Verebiejuose gyvenančiai Sandrai Sejavičienei kaimas, jo gamta – labai artima širdžiai. „Mano stichija yra vanduo, – atvirauja ji, – greitam poilsiui pakanka irklentės, valties, burės, vandens motociklo ar vandenlentės – valanda laiko aktyvaus poilsio ant vandens ir savaitei jėgų į priekį.“ O jų 35 metų verebiejiškei labai reikia, nes yra įsisukusi į įvairios veiklos verpetus. Manome, kad pokalbis su Sandra patvirtins, jog gyvenimas jauniems žmonėms kaime gali būti taip pat turiningas kaip ir mieste. S.Sejavičienę kalbina Aldona KUDZIENĖ.
– Visuomet smagu pakalbinti daug veiklų turintį žmogų. Dėkojame, kad sutikote skirti laiko pokalbiui. Gal pradėkime nuo Jūsų ryšio su gimtine, istoriniu Simno kraštu. Ką Jums reiškia gyventi gimtosiose apylinkėse?
– Pirmiausia, čia – vieta, kurioje džiaugiasi mano širdis. Čia užaugau ir formavausi kaip žmogus, sukūriau šeimą, radau mėgstamą darbą. Šio krašto gyvenimas man niekuomet nebuvo svetimas.
Simno apylinkės – nuostabus kraštas, kurį nesunku pamilti: upės, ežerai, istorinė miestelio širdis, vietiniai žmonės, mano pirmoji mokykla, kurią dabar jau lanko dukros. Viskas čia taip sava. Simno krašte man ir dangus aukštesnis, ir žolė žalesnė.
– Gyvendami kaime žmonės gali būti toli nutolę nuo kaimo, jo dvasios, darbų. Bet Jūs turbūt nenutolusi, veisiate gėlynus, dirbate žemę... Kaip vertinate visa tai, kas vadinama gyvenimu kaime?
– Na, tiesą sakant, gyvenimas kaime dabar jau pasikeitęs. Vaikystėje kartu su tėvais gyvenome kaime pas senelius – jie vertėsi labai ūkiškai, turėjo keletą karvių, ančių, žąsų, kalakutų, arklį, augino kiaules, turėjo milžiniško dydžio daržus ir gėlynus.
Tai tos senosios gyvenimo kaime praktikos tikrai man netrūksta, visokių darbų teko paragauti. Tačiau pati jau gyvenu šiuolaikiško kaimo gyventojo gyvenimą. Auginu labradorą ir britų veislės katiną. Gėlynai telpa vazonuose. Žolės yra tik 20 arų. Namų valdoje viskas telpa viename kieme. Turiu lysvę, kurioje auginu šiek tiek daržovių ir prieskoninių žolelių, kad greitai galėčiau vietoje kažką nusiskinti.
Kaime man gyventi gera, patinka turėti savo kiemą, patinka, kad gali mėgautis nuostabia aplinkos gamta, o kaimo žmonės yra labai nuoširdūs, bendraujantys. Pasisekė turėti nuostabius kaimynus, dukra kaimynę netgi močiute vadino.
– Bet ir darbo kaime daug daugiau. Teigiama, kad net medžių lapai kaime pradeda kristi anksčiau negu mieste.
– Na šito tai tikrai nepastebėjau, turbūt gyvenimas kaime tampa savotiška „dūšios“ filosofija ir tų darbų labai nesureikšmini. Tiesiog eini ir darai, o koks geras jausmas užlieja, kai tuos darbus padarai.
– Bet savo vaikystėje kitaip žiūrėjote į kaimą?
– Jau minėjau, kad vaikystėje teko patirti ir tą senąjį kaimo gyvenimą. Atmintyje labai stipriai įstrigę milžiniški senelių daržai, pamenu, barščių retinimas buvo tikra kančia (dabar labai juokiuosi), kasdavome apie hektarą bulvių. Bet jų kasimas man labai patikdavo – suvažiuodavo talkinti giminės, draugai. Smagu tam lauke būdavo: ir pasimėtydavome bulvėmis, ir vieną kitą į žemę atgal įmindavome, laužą susikurdavome, jame bulvių išsikepdavome, visi krūvoje iškeptas valgydavome.
Aš niekada nesiskundžiau gyvenimu kaime. Gal net džiaugiausi ir išvykas į miestą kitaip vertinau, savotiška šventė buvo, bet gyventi mieste noro neturėjau. Gyvenimas kaime man asocijuojasi su žodžiu laisvė.
– Ar gamta iš tiesų yra mūsų ramintoja?
– Vienareikšmiškai taip. Niekur taip nenurimsti kaip gamtoje. Tą supratau dar vaikystėje. Kartą plaukėme su dėde valtimi, o jis man ir sako: „Pasidairyk, Sandra, argi tai ne laisvė, ne ramybė? Yriesi valtele per ežerą, paukšteliai čiulba, saulė šviečia, aplink nei vieno žmogaus, ežeras lygus kaip stiklas, vaizdas nuostabus, aplink vandenį – žaluma.“ Tuomet supratau, ką dėdė bando pasakyti, pamenu toks geras jausmas užliejo. Ir dabar tai dažnai kartoju savo dukroms.
– Dirbate Simno bibliotekoje. Lankytojų daug turite?
– Taip esu Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Simno filialo vyresnioji bibliotekininkė. Lankytojų mes sulaukiame išties nemažai.
– Metų sezoniškumas bibliotekų veikloje labiau jaučiamas nei kitose įstaigose?
– Iš tiesų metų sezoniškumas bibliotekoje labai jaučiamas, bet kadangi mes, žmonės, esame skirtingi, tai ir tas sezoniškumas jaučiamas įvairiai. Pavyzdžiui, turime skaitytojų, kurie vasarą neskaito knygų dėl darbų gausos namuose ir kieme, bet turime ir tokių skaitytojų, kurie ypatingai daug skaito šiuo metų laiku. Nes vasara jiems – atostogų metas, o knyga ir atostogos – neatsiejami dalykai.
– Dabar madingos edukacinės veiklos, turite edukacinių programų?
– Taip, tikrai tai labai madinga. Net ir garsioji edukacija – Kurnėnų mokykloje rašymas žąsies plunksna – mūsų bibliotekininkų palikimas. Aš dirbu su kolege Lina Daniulevičiene, savo lankytojus stengiamės nustebinti edukacijomis, mokome, kaip jau minėjau, rašyti žąsies plunksna, galime gaminti muilą, tradiciškai prieš adventą piname adventinius vainikus, gaminame knygų skirtukus, turime ir milžiniškų muilo burbulų pūtimo edukaciją – tik šią, jau juokauju, teks pervardinti ir paversti muilo burbulų sprogdinimo edukacija.
– Ar vykdant projektus pavyksta rasti kalbą su valdžios institucijomis, verslo atstovais?
– Bibliotekoje tiesiogiai mes pavaldžios direktoriui Aivarui Vyšniauskui, su juo visuomet randame bendrus sprendimus ir dėl to labai džiaugiuosi. Į verslo atstovus dar neteko kreiptis darbo reikalais, bet, jeigu ir tektų, manau, bibliotekos misija yra tokia, kad rastumėme ir ten bendrą kalbą.
– Būna „blogų“ vaikučių, vyrų… o „blogų“ skaitytojų pasitaiko?
– Per savo darbo praktiką dar tokių nesutikau, visus juos labai myliu, man patinka su visais susitikti, bendrauti. Manau, kad knygą mylintys žmonės yra labai geri žmonės.
– Jūsų vadovaujama Verebiejų kaimo bendruomenė, jei neklystu, artėja prie veiklos dvidešimtmečio. Kada Jūs tapote jos nare, o kada vadove?
– 2013 metais tapau bendruomenės nare ir iškart – jos pirmininke.
– Ir vis dar neišsisemiate, vis dar planuojate, veikiate?
– Jei atvirai kalbant, jau šiek tiek išsekau, o ir laiko pradeda nebeužtekti viskam. Labai daug kitų veiklų turiu.
– Sakoma, jei nori eiti greitai, eik vienas, o jei nori eiti toli – suburk komandą. Jūs komandos žmogus?
– Manau, vienam visuomet yra sunkiau. Juk sakoma, jog vienas lauke – ne karys. Labai džiaugiuosi bendruomenės aktyvu ir naudodamasi proga, siunčiu jiems milžinišką AČIŪ, už darbą drauge.
– O šaunių žmonių Verebiejuose daug? Ar bendruomenė jaunimo turi?
– Apskritai Verebiejuose gyvena tik šaunūs žmonės, man jie visi labai savi, žinau, kad, ištikus bėdai, jie susivienys ir padarys viską, kad tik tą bėdą sumažinti. Jaunimo jau turime mažiau, bet daugėja šeimų, kuriose auga ne vienas vaikas, po kelerių metų turėsime nemažai šaunaus jaunimo.
– Vieni skundžiasi, kad kuo toliau, tuo blogiau gyvename, o kiti teigia, kad niekada taip gerai negyvenome, kaip šiandien. Pozityvių gyventojų ar niurzglių Jūsų krašte daugiau?
– Mūsų krašte dažniau girdimas posakis, kad tik taip ir toliau gyventumėme, kaip gyvename šiandien. Mano krašto žmonės džiaugiasi gyvenimu, žinoma, kaip ir visur, taip ir mūsuose atsiranda visokių problemėlių. Bet svarbu, kad tik visi sveiki būtumėme, tada viskas bus gerai.
– Kokias pagrindines savo krašto problemas galėtumėte įvardinti? Pirmu numeriu turbūt paminėsite susisiekimo galimybes.
– Susisiekimas, viešųjų erdvių priežiūra, vienišų senelių užimtumas – pagrindinis rūpestis.
– Teigiama, kad, jei istorija nėra saugoma, publikuojama, ji miršta. Jūsų bendruomenės veiklos istorija yra fiksuojama?
– Su mūsų kaimo, bendruomenės istorija jūs galite susipažinti mūsų internetinėje svetainėje: https://verebiejusvetaine.wixsite.com/verebiejai/naujienos
– Sakoma, kad tobulas poilsis yra menas. Kaip pailsite, atgaunate jėgas? Kitaip tariant, kaip tos kaimo aktyvuolės „įsikrauna“, kai baigiasi jėgos?
– Be proto mėgstu keliauti, pamatyti, atrasti kažką naujo. Pažintinės kelionės yra pats geriausias dalykas, tam, kad pailsėčiau. Dar mano stichija yra vanduo. Tai greitam poilsiui pakanka irklentės, valties, burės, vandens motociklo ar vandenlentės – valanda laiko aktyvaus poilsio ant vandens ir savaitei jėgų į priekį.
– Ir dar paklausiu, ar iš tiesų veiksmingiausias vadovavimas toks, kuris grįstas asmeniniu pavyzdžiu, gebėjimu įkvėpti, pagalba bei sugebėjimu greitai priimti sprendimus?
– Aš manau, kad veiksmingiausias vadovavimas yra grįstas pagarba, gebėjimu išklausyti ir gebėjimu priimti sprendimą.
– Naujų dalykų dar daug atrandate?
– Dar atrandu labai daug naujų dalykų ir dėl to džiaugiuosi, nes, kol sugebi atrasti naujus dalykus, tol esi jaunas ir nesvarbu, kokie skaičiai įrašyti tavo asmens dokumente.
– Sakoma, kad kartais minutė tylos gali būti kur kas iškalbingesnė už pusvalandį kalbos. Ar tokių tylos minučių esate patyrusi?
– Sena patarlė netgi sako, kad tylėjimas yra auksas. Manau, tai brandos požymis, save jau galiu laikyti brandžiu žmogumi.
– Ir paskutinis klausimas, tebūnie, apie valdžios dvasią. Kažkada buvo toks personažas, Kindziulis, kuris šmaikščiai įvairiomis temomis pakomentuodavo. Taigi, paparodijuokime: sėdi prie Verebiejų paukščių namelio du miestiečiai keliauninkai ir svarsto, kodėl valdžia mus, tautą, laiko kvailiais. Čia praeina vietinės bendruomenės pirmininkė Sandra ir taria...
– ...o ar žinojote, kad kvailiai yra patys pavojingiausi žmonės, jų rankose neišmatuojama galia, tik mums reikia ją mokėti geriems darbams nukreipti.