Daiva Pakalniškienė – profesionali vizažistė ir mados stilistė, padariusi sėkmingą karjerą ir turinti darbo patirties visame pasaulyje: Niujorko mados savaitėje, filmuose, su dizaineriais, modeliais ir įžymybėmis. „Tai buvo didžiulė ir ilga kelionė ten, kur esu dabar, tačiau dėl savo sunkaus darbo ir artimųjų palaikymo sugebėjau įveikti kiekvieną iššūkį“, – sako Collette Dunhill vardu JAV žinoma kūrėja. Ji sako esanti labai dėkinga savo tėvams, leidusiems vaikystėje puoselėti kūrybiškumą, piešti net ir ant sienų. Tai leido atrasti profesinį kelią, kuris teikia labai daug džiaugsmo: „Galiu sukurti nuostabių dalykų ir paversti žmones galingais ir pasitikinčiais savimi tiesiog naudodama tinkamas technikas.“ Šią savaitę Daiva grįžta neilgų atostogų į gimtąjį Alytų ir galbūt netgi surengs čia meistriškumo klasę.
– Papasakokite savo istoriją, atvedusią nuo gimtojo Alytaus iki Niujorko? Kas paskatino rinktis mados stilisto profesiją?
– Esu tikra tikrų tikriausia alytiškė. Augau Putinų mikrorajone, baigiau Šaltinių vidurinę mokyklą, kurią iki šiol labai šiltai pamenu. Mes buvome labai draugiška klasė, tokia kūrybinga ir muzikali. Su savo klasiokėmis iki šiol palaikau labai draugiškus ryšius. Jeigu bandyčiau atsekti savo polinkio į menus pradžią, tai teisingiausia pradėti būtų nuo tėvų. Mano mama buvo auksarankė visada, kiek aš ją pamenu. Sesės (turiu dvi vyresnes) turi gerus balsus, vakarais namuose grojo gitara ir dainuodavo. Aš pati nuo kūdikystės pradėjau piešti – iš pradžių ant sienų, o vėliau jau rimčiau. Lankiau režisierės Aldonos Balalienės žymųjį tuo metu liaudies teatrą. Būtent čia subrandinau savo meilę scenai, teatrui, kinui. A.Balalienei iki šiol taip ir nepadėkojau, o turėčiau! Ji man tikrai padėjo pamilti meną. Ir tik jos dėka, baigusi vidurinę mokyklą, įstojau į Vilniaus meno akademiją. Todėl, jeigu taip atidžiau sekant mano kelią ir bandant atsakyti į klausimą, kaip atsidūriau ten, kur esu – nieko atsitiktinai neįvyko. Aš visada buvau pakeliui į dabartinę sėkmę.
– Ar karjera Niujorke buvo Jūsų svajonė, ar tai tiesiog didelės sėkmės istorija?
– Jeigu sąžiningai, tai aš nelabai tikiu didele sėkmės istorija. Iš savo patirties, iš patirties žymių Holivudo aktorių, su kuriais dirbu, iš patirties tų pačių garsių Niujorko baleto artistų, visi jie neturėtų jokios sėkmės, jeigu nebūtų įdėję daug darbo. Panašiai ir man – iš šalies atrodo, kaip pasisekė, o iš tikrųjų ta sėkmė yra sunkus, daug moralinių ir fizinių jėgų reikalaujantis kasdienis darbas. Ir vienintelis dalykas, varantis į priekį, yra didelė meilė tam, ką darai. Be meilės savo darbui ir be užgrūdinto ir užsispyrusio dzūkiško charakterio nebūčiau atėjusi iki šio taško, kuriame dabar esu. Juk įšokti į važiuojantį mados ir grožio industrijos traukinį tik atvykusi, nelabai susivokdama naujose žaidimo taisyklėse, nelabai sklandžiai kalbėdama anglų kalba, gali tik be proto besistengdama ir įrodydama kiekviename projekte, kad esu geriausia, kad atiduodu save 110 procentų. Privalėjau dirbti taip, kad kiekvienas užsakovas norėtų pakviesti mane vėl.
– Esate mados stilistė ir vizažo įvaizdžių kūrėja, kuri dirba su didžiausiais mados namais Niujorko mados savaitėse, taip pat stilizuojate įžymybes. Kokia sėkmės paslaptis?
– Sėkmės paslaptis? Nežinau, ar galėčiau sudėlioti formulę, pagal kurią jauniems pradedantiems kūrėjams būtų aiškiau, kaip eiti savo keliu. Pirma, būtinas profesionalumas visur – darbe, įvaizdyje, punktualume, bendravime… netgi tavo manikiūras turi reikšmės! Apie kokį stilių galime kalbėti, jeigu nagai apkramtyti? Realiai Niujorkas yra toks darboholikų ir super žmonių rojus. Todėl visiškai aišku, kad privalai pasistengti būti bent jau šiek tiek „labiau super“, kad tave pastebėtų. Ir, žinoma, tam, kad atsivertų keliai į aukščiausios mados, teatro, baleto, kino akademijos industriją, turi nueiti kelią, kuriame sutikti žmonės būtų užtikrinti tavo profesionalumu.
– Ar sunku yra atlaikyti konkurenciją, kuri turbūt yra milžiniška, mums net sunkiai įsivaizduojama?
– Taip, konkurencija milžiniška ir kasdien didėjanti... Kiekvieną dieną ateina naujų ir be galo talentingų jaunų kūrėjų. Pradžioje tos konkurencijos suvokimas labai slėgė, tarsi persekiojantis baisus jausmas, bet dabar ši stadija jau praeityje. Nes šiuo metu esu sukūrusi labai tvirtus ryšius su savo klientais, aktoriais, baleto artistais, šiuolaikinio meno kurėjais, kino industrijos žmonėmis. Puikiai žinau, kad nėra nepakeičiamų, bet tas manęs jau neslegia. Man nebereikia niekam nieko įrodinėti, ir tai suteikia laisvę kurti.
– Gal esate turėjusi ir įžymybių iš Lietuvos užsakymų sukurti stilių?
– Nesu. Lietuvos įžymybių burbule niekada nesisukau. Aš savo karjerą pradėjau Majamyje, vėliau plėčiausi į Los Andželą ir dabar esu Niujorke. Kitaip tariant, aš su malonumu seku mūsų Lietuvos kūrėjus, labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi jų sėkme, bet dirbusi drauge nesu. Manau, kad savam krašte pranašu nebūsi. Kažkada kreipiausi su savo pasiūlymu į vienus kūrėjus Lietuvoje, bet gavau atsakymą: „Ačiū. Ne.“ Nuo to momento kaip ir nesukau sau dėl to galvos.
– Ar sunku buvo padaryti karjerą Niujorke ir kas lėmė, kad pavyko?
– į Niujorką atvykau jau ne visai plika (čia spaudžiu šypsenėlės ikoną), jau turejau sudėliotą karjerą Majamyje. Todėl nebuvo labai sunku, bet buvo labai smagu, nes Niujorkas atvėrė visai kitas galimybes. Majamyje dirbau daugiausia su fotosesijomis reklamoms, žurnalams, tai Niujorkas atsivėrė su Niujorko mados savaitėmis. Vos atvykusi jau po trijų mėnesių dalyvavau Niujorko mados savaitėje „Spring Studio“. Be to, Niujorke atradau savo mylimus pasisėdejimus su įžymybėmis. Paprastai tai vyksta taip. Žinomas žmogus nori pasidaryti savo fotosesiją ir papildyti savo nuotraukų galeriją. Tuomet įžymybių fotografas organizuoja pasisėdėjimo vakarą (sitting). Mes visi, fotografas, aš – stilistas, įžymybė, asistentai, ruošiamės fotosesijai. Po jos visi ragaujame skanų vyną ir bendraujame laisvame stiliuje. Man šitie pasisėdėjimai – turbūt didžiausias malonumas, kokį esu turėjusi savo darbe. Taip ne tik dalijamės savo nuotaikomis, istorijomis, bet ir sukuriame ryšį, kad bet kuriuo metu susitikę ant raudonojo kilimo ar tiesiog gatvėje esame jeigu ne draugai, tai bent jau geri pažįstami.
– Kokių reikia savybių, gebėjimų, norint daryti tokią karjerą Nujorke, kuris laikomas viena pasaulio mados sostinių?
– Išskirčiau svarbiausią – stora oda! Niujorkas labai sunkus miestas, jis tikrai nėra skirtas jautriems. Aš sakau tai todėl, kad mane pačią Niujorkas labai pakeitė ir grūdina iki šiol. Šiam miestui labai tiktų pasakymas: išlieka stipriausieji. Todėl visiems, kas svajoja dirbti Niujorke, mano patarimas: užsiauginkite storą odą, jos tikrai prireiks. Ir būkite pasiruošę kautis už savo vietą po saule.
– Kaip žadate praleisti atostogas gimtajame Alytuje?
– Labai laukiu atostogų Alytuje! Pasiilgau visų, pradedant nuo tėvų iki savo senų, bet vis dar geriausių draugų. Alytus man reiškia labai daug. Čia mano širdis, tik čia aš vėl pajaučiu, kokia graži mano šalis. Kiek yra tekę duoti interviu Amerikoje, visada pabrėžiu, kad esu is mažos, bet pačios gražiausios vietos žemeje. Ir kur aš bebūčiau, su kuo bedirbčiau, bet alytiškės iš manęs neišmuš niekas net su vėzdu. Planų atostogoms nedarau, labiausiai norisi aplankyti visus, kuriuos myliu. Tik toks laikmetis nelabai tinkamas, žiūrėsiu, kaip viskas klostysis. Bet kuriuo atveju, visada galiu pasikloti pledą ant pievutės ir mėgautis ar vakare užsikurti pirtį, man tai begalinė laimė.
– Tai suprantu, kad rasite laiko ir savo meistriškumo klasei, o kur ir kada vyks užsiėmimai?
– Tikrai planavau (ir iki šiol šios minties nepaleidžiu) organizuoti savo Masterclass. Bet kol situacija nelabai aiški, viskas procese, iš JAV į Lietuvą išskrendu šiandien, ketvirtadienį. Noriu Lietuvoje pamatyti tikrą padėtį, ar jau galima organizuoti tokius renginius, ar dar ne. Tada ir spręsime. Jeigu pandeminė situacija klostysis palankiai, būtinai paskelbsiu, taip pat ir padedama „Alytaus naujienų“, kada organizuoju ir kur. Mano meistriškumo klases visada lanko ne tik būsimi, bet ir esami makeup kūrėjai. Tai nėra tik naujų tendencijų parodymas. Tai daugiau detalizuotas seminaras su žingsniais, kaip padaryti karjerą mados industrijoje. Taigi palieku šitą klausimą atvirą iki grįžimo.
– Ką patarsite visiems, kurie šiuo metu Lietuvoje svajoja apie mados stilisto darbą? Nuo ko pradėti?
– Mano pirmas patarimas – turi labai labai labai norėti. Tada turi ne tik baigti mokslus, bet dirbti ir tobulintis kasdien. Ir, kaip jau sakiau, nieko nėra neįmanomo, bet sėkmė nenukrinta iš dangaus. Jeigu norite, tai ir siekite savo tikslų, ir tikrai jums pasiseks. Mano kredo buvo ir yra toks: kiekvieną dieną – bent po keletą žingsnių sėkmės link!
– Beje, dar noriu klausti, ar smarkiai darbo ir kitus planus pakeitė karantinas, ar nesutrukdys karantino ribojimai atvykti į Lietuvą?
– Pirmasis karantinas Niujorke buvo žiaurus. Pamenu, tik baigėme filmavimus su prancūzų kino kompanija, tai buvo kovo 5 dieną, ir Niujorkas užsidarė visiškai. Toks siurrealus jausmas – miestas tapo vaiduokliu be žmonių, be automobilių. Ir mes, meno atstovai, tapome vaiduokliais, nes užsidarė viskas, kinas, teatras, mados renginiai. Morališkai tai buvo labai sunkus periodas, bet, kita vertus, tas periodas davė laiko dirbti su savimi. Aš manau, kad pakankamai naudingai išnaudojau karantiną. Dabartiniai ribojimai man jau kažkaip nėra baisūs. Gal mes jau pripratome ar susigyvenome su naujomis taisyklėmis? Vienintelis dalykas, kas man neaišku, ar galėsiu matytis su savo mylimais žmonėmis. Nes šie tiek keista būtų atsidurti taip arti ir nesusitikti, o visa kita tikrai išgyvensim.