Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip Nijolė prisijaukino Biržus, dviratį ir draugus
Ni­jo­lės Žu­kie­nės (Že­ky­tės) gim­ti­nė ne­to­li Bir­žų, Gei­džiū­nuo­se. Tik jau­nys­tė­je mer­gi­na ap­len­kė Bir­žus. Li­ki­mas jos gy­ve­ni­mą pa­su­ko Pa­ne­vė­žio pu­sėn. Ni­jo­lė Pa­ne­vė­žy­je stu­di­ja­vo, iš­te­kė­jo, dir­bo. Bet po ke­lių de­šimt­me­čių grį­žo. Ji jau bir­žie­tė. Nu­si­pir­ko dvi­ra­tį. Su­si­ra­do bend­ra­min­čių. Pa­mė­go ke­lio­nes. Su dvi­ra­čiais – po Lie­tu­vą, Lat­vi­ją, Es­ti­ją, Len­ki­ją...

Pak­lau­sė se­no drau­gės pa­ta­ri­mo

Švie­čia sau­lė ar ly­ja lie­tus, Bir­žų gat­vė­mis smul­ku­tė mo­te­ris mi­na dvi­ra­tį. – Kiek­vie­ną die­ną pra­va­žiuo­ju po 10 ki­lo­met­rų. Skai­čiuok ne­skai­čia­vus, bet taip išei­na. Kar­tais nu­va­žiuo­ju ir tris­de­šimt, ke­tu­rias­de­šimt ki­lo­met­rų, nes Bir­žų ra­jo­no kai­muo­se, mies­te­liuo­se vyks­ta la­bai daug įdo­mių kul­tū­ri­nių ren­gi­nių. Dvi­ra­tis man pa­de­da ne tik aki­ra­tį plės­ti, bet ir fi­gū­rą dai­li­na, – šyp­te­li Ni­jo­lė Žu­kie­nė. Bu­vo lai­kai, kai ji ver­kė – Bir­žai man bu­vo sve­ti­mas mies­tas. Sun­kiai jau­ki­nau­si Bir­žus. Man ar­ti­mes­nis, kur stu­di­ja­vau, dir­bau. Į Bir­žus su­grį­žau dėl ma­mos. Esu vien­tur­tė jos duk­ra. Mo­ti­nai silp­nė­jo svei­ka­ta, ji iš kai­mo vien­kie­mio at­si­kraus­tė į Bir­žus. At­sik­raus­čiau ir aš. Bū­da­vo išei­nu į mies­tą, nuei­nu iki pa­što, ap­si­ver­kiu ir – į Bir­žų sto­tį. Sė­du au­to­bu­san ir į Pa­ne­vė­žį, – pri­si­me­na Ni­jo­lė. Ji pa­sa­ko­ja: dar gy­ve­nant Pa­ne­vė­žy­je jos drau­gė Dai­va ra­gi­no Ni­jo­lę įsi­gy­ti dvi­ra­tį. Kam Ni­jo­lei dvi­ra­tis? Kur tik no­rė­jo, mies­to au­to­bu­sai ve­žė. Bet ap­si­gy­ve­nu­si Bir­žuo­se, Ni­jo­lė pa­si­ge­do dvi­ra­čio. Par­duo­tu­vės, tur­gus nuo na­mų to­li. Sun­kių ne­šu­lių ji ne­mėgs­ta ir ne­ga­li ran­ko­mis tam­py­ti. O na­mams, anot Ni­jo­lės, vis­ko rei­kia. Mo­te­ris pri­si­mi­nė se­ną sa­vo drau­gės pa­ta­ri­mą. Iš dvi­ra­čių par­duo­tu­vės Ma­lū­no gat­vė­je ji nu­si­pir­ko la­bai pa­to­gų dvi­ra­tį. – Vai­kys­tė­je mū­sų kie­me bu­vo ne vie­nas dvi­ra­tis. Mo­ti­na dir­bo kai­mo laiš­ki­nin­ke. Ma­no mi­nė­ta pa­ne­vė­žie­tė drau­gė Dai­va kar­tą man pa­siū­lė iš Gei­džiū­nų į Pa­ne­vė­žį va­žiuo­ti dvi­ra­čiu. Ma­no se­ne­liui pa­gai­lo ma­nęs, ir jis ma­ne vi­saip nuo tos ke­lio­nės at­kal­bi­nė­jo. Kad ne­va­žiuo­čiau dvi­ra­čiu į Pa­ne­vė­žį, siū­lė ke­lis rub­lius. Bet aš iš­va­žia­vau, – pa­sa­ko­ja Ni­jo­lė.

Nep­rik­lau­so­ma

Pe­da­go­gi­nį iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­ti mo­te­ris ne­sle­pia: dar­bas mo­kyk­lo­je – ne jai. Ji bran­gi­na lais­vę. Še­še­rius me­tus dir­bu­si mo­kyk­lo­je, su­si­ra­do mėgs­ta­mes­nį dar­bą tuo me­tu va­di­na­mo­je Ne­ži­ny­bi­nė­je tar­ny­bo­je (ap­sau­gos po­li­ci­jo­je). Pa­mai­ni­nis dar­bas jai la­bai pa­ti­ko. Pa­sak Ni­jo­lės, po dar­bo die­nos ne­ri į sa­vo gy­ve­ni­mą: ver­di, ke­pi, siu­vi­nė­ji, mez­gi, fo­tog­ra­fuo­ji... – Fo­tog­ra­fa­vau kaip mo­kė­jau, juk sa­va­moks­lė. Bir­žie­tis fo­tog­ra­fas man da­vė nau­din­gų pa­ta­ri­mų, – džiau­gia­si Ni­jo­lė.

Pa­žin­tys

Pa­žin­tys Ni­jo­lės gy­ve­ni­mą pa­su­ko nau­ja va­ga. Ge­ra­no­riš­kas dvi­ra­čių meist­ras nie­ka­da neat­si­sa­kė pa­kon­sul­tuo­ti, kai rei­kė­jo nau­jo dvi­ra­čio. Pir­mą dvi­ra­tį Ni­jo­lei va­gis nu­švil­pė. – Me­tai ma­no drau­gų šei­mą įtup­dė tarp ke­tu­rių sie­nų, prie te­le­vi­zo­riaus. To­dėl ir nu­spren­džiau jiems įtai­sy­ti dvi­ra­čius. Bir­žuo­se pir­ko­me dvi­ra­čius, su drau­ge Dai­va sė­do­me ant tų dvi­ra­čių ir iš­my­nė­me į Pa­ne­vė­žį. Bu­vo gi­lus ru­duo. Va­žia­vo­me sa­vo vai­kys­tės marš­ru­tais, pro Va­bal­nin­ką, pro Ža­lią­ją. Su­te­mo. Aš my­niau Dai­vos vy­rui skir­tą dvi­ra­tį. Man tas dvi­ra­tis la­bai pa­ti­ko. Ir su­gal­vo­jau: jei­gu Dai­vos Arū­nui dvi­ra­tis neį­tiks, jį pa­si­lik­siu sau. Arū­nas dvi­ra­tį iš­ban­dė ir pa­sa­kė tik vie­ną žo­dį: mo­te­riš­kas. Dvi­ra­tį jis pa­si­li­ko sau. Ir neė­mė to dvi­ra­čio tol, kol jam ne­paš­li­jo svei­ka­ta ir kol jis ne­pla­nuo­tai at­si­dū­rė li­go­ni­nė­je. Iš li­go­ni­nės va­žiuo­da­mas į sa­na­to­ri­ją rea­bi­li­ta­ci­jon pa­siė­mė ir tą dvi­ra­tį. Ir iki šiol ne­si­ski­ria su tuo dvi­ra­čiu, – pa­sa­ko­jo Ni­jo­lė.

Į ke­lio­nę vie­na

Ni­jo­lė dvi­ra­čiu į pir­mą­sias ke­lio­nes lei­do­si vie­na. Marš­ru­tu Ro­kiš­kis-Anykš­čiai-Pa­ne­vė­žys-Bir­žai ke­lia­vo 5 pa­ras. Nak­vo­jo sve­čių na­muo­se. Ni­jo­lė pri­si­me­na: Anykš­čiuo­se sve­čių na­mų ad­mi­nist­ra­to­rė ste­bė­jo­si, ką ji vei­kia? Anks­tų ry­tą iš­va­žiuo­ja ir vė­lų va­ka­rą grįž­ta. Anykš­čiai Ni­jo­lei bu­vo toks ne­pa­žin­tas, įdo­mus kraš­tas. Jai rū­pė­jo iš­žval­gy­ti kiek­vie­ną kam­pe­lį. – Bu­vo ru­duo. Anykš­čiai kve­pė­jo obuo­liais. Šio­je ke­lio­nė­je pa­ju­tau tik­rą ke­liau­to­jos lais­vę ir ke­lio­nės dva­sią. Iš­vyk­da­ma šiuo marš­ru­tu, įsi­dė­jau tik kup­ri­nė­lę į dvi­ra­čio krep­šį ir ke­le­tą bū­ti­niau­sių daik­tų. Ir man už­te­ko, – pri­si­me­na Ni­jo­lė Žu­kie­nė. Ši ke­lio­nė bu­vo sa­vęs pa­tik­ri­ni­mas. Ir spar­nų au­gi­ni­mas rim­tes­niam skry­džiui.

Su bend­ra­min­čių kom­pa­ni­ja

Dvi­ra­čiai bend­ra­min­čius ėmė bur­ti į kom­pa­ni­ją. Ir Ni­jo­lė su pir­mą­ja kom­pa­ni­ja pa­trau­kė į to­li­mes­nes ke­lių die­nų ir ke­lių sa­vai­čių ke­lio­nes po Lat­vi­ją, Len­ki­ją, Es­ti­ją. Ke­lio­nių va­do­vas ir žval­gas, pa­sak Ni­jo­lės, bir­žie­tis dvi­ra­čių meist­ras Ri­man­tas ku­ria marš­ru­tus. Kar­tais jis pa­ts pir­ma­sis pra­mi­na tuos marš­ru­tus. Ri­man­tas tie­sia pa­gal­bos ran­ką ke­lio­nė­je, kai nu­lei­džia pa­dan­gą, iš­by­ra dvi­ra­čio sti­pi­nai, trūks­ta gran­di­nė... Į ke­lio­nes lei­džia­si vy­rai ir mo­te­rys. Tarp ke­liau­to­jų ir vie­na ger­ma­niš­kie­čių šei­ma, vil­nie­tė. Ke­liau­to­jų gru­pė­je vis at­si­ran­da nau­jo­kų. Įsi­min­ti­niau­sia Ni­jo­lei Žu­kie­nei – dvie­jų sa­vai­čių ke­lio­nė. Nu­min­ta dvi­ra­čiais dau­giau kaip tūks­tan­tis ki­lo­met­rų. – Su­ma­nė­me pa­siek­ti Čiu­do eže­rą, Sa­re­mų sa­las. Ne­rea­lus at­stu­mas. Bu­vo bir­že­lis. Šal­tos, vė­juo­tos die­nos ir nak­tys. Ke­lio­nė­je vė­jas dar la­biau įsi­smar­ka­vo. Man prie eže­ro nu­ne­šė pa­la­pi­nę. Ry­tą at­si­kė­lė­me, o mū­sų dvi­ra­čiai jau pa­tys at­si­su­kę į na­mų pu­sę. Grį­žo­me na­mo ne­pa­sie­kę tiks­lo, bet už­si­brė­žę Sa­re­mų sa­las ap­lan­ky­ti ki­tą­met. Tiks­lą pa­sie­kė­me praė­ju­sių me­tų va­sa­rą, – džiau­gia­si Ni­jo­lė.

Įs­pū­džiai

Leng­viau­sia ke­lio­nė ir ve­dė į Sa­re­mų sa­las. Tarp ke­liau­to­jų bu­vo nau­jo­kė. Ke­lio­nė­je kas 20 ki­lo­met­rų – poil­sis. Ni­jo­lei te­kę ke­lio­nėn leis­tis ir su vy­riš­ka kom­pa­ni­ja. – Pir­mo­jo­je ke­lio­nė­je į Saulk­ras­tę per Ne­mu­nė­lį bris­te per­bri­do­me. Dvi­ra­čius ne­šte ne­šė­mės. Tai bu­vo mū­sų, ke­liau­to­jų, krikš­tas. To­je vie­to­je ne­gi­lu, bet kai ži­no­jo­me le­gen­dą apie bras­to­je pa­sken­du­sią ka­ra­lie­nę, pa­kink­liai vir­pė­jo. Kait­ra, žvyr­ke­liai, greit­ke­liai, gū­sin­gas vė­jas, pa­kal­nės ir įkal­nės, ne­ti­kė­tos anks­ty­vos šal­nos, liū­tys. Pa­tam­sy­je pa­la­pi­nę esu pa­si­sta­čiu­si ant lau­ža­vie­tės, – ke­lio­nės iš­šū­kius var­di­ja ir var­di­ja ke­liau­to­ja Ni­jo­lė. Iš­šū­kiai, anot Ni­jo­lės, tik­ri­na, ar ne­per­daug ve­žie­si daik­tų, ar tin­ka­mas ta­vo mieg­mai­šis, dvi­ra­tis, pa­la­pi­nė... Kiek ta­vy­je pa­čio­je pa­ra­ko ir vė­jo... Ke­liau­to­jai ap­lan­ko daug tu­ris­ti­nių ob­jek­tų – par­kų, mu­zie­jų, baž­ny­čių, su­si­pa­žįs­ta ir su­si­drau­gau­ja su vie­ti­niais gy­ven­to­jais. Ni­jo­lė at­krei­pia dė­me­sį: sek­ma­die­niais Len­ki­jo­je par­duo­tu­vės už­da­ry­tos. Gy­ven­to­jai pa­si­puo­šę šven­tiš­kais dra­bu­žiais, vy­rai su kos­tiu­mais. Jie lan­ko baž­ny­čias, sė­di kie­muo­se, vie­ni su ki­tais bend­rau­ja.

Iš Sa­re­mų su ak­me­niu

Leis­da­mie­si į ke­lio­nę ke­liau­to­jai pa­si­rū­pi­na tau­ti­ne sa­vo ir lan­ky­ti­nų res­pub­li­kų at­ri­bu­ti­ka. Dvi­ra­čius iš­puo­šia tau­ti­nė­mis vė­lia­vė­lė­mis. Lie­tu­vo­je, Es­ti­jo­je vė­lia­vė­les pir­ko, o štai lat­viai ke­liau­to­jams vė­lia­vė­les pa­do­va­no­jo. Ke­liau­to­jai sa­vo ke­lio­nes fil­muo­ja, fo­tog­ra­fuo­ja. Bir­žie­čių ke­liau­to­jų gru­pė­je – ir dai­ni­nin­kas. De­ja, jis į ke­lio­nę vyks­ta be gi­ta­ros. Bend­ra­min­čiai jam pa­ti­ki ki­tą už­duo­tį. Iki šiol jam ge­riau­siai se­kė­si ras­ti nak­vy­nę. Ypač Len­ki­jo­je. – Nak­vo­ti man te­kę daug kur: pa­la­pi­nė­je, ant suo­lo, kem­pin­guo­se, vieš­bu­čiuo­se, sve­čių na­muo­se, pas žmo­nes kie­me­liuo­se, – pri­si­me­na Ni­jo­lė. Ke­liau­to­jai į ke­lio­nę įsi­de­da ma­žą du­ji­nę vi­ryk­lę, puo­dą, du­be­nė­lį. Sam­tį. Sriu­bą ver­da pa­si­keis­da­mi. Iš na­mų ap­si­rū­pi­na ma­ka­ro­nais ir prie­sko­niais. Vi­sus ki­tus kom­po­nen­tus sriu­bai nu­si­per­ka ke­lio­nė­je. Sriu­bą ver­da va­ka­re. Kar­tais už­kan­džiau­ja ka­vi­nu­kė­je, užei­gė­lė­je. – Sriu­ba mū­sų bū­na la­bai gar­di. To­kios sriu­bos pa­siilgs­tu, – ti­ki­na Ni­jo­lė. Iš ke­lio­nės ke­liau­to­jai par­si­ve­ža ir lauk­tu­vių. Įvai­riau­sių ir ne­ti­kė­čiau­sių. Ypač Ni­jo­lė. Iš Sa­re­mų sa­lų mo­te­ris į Bir­žus at­si­bo­gi­no... ak­me­nį. To­kio nie­kur ne­ra­si. Iš Saulk­ras­tės – dū­de­lę. Nuo praė­ju­sių me­tų va­sa­ros Ni­jo­lės pa­ly­do­vas – pliu­ši­nis šu­niu­kas. Ni­jo­lė tą šu­niu­ką iš­lo­šė lo­te­ri­jo­je Pas­va­lio ra­jo­ne, Krin­či­ne. Į šven­tę, kaip įpras­ta, nu­my­nė dvi­ra­čiu. – Šu­niu­kas pri­riš­tas prie dvi­ra­čio. Jį prau­sia lie­tūs, šu­kuo­ja dar­ga­nos, bet nuo to šu­niu­kas, ma­no ta­lis­ma­nas, dar gra­žes­nis, – sa­ko Ni­jo­lė, – jis vis pri­me­na to įspū­din­go pa­sva­lie­tiš­ko ren­gi­nio ši­lu­mą.
 Nuot­rau­kų kva­pas
Ni­jo­lės pa­skai­čia­vi­mais, dvie­jų sa­vai­čių ke­lio­nei dvi­ra­čiais už­teks 200 eu­rų, tin­ka­mo dvi­ra­čio, mieg­mai­šio, pa­la­pi­nės, ki­li­mė­lio (pa­tar­ti­na) ir iš­tver­mės... – Sun­ku­mai neatg­ra­sė. Ruo­šiuo­si nau­jai, il­gai ir įdo­miai ke­lio­nei. Kiek­vie­nai bū­si­mai ke­lio­nei ruo­šiuo­si ty­liai ir pa­slap­tin­gai. Pa­pa­sa­ko­siu, kai su­grį­šiu, – ža­da Ni­jo­lė. Ko­dėl ver­ta ke­liau­ti dvi­ra­čiu? – Kai ke­liau­ji au­to­bu­su, au­to­bu­sas ve­ža ir pra­ve­ža. Kar­tais įdo­mes­nę vie­tą ir pra­snau­di. Man ir­gi su bir­žie­čiais eks­kur­san­tais te­ko ap­lan­ky­ti Ven­tės ra­gą au­to­bu­su. Iš tos ke­lio­nės pri­si­me­nu tik plau­ki­mą per ma­rias lai­vu. O štai ant­rą kar­tą, kai į Ven­tės ra­gą ke­lia­vom dvi­ra­čiais, vi­sam gy­ve­ni­mui par­si­ve­žiau to kraš­to kva­pą. Var­tau ke­lio­nių nuo­trau­kas ir kiek­vie­nos vie­to­vės, kur bū­ta, nuo­trau­kos vis ki­taip kve­pia, – pa­sa­ko­ja Ni­jo­lė. Ir šyp­te­li: – Gal aš kaip tas ma­no ka­ti­nas, uos­le gy­ve­nu?..
Rekomenduojami video