų metų sutartį dėl 1 000 t sviesto laikymo buvo numatyta gerokai mažesnė suma – mažiau nei 420 tūkst. eurų. Kažkodėl dabar per kelerius metus ši kaina milžiniškai išaugo. Ar nebuvo bandoma milijonus eurų pasisavinti?

2014 m. vis dėlto pavyko sutaupyti lėšų, kadangi iš gamintojų nesulaukta prašymų pirkti jų sviestą, todėl po preliminarios sutarties su „Sanitex“ galutinė šios bendrovės ir agentūros sutartis taip ir nebuvo pasirašyta.

Vadovas ginasi

Paklaustas, kodėl dabar tartasi dėl gerokai didesnės sviesto saugojimo kainos, agentūros laikinasis direktorius Artūras Bagotyrius negalėjo tiksliai atsakyti. Jis minėjo, kad VPT nurodymu konkursas nutrauktas ir bus skelbiamas naujas.

A.Bogatyrius taip pat tikino sudaręs naują agentūros Viešųjų pirkimų komisijos narių sąrašą. Jai vadovaus naujas teisininkas, dirbs ir naujai priimtas viešųjų pirkimų specialistas. Ar tai suteiks daugiau skaidrumo ir padės išvengti galimo pinigų grobstymo, parodys ateityje skelbiami konkursai.

Laikinasis agentūros vadovas taip pat aiškino, kad tik nuo padėties pieno produktų kainų rinkoje priklausys, ar prireiks saugoti sviestą. Iš pradžių bus pasirašomos tik preliminarios šios paslaugos sutartys ir tik vėliau – pagrindiniai susitarimai. Jei niekas nepateiks prašymų pirkti sviestą, tai ir jo saugojimo paslaugų neprireiks.

Kaltų nėra ir nebus?

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė yra sakiusi, kad nuo 2017-ųjų rengiamasi šią skandalų lydimą agentūrą panaikinti. Iki liepos specialiai sudaryta komisija turi nuspręsti, kam padalyti jos funkcijas.

Pavasarį agentūrą buvo sukrėtęs kitas skandalas. Tada paskelbta, kad agentūra ES paramą Lietuvoje administruojančiai Europos socialinio fondo agentūrai turės grąžinti beveik 0,5 mln. eurų už gerokai brangiau nei rinkos kainomis pirktus maisto produktus.

Nepaisant to, kad agentūrą vieną po kito lydi skandalai dėl švaistomų lėšų, nė vienas asmuo nepatrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra yra atsakinga už intervencinį maisto produktų pirkimą. Tokį projektą savo pinigais remia ES.

Už ES pinigus perkamas sviestas, pieno milteliai, rugiai, kviečiai, įvairios kruopos, konservai ir t. t. Taip bandoma apsaugoti gamintojus nuo didesnių nuostolių krentant maisto produktų kainoms, o supirkti produktai išdalijami vargšams arba ieškoma kitų rinkų juos parduoti.

Kas kaltas?

Jeronimas Kraujelis, Žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas

Šią agentūrą reorganizuoti ir paleisti galima greitai, bet tokios įstaigos kaip ši sėkmės raktas yra ne organizacijos įstatai, o joje dirbantys žmonės ir jų kvalifikacija. Dabar, kai kyla nebe pirmas skandalas, klausimas, kas dėl to kaltas? Agentūros sandorius laimina ne tik jos vadovas, bet ir Žemės ūkio ministerijos departamentų vadovai, viceministrai. Ar vertėtų reorganizuoti šią įstaigą ir, pavyzdžiui, ją prijungti prie Nacionalinės mokėjimo agentūros, kuri ir skirsto pinigų srautus, ar užtektų kitų pakeitimų, nesiimu spręsti. Kaip rodo praktika, dažnai tokia reorganizacija ir drastiški pakeitimai lemia tik tai, kad valdininkų padaugėja. O išvaikyti kvalifikuotus žmones ir vietoj jų ruošti naujus yra gana ilgas ir brangus procesas.

Saulius Jakimavičius, žemės ūkio viceministras

Speciali Žemės ūkio ministerijos komisija iki liepos 1 d. turi pateikti pasiūlymus, kaip Agentūros funkcijos bus perduotos kitoms institucijoms. Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai paaiškėjo, kad vykdydama viešuosius pirkimus dėl maisto pirkimo nepasiturintiesiems, ši Agentūra pažeidė pirkimo procedūras. Pernai ministerija kreipėsi į prokuratūrą, kad būtų išsiaiškintos visos aplinkybės dėl maisto pirkimo nepasiturintiesiems aplinkybės.

Vienas pagrindinių tikslų, kuris visuomet buvo keliamas Agentūrai – tai konstruktyvus darbas, kuris užtikrintų visų jai pavestų funkcijų vykdymą. Tai ne tik maisto pirkimas nepasiturintiesiems, bet ir intervenciniai pirkimai bei eksporto skatinimas. Šiuo metu yra pradėtos procedūros dėl intervencinių pirkimų, tačiau visi apmokėjimai bus vykdomi tik pagal faktą. Jeigu sutartyje nurodyti produktai nebus supirkti, lėšos nebus išleistos.

Rekomenduojami video