Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
2018-ieji: didės gyventojų pajamos, socialinės išmokos

2018 m. didės Lietuvos gyventojų pajamos, pensijos, įvairios išmokos, visiems šalies vaikams bus mokami vadinamieji vaiko pinigai.

Minimali mėnesinė alga

Nuo 2018 m. sausio 1 d. minimalų atlyginimą gaunantys darbuotojai uždirbs daugiau – minimali mėnesinė alga (MMA) didėja nuo 380 iki 400 eurų (20 eurų, arba 5,3 proc.). Minimalus valandinis atlygis šokteli iki 2,45 euro (0,13 euro, arba 5,5 proc.). Šalyje 400 eurų MMA gaus apie 264 tūkst. darbuotojų.

Nustatytas naujas pareiginės algos (atlyginimo) bazinis dydis – ji didinama 2 eurais, arba 1,5 proc. (iki 132,5 euro). Šis dydis taikomas 180 tūkst. darbuotojų, kurių didžiausią dalį sudaro biudžetinių įstaigų darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis.

Dėl pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio ir minimaliųjų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientų, taikomų biudžetinių įstaigų darbuotojams, pakeitimų mažiausiai uždirbančiųjų atlyginimai turėtų didėti apie 20 eurų.

Išmokos vaikams

Universali 30 eurų išmoka vaikui bus mokama visiems vaikams, nevertinant šeimos gaunamų pajamų. Papildomai išmoka vaikui (nuo gimimo dienos iki 2 metų – 28,5 euro, nuo 2 iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant ir profesinio mokymo įstaigose besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa), bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 21 metai, – 15,2 euro) bus skiriama šeimoms, auginančioms ir (ar) globojančioms 1 ar 2 vaikus, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 1,5 valstybės remiamų pajamų (VRP) (t. y. 183 euro). Taip pat – šeimoms, auginančioms ir (ar) globojančioms 3 ar daugiau vaikų, nevertinant jų gaunamų pajamų.

Prašymus dėl išmokos vaikui skyrimo galima teikti nuo 2018 m. sausio mėnesio. Svarbu tai, kad net jeigu tėvai kreiptųsi 2018-ųjų lapkričio mėn., išmoka bus išmokėta nuo 2018 m. sausio 1 d.

Pateikti prašymą gauti išmoką vaikui galima elektroniniu būdu per socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt, taip pat raštu savivaldybės administracijai pagal deklaruotą gyvenamąją vietą arba savivaldybės administracijai, kurioje asmuo faktiškai gyvena (įprastai prašymai priimami seniūnijoje).

Parama nepasiturintiesiems

Atsižvelgiant į tai, kad išmoka bus mokama visiems vaikams, pakeistas ir Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas. Jame nustatyta, kad skiriant socialinę pašalpą ir (ar) būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijas į šeimų, auginančių vaikus, pajamas išmoka vaikui nebus įskaitoma.

Minėto įstatymo pakeitimais papildomai bus skatinami dirbantys asmenys. Skiriant piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams, į šeimos (asmens) gaunamas pajamas nebus įskaitoma dalis darbo pajamų: 15 proc. darbo užmokesčio – bendrai gyvenantiems asmenims, neauginantiems vaikų (įvaikių), arba vienam gyvenančiam asmeniui; 20 proc. – bendrai gyvenantiems asmenims, auginantiems vieną ar du vaikus (įvaikius); 25 proc. – bendrai gyvenantiems asmenims, auginantiems tris ar daugiau vaikų (įvaikių); 30 proc. – asmenims, vieniems auginantiems vieną ar du vaikus (įvaikius); 35 proc. – asmenims, vieniems auginantiems tris ar daugiau vaikų (įvaikių).

Taip pat į nenuolatinio (vienkartinio) pobūdžio gaunamas pajams bus įskaitoma tik ta lėšų dalis, kuri viršys 1 VRP dydį. Nuo 2018 m. VRP didėja nuo 102 iki 122 eurų.

Keičiasi administratorius

Nuo 2018 m. sausio 1 d. vaikų išlaikymo išmokų skyrimo, mokėjimo ir išieškojimo funkcijas, kurias vykdė Vaikų išlaikymo fondo administracija, perims „Sodra“. Prašymus ir būtinus dokumentus vaiko išlaikymo išmokoms skirti ir mokėti, pažymoms išduoti bus galima pateikti asmeninėje „Sodros“ paskyroje gyventojui, atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių arba paštu. Dėl vaikų, kuriems bus tęsiamas išmokų mokėjimas, prašymų „Sodrai“ rašyti nereiks. Juos reikės teikti tiems pareiškėjams, kurie kreipsis po 2018-ųjų sausio 1-osios dėl naujai skiriamų išmokų.

Vienam vaikui per mėnesį išmoka negalės būti didesnė negu 1,8 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio, galiojusio mėnesį, už kurį išmoka mokama. Tai sudarys 68,4 euro (dabar išmoka yra 1,5 BSI dydžio ir sudaro 57 eurus).

Slaugyti galės seneliai

Slaugyti susirgusius anūkus ir už tai gauti atitinkamą ligos išmoką nuo šių metų gali ir teisę į šią išmoką turintys seneliai. Kad gautų išmoką, jie turi mokėti ligos socialinio draudimo įmokas, kitaip tariant, būti dirbantys ir draudžiami ligos socialiniu draudimu bei turėti reikalingą ligos draudimo stažą. Vienu metu išmoką už sergančio vaiko slaugą galės gauti vienas iš jį slaugančių ir teisę į išmoką turinčių šeimos narių.

Ilgėja sunkiomis ligomis sergančių vaikų slaugos laikotarpis. Ypač sunkių ligų atveju išmoka už vaiko iki 18 metų slaugą jį slaugančiam tėčiui, mamai, seneliui, senelei, globėjui ar rūpintojui galės būti mokama iki 364 kalendorinių dienų, skaičiuojant nuo pirmosios slaugymo dienos, o už sunkiomis ligomis sergančio vaiko iki 18 metų slaugą – iki 180 kalendorinių dienų.

Nuo 2018 m. minimali motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka negalės būti mažesnė nei 6 bazinės socialinės išmokos. Jos dydis šiuo metu – 38 eurai, taigi minimali mėnesinė motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka negalės būti mažesnė nei 228 eurai. (2017 m. gruodį ji buvo 166 eurai).

Didėja pensijos

Dėl indeksavimo ir perskaičiavimo, kuris bus atliekamas iki rugsėjo mėn., vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu turėtų didėti apie 29 eurus. Be to, nuo 2018 m. bus pradėtas indeksuoti ir našlių pensijų bazinis dydis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad visais atvejais pensijos didės individualiai: daugiau socialinio draudimo stažo įgijusiems asmenims didėjimas bus ryškesnis, mažiau – mažesnis.

Apie 7 proc. bus indeksuojamos ir netekto darbingumo (invalidumo), našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto laiko pensijos, kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas. 7 proc. didėja visos nukentėjusių asmenų valstybinės pensijos.

Nauja, kad nuo sausio 1 d. teisę gauti antrojo laipsnio valstybinę pensiją įgis daugiavaikiai tėčiai (įtėviai), išauginę 5 ir daugiau vaikų, kai nėra daugiavaikės motinos (įmotės) arba kai daugiavaikė motina (įmotė) neatitinka Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatyme nustatytų antrojo laipsnio valstybinės pensijos skyrimo sąlygų. Be to, antrojo laipsnio valstybinė pensija daugiavaikiam tėvui gali būti skiriama tik tuo atveju, jeigu ji nebuvo paskirta daugiavaikei motinai.

Naujas bazinis šalpos pensijos dydis – 130 eurų. Dėl to šalpos išmokos (priklausomai nuo išmokos rūšies ir gavėjų kategorijos) padidės nuo 9 eurų (šalpos našlaičių pensija) iki 40,5 euro (šalpos neįgalumo pensija netekusiems 100 proc. darbingumo iki 24 metų). Šalpos senatvės pensija padidės nuo 100,8 eurų iki 117 eurų.

 

 

Rekomenduojami video