Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
A.Stančikas: toliau mažėjančios pieno supirkimo kainos kelia neviltį

Pieno supirkimo kainai Lietuvoje per metus sumažėjus 23 proc., padėtis kelia neviltį ir atsivėrusios naujos rinkos trumpuoju laikotarpiu nieko nepakeis, teigia Žemės ūkio rūmų pirmininkas. Tuo metu pieno perdirbėjai, sukaupę didžiules produkcijos atsargas, deda vilčių į Kiniją.

„Supirkimo kainos, mano žiniomis, kris ir toliau, tos kainos, kurios yra šiandien, ir taip yra labai žemos, ir jeigu jos toliau krenta, o ta tendencija matosi, tai jau kelia neviltį“, - BNS sakė Andriejus Stančikas.

A.Stančiko teigimu, perdirbėjai visą naštą perkelia ant žemdirbių, todėl Europos Sąjunga turėtų sukurti naują kompensavimo tvarką.

„Perdirbėjai visą naštą perkelia ant žemdirbių, kiek jie tokioj situacijoje išgyvens, nežinau, jau pernai kainų kritimas buvo ryškus ir jų neišeina atstatyti. Paramos stabilizavo situaciją laikinai, o šiais metais dar niekur net nediskutuojama apie paramą. Bet reikia kitų priemonių, ES turi atsirasti kompensavimo mechanizmas. Europoje prasideda kalbos, juk Baltijos šalių kainos dugne nuo embargo, o kitose šalyse jos krenta iš lėto“, - sakė A.Stančikas.

Jo teigimu, pieno produktų eksportas mažina pieno supirkimo kainas, todėl reikia priemonių, kad sektorius neišnyktų.

„Eksportuojame iki 60 proc. viso perdirbto pieno, tad savaime suprantama, jog tai daro įtaką supirkimo kainoms, jos mažinamos, jei sunkiai sekasi. O krentant naftos kainai, situacija pasaulinėje pieno rinkoje negerės, reikia priemonių, kad sektorius paprasčiausiai neišnyktų. Reikia išgyventi pirmajai grandžiai, nes tada su laiku neliks ir antrosios, perdirbėjų“, - BNS sakė A.Stančikas.

Vilkyškių pieninės, kuri deda vilčių į Kiniją, vadovas Gintautas Bertašius BNS sakė, jog ir pasaulinėje pieno rinkoje situacija apmirusi.

„Per daug nieko gero pasaulyje, viskas labai apmirę, rinkos tikrai nekyla, o gal ir žemyn eina, ypač eksporto rinkos, produktai pinga“, - sakė G.Bertašius. Jo teigimu, naujų rinkų ieškoma, norint realizuoti sukauptas produkcijos atsargas.

„Mes dedam viltis į Kinijos rinką, bet kinai nėra kitam pasaulyje, jie irgi dirba tokiomis sąlygomis. Kinijos rinka padėtų lengviau kvėpuoti, šiandien svarbiausias klausimas ne už kiek parduoti, bet kur parduoti, Lietuvoje, tame tarpe ir Vilkyškėse, yra didžiulės produkcijos atsargos, kurios negali amžinai kauptis, Kinija - naujas kanalas, galbūt su tam tikra kainos premija, tai, be abejo, užtruks“, - BNS teigė G.Bertašius.

A.Stančiko teigimu, naujos rinkos trumpalaikėje perspektyvoje nieko nepakeis, nes į jas ateiti reikia laiko ir investicijų.

„Naujos rinkos teoriškai labai graži idėja, bet juk tai kitokie vartotojai - Azijai, Kinijai produkcija, kuri buvo gaminama Rusijai, nebetiks, reikia įmonių rekonstravimo, tai kainuoja, užtrunka sertifikavimas. Kol vartotojas pripras prie produkto, gal prireikti ir penkių metų. Mums reikia išgyventi, naujos rinkos trumpalaikėj perspektyvoj nepadės, įeiti į rinką reikia laiko“, - BNS teigė A.Stančikas.

Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina pernai siekė 214,7 euro už toną - 23 proc. mažiau nei 2014 metais, vien gruodį ji siekė 221,4 euro už toną - 3,1 proc. mažiau nei lapkritį bei 12 proc. mažiau nei 2014 metų gruodį. Pernai iš viso supirkta 1,438 mln. tonų pieno - 0,2 proc. daugiau.

Rekomenduojami video