Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Užsitęsusio paruošų sezono pamokos

Pozityviai ūkininkus ir grūdų supirkėjus nuteikusi vasaros pradžia kur kas kitokius, nei tikėtasi, orus atnešė darbymečio pradžioje. Šiais metais paruošų metu vyravę lietūs lėmė ir pačių grūdų kokybę – grūdai buvo drėgnesni (18 proc., kai vidutinė drėgmė 12-13 proc.), sudygimo procentas vyravo 0-25 proc. ribose. Pastebimas ne tik skirtumas kokybėje, bet ir derliaus kiekyje – ūkininkų laukuose ji buvo penktadaliu mažesnis nei praėjusiais metais.

Per daugelį metų tokių orų nematę Lietuvos ūkininkai ir grūdų supirkėjai dar šiandien nerimauja dėl derliaus kokybės.  Tačiau darbas tokiomis gamtos sąlygomis taip pat reikalauja nemažai pasiruošimo bei greitos reakcijos tiek iš ūkininkų, tiek iš supirkėjų.

Ilgametė patirtis grūdų supirkime ir naujausi įrengimai AB „Kauno Grūdai“ leido operatyviai darbuotis net ir prastomis oro sąlygomis. Lietuvoje pasirodžius šiltoms dienoms ir ūkininkams suskubus pristatyti grūdines kultūras buvo galima reaguoti iš karto: „Jau ne pirmus metus dirbome visą parą, kas labai pasiteisino. Atėjus geriems orams ūkininkai nesnaudė – todėl turėjome ir mes veikti operatyviai.“ – sakė AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius Tautvydas Barštys.

Kaip ir praėjusiais metais, ūkininkai grūdines kultūras pristatė ne tik į elevatorius, bet ir į jiems artimiausias grūdų priėmimo aikšteles. Šiais metais ypatingai svarbu buvo džiovyklos ir jų galia, jų dėka pavyko operatyviai džiovinti priimtus grūdus papildomai jų nesandėliuojant aikštelėje, iškart krauti į vagonus ar autotransportą. Viso to dėka produkcija buvo apsaugota nuo papildomo sudrėkimo dėl prastesnių orų.

Net ir prasti orai nereiškia, jog grūdų ūkininkai neveža. Daugiausia šiais metais, kaip ir tikėtasi pagal vyravusius orus, supirkta 4 klasės kviečių. Nors paruošų pradžioje, kaip pastebi T. Barštys, buvo sulauktas nemažas kiekis ir aukščiausios klasės kviečių.

„Vertinant šių metų grūdų derliaus apimtis, darome prielaidą, kad derlius šiais metais apie 20-25 proc. mažesnis. Iš šiais metais superkamų grūdų apie 40 proc. yra su maistinių grūdų parametrais, - teigia „KG Group“ vadovas Tautvydas Barštys, - Pašarinių grūdų kokybė taip pat prastesnė, dalis grūdų supirkimo punktus pasiekė jau sudygę, daugelis grūdų neturi tinkamo saiko svorio. Tai turės įtakos ir pašarų gamybai, kadangi reikės koreguoti pašarų receptūras ir įterpti daugiau kitų žaliavų, kompensuojančių maistinę energetinę vertę. Nors šiais metais pašarinių grūdų kaina ir žemesnė, tačiau maistine prasme jie mažiau vertingi, pašarų gamybai jų reikės daugiau.“

Tačiau, pasak T. Barščio, ne visi šių metų grūdai yra prastos kokybės. Dalis ūkininkų, spėję nukulti laukus dar prieš lietingą laikotarpį, grūdų supirkėjams atgabeno tikrai aukštos kokybės grūdus. Tad Lietuvoje grūdų tolimesnei gamybai pakaks.

Kalbėdamas apie įgyvendintą plėtrą, pašnekovas pažymi, kad šiais metais itin pasiteisino Telšiuose atidarytas elevatorius. 30  tūkst. tonų talpinantis elevatorius užpildytas pilnai, todėl grūdais imta pildyti vadinamąsias „rankoves“. Naujai atidarytoje Kėdainių grūdų priėmimo aikštelėje taip pat viskas vyko sklandžiai:

„Ūkininkai galėjo operatyviai priduoti nukultas grūdines kultūras, laukti jiems netekdavo daugiau valandos labiausiai aktyviu laiku, – džiaugėsi bendrovės generalinis direktorius, - Na, o Telšių elevatorius tapo „gelbėjimosi ratu“ šiam regionui, turime galimybę supirkti įvairių klasių grūdus, todėl ūkininkai dar šiandien čia stovi eilėse. Džiugu, kad nė vieni iš čia neišvažiavo nepridavę savo derliaus“. – pasakojo T. Barštys.

Grūdų eksporto situacija kitokia – jei anksčiau iš Lietuvos eksportuotas didesnis maistinių kviečių kiekis (apie 90 proc. viso eksportuojamo kiekio), dabar šis kiekis koreguosis: bus daugiau eksportuojama pašarinių kviečių. Tiek, kiek mažėjo derlius mūsų šalyje, tikėtina, tiek mažės ir eksporto kiekiai.

http://www.kauno-grudai.lt

Rekomenduojami video